Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie? Domowe sposoby
Szkodniki w ogrodzie potrafią spędzać sen z oczu wielu ogrodnikom. Niektórzy dwoją się i troją, by je usunąć raz na zawsze. Czasami wystarczą proste domowe środki. Niekiedy potrzebna jest chemia. Jak skutecznie walczyć z turkuciem podjadkiem, kretem, ślimakami i innymi szkodnikami niszczącymi naszą pracę?
Szkodniki w ogrodzie
Ogrodowe szkodniki swoją działalnością uszkadzają lub nawet całkowicie niszczą rośliny. Często podgryzają korzenie lub bulwy, żerują wewnątrz nich lub doszczętnie zjadają młode sadzonki.
Najczęściej w naszych ogrodach problemem są:
- szkodniki glebowe: drutowce, pędraki, opuchlaki, nicienie, turkuć podjadek, gąsienice motyli rolnic, poczwarki motyli sówkowatych, larwy muchówek;
- ślimaki nagie;
- gryzonie: myszy, norniki i szczury.
Jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie? Chemia i domowe sposoby
Silnie chemiczne środki do zwalczania szkodników mogą być niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i samych roślin. Ich użycie jest zalecane tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy żadne inne metody nie przynoszą pożądanego efektu. W przypadku mniejszych inwazji szkodników najlepszy wybór stanowią opryski ekologiczne i metody mechaniczne.
Jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie domowymi sposobami?
- Można pokusić się o ręczne zbieranie pasożytów, które pozwala kontrolować ich liczbę i zmniejszać uszkodzenia roślin.
- Usuwanie silnie porażonych liści lub gałęzi może również ograniczyć rozprzestrzenianie się inwazji.
- Siatki zabezpieczające rośliny pomagają odstraszać niechcianych gości.
- Paski samoprzylepne i pułapki feromonowe służą jako pomoc w wyłapywaniu małych szkodników.
- W przypadku gryzoni i kretów można umieścić w ogrodzie specjalne elektroniczne odstraszacze i wiatraczki dostępne w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych.
- Pomocne może okazać się stosowanie przynęty i wyłapywanie szkodników. Na przykład ślimaki zwabi kawałek jabłka czy położone na ziemi liście kapusty.
- Warto zorganizować środowisko, w którym będą przebywać zwierzęta pożyteczne w ogrodzie. Na przykład jeże są w stanie niszczyć larwy owadów i gryzonie, a jaszczurki rozprawiają się ze ślimakami i dżdżownicami.
- Przydatny jest także bytujący na terenie kot, który wyłapuje myszy i norniki.
Domowe pułapki na szkodniki w ogrodzie. Co zastosować?
Zastanawiasz się, jak możesz jeszcze walczyć ze szkodnikami w ogrodzie? Oto kilka innych propozycji.
Widzisz norę gryzonia? Wypełnij ją gałązkami tui, włóż liście czarnego bzu, orzecha włoskiego lub ząbki czosnku. Te zapachy je odstraszą.
Wlej maślankę do korytarzy, bo zawarty w niej kwas mlekowy odstrasza nornice.
Wbij mocny, żelazny pręt w ziemię na obszarach narażonych na szkodniki i uderzaj w niego młotkiem kilka razy dziennie. Donośny dźwięk i wibracje odstraszają gryzonie.
Do kreciej norki włóż ludzkie włosy. Te ssaki nie lubią ich zapachu. Możesz wypróbować także lawendowe kulki na mole.
Spryskuj rośliny naparem z czosnku. 40 g obranych ząbków zalej 5 l gorącej wody. Pozostaw na co najmniej 5 godzin, odcedź, przelej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl.
Wrogiem twojego ogrodu jest turkuć podjadek? W miejscach największej aktywności szkodników wykop głębokie na 50 cm doły i napełnij je obornikiem. Szkodniki się w nim schronią, a Ty zimą lub wczesną wiosną wybierzesz całą kolonię.
Rośliny odstraszające szkodniki w ogrodzie
Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że niektóre rośliny mogą się nawzajem chronić. Różnorodność gatunków w ogrodzie przyciąga pożyteczne owady, które żywią się szkodnikami lub je odstraszają. Warto zasadzić intensywnie pachnące kwiaty, takie jak aksamitkę, bazylię, lawendę, wilczomlecz. To one przyciągają pożyteczne owady.
Przydadzą się również te rośliny, których zapach działa odstraszająco na intruzów w ogrodzie. Na przykład na ślimaki skuteczna jest gorczyca, nasturcja, paproć i liście pomidora. Z kolei myszy, norniki i szczury odstraszy czosnek, wilczomlecz, czarna porzeczka, żonkile, koniczyna biała, oleander i szachownica cesarska.
W przypadku, gdy naturalne metody nie usuną z ogrodu niechcianych gości, można sięgnąć po chemiczne środki, które nie zaszkodzą roślinom.