Małe białe robaki w doniczce. To znak, że musisz ratować kwiaty
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Nieproszeni goście w kwiatach doniczkowych, czyli małe białe robaki nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także szkodzą roślinom. Ostatecznie mogą doprowadzić do jej zniszczenia. Dlatego warto mieć świadomość tego, co zagraża kwiatom oraz jak w prosty sposób pozbyć się tych szkodników. Dowiedz się więcej.
Spis treści:
Białe robaki w ziemi kwiatów doniczkowych
Niewielkie, białe robaki żyjące w ziemi kwiatów doniczkowych mogą zaatakować niespodziewanie. Oto najczęściej spotykane gatunki tych małych szkodników.
- Skoczogonki znane ze swojej zdolności do wykonywania długich skoków, zwłaszcza wtedy, gdy poruszysz doniczką lub rośliną. Umożliwiają im to znajdujące się na spodniej części odwłoka widełki skokowe. Skoczogonki mają owalne lub podłużne ciało z wyraźnym podziałem na segmenty. Są bardzo małe, zazwyczaj mierzą tylko kilka milimetrów długości. Mogą mieć różne kolory np. szary lub niebieski, ale najczęściej, zwłaszcza w miejscach wilgotnych i bogatych w materię organiczną, spotyka się białe skoczogonki. Co ciekawe, te robaczki żyjące w doniczce są ważnym elementem ekosystemu glebowego, gdzie uczestniczą w procesach rozkładu materii organicznej. Niestety występujące bardzo licznie mogą uszkadzać poszczególne części roślin, od liści do korzeni, i doprowadzić do jej obumarcia.
- Ziemiórki, a w zasadzie ich małe, białe larwy, mogą stanowić poważny problem dla roślin doniczkowych. Choć dorosłe ziemiórki są niegroźne, ich larwy długości od 4 do 6 mm mogą być zagrożeniem dla kwiatów w doniczkach. Larwy te żerują na korzeniach i materii organicznej w glebie, co może prowadzić do osłabienia roślin i zahamowania jej wzrostu. Są szczególnie niebezpieczne dla młodych, słabo ukorzenionych kwiatów, które mają delikatne korzenie. Jeśli więc Twoje rośliny wyglądają na osłabione, zwiędłe lub ich wzrost jest zahamowany, sprawdź, czy czasami larwy ziemiórki nie bytują w doniczce.
- Larwy chrząszcza opuchlaka truskawkowca, które mają ok. 10 mm długości, są szczególnie niebezpieczne dla domowych roślin doniczkowych. Zagrażają również roślinom uprawnym, w tym truskawkom, od których wzięły swoją nazwę. Larwy chrząszcza opuchlaka są kremowo-białe z brązową głową. Żerują na korzeniach roślin, co prowadzi do ich uszkodzenia. Wówczas kwiaty doniczkowe nie są w stanie prawidłowo pobierać wody i składników odżywczych. To prowadzi do zahamowania ich wzrostu, podatności na choroby, a także powoduje zwiędnięcie lub obumarcie rośliny.
Do białych robaków, które mogą zaatakować kwiaty doniczkowe, zaliczają się także mszyce, przędziorki oraz roztocza korzeniowe.
Skąd się biorą białe robaki w doniczce?
Małe, białe robaki w ziemi kwiatów doniczkowych mogą być frustrujące dla miłośników roślin. Przyczyny ich pojawienia się są różnorodne. Do najczęstszych należą:
- ziemia kwiatowa zainfekowana różnymi larwami i mikroorganizmami;
- wilgotne środowisko glebowe, zarówno związane z nadmiernym podlewaniem roślin, jak i ustawieniem doniczki w zimnym, ciemnym miejscu bez dostępu do naturalnego światła;
- obecność gnijącej materii organicznej w glebie np. liści i innych resztek roślin;
- przenoszenie szkodników z jednej rośliny na drugą np. podczas przesadzania i używania tych samych, nieumytych narzędzi ogrodniczych;
- zbyt duże dawki nawozów organicznych, zwłaszcza używanie do podlewania nierozcieńczonego nawozu;
- zakup zainfekowanej rośliny np. z supermarketu, gdzie nieprzestrzegana jest odpowiednia pielęgnacja kwiatów;
- przedostanie się robaków do domu z zewnątrz np. przez otwarte okna;
- wysoka temperatura w pomieszczeniach, która sprzyja rozmnażaniu się szkodników.
Jak się pozbyć białych robaków z doniczki? Najlepsze domowe sposoby
Zwalczanie białych robaków w ziemi kwiatów doniczkowych należy rozpocząć od domowych sposobów. Lepiej nie zwlekać z ich zastosowaniem, ponieważ robaki żerują na systemie korzeniowym, deformują go i ostatecznie prowadzą do zniszczenia rośliny. Przede wszystkim należy regularnie kontrolować roślinę, a zwłaszcza jej korzenie i glebę pod kątem obecności larw. To może pomóc we wczesnym wykryciu robaków. Jeśli zauważysz w doniczce białe robaczki, najlepiej od razu zacznij działać, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się larw na inne rośliny.
Poznaj więc najlepsze domowe sposoby na pozbycie się białych robaków z doniczki.
- Kąpiele bryły korzeniowej. Wystarczy zanurzyć roślinę wraz z doniczką w wodzie i pozostawić ją na kilka godzin. Gdy robaki z ziemi wypłyną na powierzchnię, należy je usunąć i odsączyć nadmiar wody. Po takim zabiegu należy ustawić doniczkę w ciepłym miejscu i nie podlewać rośliny przynajmniej przez tydzień.
- Przesuszanie ziemi. Białe robaki uwielbiają wilgotne środowisko i często to przelanie rośliny jest powodem ich pojawienia się w doniczce. Dlatego dobrze jest na jakiś czas zrezygnować z podlewania i przesuszyć glebę, by szkodniki zniknęły.
- Wsypanie cynamonu do doniczki. Ta popularna przyprawa nie tylko odstrasza białe robaki, ale także zapobiega pleśnieniu ziemi. Wystarczy posypać wierzch podłoża odrobiną sproszkowanego cynamonu.
- Ziemniaczana pułapka. Ta metoda dobrze działa na skoczogonki. Przekrojonego na pół ziemniaka umieść na ziemi w doniczce. Skrobia i wilgoć przyciągną szkodniki, które trzeba regularnie usuwać z pułapki.
- Oprysk z wody i mydła. Na białe robaki w doniczce można zastosować również roztwór mydlany. Wystarczy rozpuścić w szklance wody kilka sporej wielkości wiórków szarego mydła i obficie spryskać nim roślinę.
- Woda z czosnkiem. Szkodniki nie lubią czosnku, a jego biobójcze właściwości świetnie je zwalczają. Namocz na noc w wodzie kilka pokrojonych ząbków czosnku wraz z łupinami. Następnie przecedź roztwór przez sito i podlej nim zainfekowaną roślinę.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, trzeba pomyśleć o zastosowaniu insektycydów. Przy zwalczaniu białych robaków w ziemi kwiatów doniczkowych sprawdzają się preparaty do podlewania roślin oraz pałeczki owadobójcze do umieszczenia w glebie.