Czy wywar z cebuli jest dobry na mszyce? Nie tylko on zadziała

Mszyce należą do najczęstszych szkodników, które pojawiają się w ogrodzie lub w szklarni. Po zadomowieniu się na roślinie, szybko się rozmnażają i wyrządzają same szkody. Na szczęście za pomocą niektórych domowych środków można łatwo zwalczyć te szkodniki. Jednym z nich jest wywar z cebuli, ale też nie tylko on. Sprawdź, co jeszcze pomaga zwalczyć mszyce.

Mszyce to najbardziej popularne szkodniki roślin doniczkowych i ogrodowych.
Mszyce to najbardziej popularne szkodniki roślin doniczkowych i ogrodowych.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy wywar z cebuli jest dobry na mszyce?

Mszyce mają tylko 1-2 mm wielkości i zwykle przyczepiają się bezpośrednio do nerwów liściowych na spodniej stronie liścia. Zakotwiczają się w roślinie i tam pilnie wysysają z niej odżywcze soki. Szczególnie uwielbiają atakować róże oraz jaśmin ogrodowy, ale żerują także na uprawach warzyw (np. na pomidorach, ogórkach, cukiniach) oraz owoców (np. na krzakach malin, drzewkach wiśni i jabłoniach).

Aby uniknąć inwazji szkodników, istnieją oczywiście skuteczne środki na mszyce w sklepach ogrodniczych. Jednak ze względu na ich silny chemiczny skład, wiele osób woli się obejść bez nich, zwłaszcza w ekologicznych ogrodach. Dlatego wybierają domowe sposoby zwalczania mszyc, takie jak oprysk z cebuli.

Tak naprawdę jest to najlepszy, naturalny środek na mszyce bytujące na różach i innych roślinach. Zabija szkodniki i jest łagodny, więc nie powoduje poparzenia kwiatów czy liści. Do tego jest bezpieczny dla człowieka. Jego skuteczność tkwi w tym, że mszyce nie tolerują olejków eterycznych obecnych w cebuli. 

Ten zapach skutecznie je odstrasza i zapobiega ponownej inwazji. Dodatkowo taki wywar zabezpiecza roślinę przed niektórymi chorobami grzybowymi i przędziorkami.

Jak przygotować wywar z cebuli na mszyce?

Wywar z cebuli jest bardzo prosty do wykonania. Potrzebne są tylko dwa składniki: cebula i woda. Oto zasady przygotowania.

  • Na każdy litr wody przypada jedna główka cebuli.
  • Najpierw pokrój warzywo w kostkę, włóż do garnka i zalej wodą.
  • Całość doprowadź do wrzenia.
  • Zaraz po tym, jak woda zacznie się gotować, ustaw najniższą temperaturę i gotuj wywar przez około 30 minut. 
  • W czasie delikatnego gotowania uwalniane są cenne, aromatyczne substancje z cebuli.
  • Po tym czasie zestaw garnek z kuchenki i poczekaj, aż bulion ostygnie.
  • Zimny wywar przecedź przez drobne sitko lub gazę.
  • Wlej płyn do butelki z atomizerem i używaj nierozcieńczonego na zajętych przez mszyce roślinach.

Po niecałym tygodniu codziennego stosowania wywaru z cebuli nie powinno być już śladów bytowania tych szkodników. Profilaktycznie zaleca się powtarzanie oprysku trzy-cztery razy w miesiącu.

Nie tylko cebula. Inne domowe sposoby na mszyce

Do walki z mszycami najlepiej stosować sprawdzone, domowe sposoby. Okazuje się, że nie tylko cebula pomaga pozbyć się irytujących szkodników w mgnieniu oka i jest przyjazna dla natury. Pomocne są również inne, naturalne środki. Oto pięć najlepszych propozycji.

Czosnek na mszyce

W przypadku łagodnej inwazji wystarczy wbić obrany ząbek do połowy w glebę w pobliżu łodygi rośliny. Mszyce nie tolerują zawartych w nim olejów eterycznych.

Jeśli inwazja już się nasiliła, spryskaj roślinę płynem czosnkowym. Trzy obrane i pokrojone w kostkę ząbki czosnku włóż do szczelnego pojemnika i zalej litrem wody ciepłej wody. Zamknij pojemnik i odstaw na około dwa tygodnie. Po tym czasie przecedź zawartość, płyn wlej do butelki z rozpylaczem i zwilż nim roślinę. Zwróć szczególną uwagę na to, by dokładnie spryskać spód liści i podstawy łodyg.

Mydliny na mszyce

20 g szarego mydła rozpuść w litrze letniej wody. Przelej mydliny do pojemnika z atomizerem i spryskaj nim rośliny. Ale uwaga! Zanim to zrobisz, sprawdź, czy wybrany okaz nie jest wrażliwy na mydło. Dlatego najlepiej wcześniej przetestować płyn na małej powierzchni jednego liścia.

Mieszanina wody i mleka na mszyce

Jeśli chcesz użyć mleka do zwalczania mszyc, zmieszaj je z wodą w stosunku 1:2 i spryskaj roślinę. Zawarty w mleku kwas mlekowy atakuje i zwalcza organizmy szkodników.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce

Napełnione do połowy wiadro świeżych liści pokrzywy zalej wodą i pozostawi w zacienionym i niezbyt ciepłym miejscu na 48 godzin.

Następnie wyjmij liście i spryskaj roślinę wyciągiem z pokrzywy. Zarówno zapach, jak i aktywne składniki tej rośliny skutecznie odstraszają mszyce.

Czarna herbata na mszyce

Ten domowy środek również pomaga w walce z mszycami. Zawarte w czarnej herbacie garbniki szybko zabijają szkodniki, ale nie szkodzą roślinom. Wszystko, co musisz zrobić, to zalać dwie torebki herbaty 500 ml wrzącej wody i pozostawić na około kwadrans. Po schłodzeniu spryskaj płynem roślinę.

Jeśli mszyce atakują rośliny w Twoim ogrodzie, nie czekaj! Przygotuj domowy preparat i zwalcz je raz na zawsze.

Klimatyczny plan remontowy dla Polski. Dlaczego go potrzebujemy?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas