Środki na mszyce. Jaki preparat jest najskuteczniejszy?

Mszyce to małe owady, które osłabiają rośliny, żywiąc się sokiem z ich liści, łodyg i owoców. Są odpowiedzialne za szkody w uprawach, zwłaszcza sałacie, papryce i pomidorach. Masowo atakują także kwitnące krzewy i kwiaty. Po zauważeniu ich obecności trzeba natychmiast działać. Jaki preparat na mszyce jest najskuteczniejszy?

Mszyce to problem niemal każdego ogrodnika.
Mszyce to problem niemal każdego ogrodnika. 123RF/PICSEL

Mszyce. Problem każdego ogrodu

Mszyce to małe owady z rzędu pluskwiaków, które odżywiają się sokami roślinnymi. Te szkodniki, często atakują rośliny uprawne i ozdobne, a także drzewa i krzewy w parkach i lasach. Mają zwykle od 1 do 6 mm długości i występują w różnych kolorach, od zielonego po czarny, brązowy, czerwony i żółty. Są to owady o krótkim cyklu życiowym, a samice mogą produkować do 80 potomków w ciągu jednego tygodnia.

Mszyce są uważane za szkodniki, ponieważ ich żerowanie prowadzi do uszkodzeń i osłabienia roślin, co może wpłynąć na jakość i obfitość plonów. Tak naprawdę te małe owady są problemem niemal w każdym ogrodzie. Zwłaszcza latem, kiedy warunki klimatyczne sprzyjają ich rozwojowi. Wysokie temperatury i niewielkie opady deszczu potęgują pojawianie się mszyc na roślinach. Brak równowagi składników odżywczych w glebie (niedobór wapnia i nadmiar azotu) jest również ważnym czynnikiem dla zadomowienia się szkodników. W końcu sam brak sam brak różnorodności w ogrodzie może być przyczyną pojawiania się mszyc.

Co na mszyce? Najskuteczniejsze preparaty

Najskuteczniejszy preparat na mszyce z grupy środków chemicznych, które można kupić w sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych to insektycyd, czyli środek owadobójczy. Zazwyczaj zawiera on jeden ze związków chemicznych o działaniu kontaktowym i żołądkowym. 

Może to być na przykład:

  • lambda-cyhalotryn,
  • deltametryna,
  • acetamipryd.

Są to związki, które skutecznie zwalczają mszyce, a także inne szkodniki, takie jak pająki czy przędziorki. Na rynku dostępne są różne chemiczne środki na mszyce w formie granulek lub proszku do sporządzania zawiesiny wodnej, a także gotowe preparaty w sprayu do wykonywania oprysków. 

Do skutecznych specyfików należą:

  • Pirimor 500 WG,
  • Mospilan 20 SP,
  • Karate Zeon 050 CS,
  • Polysect 005 SL.

Warto jednak pamiętać, że środki chemiczne powinny być stosowane ostrożnie i zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. Dlatego w sklepach ogrodniczych dostępne są również ekologiczne produkty, takie jak Agricolle, Emulpar 940 EC, Insekt Control. Taki preparat na mszyce można bezpiecznie stosować w przydomowych ogrodach oraz na tarasach i balkonach.

Domowe sposoby na mszyce

Istnieją również domowe sposoby na zwalczanie mszyc, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Oto kilka przykładów.

Sadzenie obok upraw roślin atrakcyjnych dla biedronek, które są doskonałymi wrogami mszyc. Te z rodziny selerowatych (kolendra, marchew, pietruszka) mają potencjał przyciągania tych małych owadów, które pomagają w naturalnym zwalczaniu szkodników.

Roztwór z szarego (potasowego) mydła: rozcieńcz porcję mydła w płynie (ok. 20 ml) lub rozpuść połowę tego w kostce w litrze wody i spryskaj nim zajęte mszycami rośliny.

Roztwór octu: wymieszaj w proporcji 10:1 wodę i ocet. Wlej ciecz do butelki z atomizerem i spryskaj nim rośliny.

Gnojówka z pokrzywy: zbierz 200 g świeżych liści i umieść je w beczce. Wlej 5 litrów wody i pozostaw na 2 dni. Wówczas bez rozcieńczania możesz aplikować roztwór na zajęte przez mszyce rośliny. Jeśli pokrzywy zostaną w wodzie dłużej, konieczne będzie rozcieńczenie płynu (1 litr gnojówki na 10 litrów wody).

Roztwór z oleju mineralnego: wymieszaj szklankę oleju rzepakowego z litrem wody i spryskaj nim chore rośliny.

Domowy, dobry środek na mszyce przygotujesz również z czosnku lub sody. W pierwszym przypadku wystarczy przez dobę moczyć pokrojoną z łupinami główkę czosnku w litrze wody. Następnie roztwór trzeba przelać do butelki i spryskiwać nim rośliny raz dziennie. Jeśli chodzi o sodę, to wystarczy dwie łyżki proszku rozpuszczone w litrze wody. Taki oprysk stosuje się dwa razy w tygodniu. 

Jak robić oprysk na mszyce?

Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz gotowy, chemiczny preparat, czy domowy środek na mszyce, oprysk najlepiej wykonuj wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca. 

Bardzo ważne jest unikanie bezpośredniego narażenia spryskanych roślin na działanie promieni słonecznych. W przypadku gotowych preparatów owadobójczych zawsze stosuj się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu. 

Zazwyczaj oprysk należy powtórzyć po 10 lub 14 dniach, aby zapobiec kolejnej inwazji mszyc.

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas