Zaskakujące uderzenie gorąca w Polsce. 24 stopnie akurat w Wielkanoc

Obecnie obserwujemy w Polsce temperaturę powietrza wynoszącą ok. 10 stopni Celsjusza. Tymczasem prognozy pogody wskazują, że już wkrótce może czekać nas zaskakujący zwrot, jeśli chodzi o aurę w kraju. Nietypowe uderzenie gorąca spodziewane jest w Wielkanoc, a słupki termometrów mogą wskazać aż 24 stopnie.

W Wielkanoc temperatury w Polsce mogą sięgnąć 24 stopni Celsjusza. Tylko czy taka prognoza pogody na pewno powinna nas cieszyć?
W Wielkanoc temperatury w Polsce mogą sięgnąć 24 stopni Celsjusza. Tylko czy taka prognoza pogody na pewno powinna nas cieszyć?123rf/wxcharts123RF/PICSEL

Wskazania temperatury powietrza w poniedziałek, 25 marca nie przekraczają w kraju 10°C. Najcieplej jest w Warszawie, za to w Zielonej Górze i Katowicach termometry wskazują zaledwie 6°C.

Prognoza pogody na Wielkanoc. Będą 24 stopnie Celsjusza

To się jednak już wkrótce zmieni. W przeciągu mniej niż tygodnia będziemy mieć bowiem do czynienia z prawdziwym uderzeniem gorąca. "Od wtorku opady zaczną zanikać i stopniowo zacznie napływać do Polski coraz cieplejsze powietrze" - podaje IMGW.

Synoptycy podkreślają, że najlepsza pogoda czeka nas pod koniec tygodnia, czyli w czasie gdy obchodzimy Wielkanoc. "Koniec tygodnia będzie słoneczny i bardzo ciepły z temperaturą przekraczającą 20°C" - przewidują specjaliści z IMGW.

W nocy z poniedziałku na wtorek w całym kraju spodziewane są jeszcze przymrozki do -3°C, a w rejonach podgórskich Karpat - nawet do -5°C. Wzrost temperatury powietrza będzie zauważalny od środy - miejscami może być już nawet 18°C.

Z końcem tygodnia będzie się robić jeszcze cieplej. W czwartek i piątek miejscami temperatura może sięgnąć 20 stopni. Najcieplej będzie jednak w sobotę i niedzielę, czyli Wielkanoc. Wówczas maksymalna temperatura powietrza może wynieść miejscami aż 24°C - przewiduje IMGW. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, więc ciepła na święta nie powinno zabraknąć.

Najcieplej w wielkanocny weekend będzie w Polsce południowej i na południowym zachodzie kraju. Gorącego powietrza można spodziewać się także w centrum. Temperatury w Poznaniu, Zielonej Górze oraz okolicach Katowic i Wrocławia mogą sięgnąć 22 stopni Celsjusza - wynika z danych MetDesk.

Pozostaje tylko pytanie, czy na pewno powinniśmy cieszyć się z takiej prognozy. Warto przypomnieć, że termiczna wiosna co do zasady powinna się wiązać ze średnią dobową temperaturą wynoszącą od 5 do 15°C. Gdy ten wskaźnik przekracza 15 stopni, mamy już tak naprawdę do czynienia z meteorologicznym latem.

Niezwykła góra piasku w Polsce. Widać ją nawet z kosmosuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas