Co ile trzeba prać jeansy? Odpowiedź szefa Levi's wprawia w osłupienie

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Na świecie jest niewiele osób, które wiedzą o jeansach tyle, co Chip Bergh, dyrektor słynnej marki Levi's. Firma produkuje znane spodnie już ponad 100 lat. Jej szef został jakiś czas temu zapytany o to, jak często trzeba prać jeansy. Jego odpowiedź wiele osób może wprawić w osłupienie.

Wiele osób zastanawia się, jak często trzeba prać jeansy. Zaskakującej odpowiedzi na ten temat udzielił w jednym z wywiadów Chip Bergh, szef Levi's
Wiele osób zastanawia się, jak często trzeba prać jeansy. Zaskakującej odpowiedzi na ten temat udzielił w jednym z wywiadów Chip Bergh, szef Levi'sAP/Associated Press/East NewsEast News

Na czele Levi's (Levi Strauss & Co.) stoi obecnie Chip Bergh. Przychody firmy za rok 2023 wyniosły 6,2 mld dolarów, a dochód netto - prawie 250 mln dolarów. Producent w asortymencie ma głównie spodnie jeansowe oraz odzież bawełnianą. Można więc powiedzieć, że mało kto zna się na jeansach tak dobrze jak Levi's i jego szef.

Jak często prać jeansy? Sposób szefa Levi's

Dziennikarze z CNBC zapytali jakiś czas temu dyrektora odzieżowego giganta o kwestię prania jeansów. Bergh miał wcześniej zasłynąć wypowiedziami jakoby tego typu spodni w ogóle nie trzeba było prać. "Nidy nie mówiłem, żeby nie prać jeansów" - wyjaśnił w wywiadzie biznesmen, przyznając równocześnie, że sam nigdy nie wkłada jeansów do pralki. Dlaczego?

Bergh twierdzi, że pranie jeansów w pralce jest nieekologiczne i niepraktyczne. Dyrektor marki zauważył, że przemysł jeansowy zużywa dużo wody podczas produkcji odzieży, ale częstotliwość prania ubrań przez konsumentów również odgrywa ważną rolę w kontekście zużycia surowca.

Szef Levi's przyznaje, że wie o różnych praktykach związanych z uwielbianymi spodniami. Niektórzy piorą jeansy nawet po jednym założeniu, a inni wrzucają je do pralki po kilku razach. Są jednak osoby, które uwielbiają "brudne", pogniecione i niewyprane jeansy.

Eksperci ds. zrównoważonego rozwoju zgodnie twierdzą, że zbyt częste pranie ubrań nie jest korzystne z punktu widzenia zużycia wody oraz uwalniania mikroplastików do środowiska.

W sieci wciąż żywa jest dyskusja na temat tego, jak często prać, żeby było higienicznie. Warto rozważyć rzadkie pranie jeansów i zastosować pomysł dyrektora Levi's, polegający na przecieraniu brudu mokrą szmatką lub "kąpaniu" jeansów pod prysznicem.

Co zrobić, jeśli chcemy być jak szef Levi's i nie chcemy prać jeansów? Można przetrzeć je wilgotną szmatką lub... włożyć do zamrażarki. Pranie takich spodni to ostateczność - twierdzi weteran branży
Co zrobić, jeśli chcemy być jak szef Levi's i nie chcemy prać jeansów? Można przetrzeć je wilgotną szmatką lub... włożyć do zamrażarki. Pranie takich spodni to ostateczność - twierdzi weteran branży123RF/PICSEL

Jak dbać o jeansy? Najlepsze sposoby

W XIX w. legendarny Levi Strauss wraz z Jacobem Davisem dostali patent na produkcję jeansów. Najpierw stosowano je przede wszystkim do pracy. Potem stały się ikoną nowoczesnej mody. Spodnie tego typu są noszone na całym świecie od ok. 150 lat i zaskarbiły sobie całe rzesze fanek i fanów.

Miłośnicy spodni jeansowych mają różne preferencje dotyczące nie tylko krojów. Od lat trwa dyskusja na temat tego, czy jeansy powinno się prać. Jedni twierdzą, że powinno wrzucać się je do pralki tak jak inne ubrania.

Z kolei inna popularna opinia mówi, że jeansy lepiej układają się gdy się ich w ogóle nie pierze lub tylko od czasu do czasu czyści w zimnej wodzie. Jeszcze inny trik mówi np. o mrożeniu spodni w zamrażarce, dzięki czemu niszczymy bakterie, ale jeansy zachowują jednocześnie dobre dopasowanie.

Strategia szefa Levi's wydaje się więc idealnym "złotym środkiem". W skrajnych przypadkach można je prać, ale na co dzień brud najlepiej po prostu wytrzeć wilgotną szmatką.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas