Park w Warszawie z prestiżową nagrodą. Najlepsza przestrzeń w Europie
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Park Akcji "Burza" na warszawskim Mokotowie zwyciężył konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Zdobył pierwsze miejsce w kolejnej odsłonie The European Prize for Urban Public Space 2024. Autorami projektu są architekci z pracowni topoScape i Archigrest.
Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie, które nagradza najlepsze projekty przestrzeni publicznych w Europie. Jury złożone z światowej sławy architektów i urbanistów zwraca szczególną uwagę na na innowacyjność i wkład projektu w poprawę jakości życia mieszkańców. Ważny jest też rozwój miasta.
Park Akcji "Burza" z międzynarodową nagrodą
Park Akcji "Burza" został niedawno poddany rewitalizacji. Wcześniej teren był zdziczały - zarosły go drzewa i krzewy. Znajduje się tam Kopiec Powstania Warszawskiego, który funkcjonował wcześniej jako Kopiec Czerniakowski. Powstał po II wojnie światowej. Został usypany z gruzów wywożonych po Powstaniu Warszawskim.
Na szczycie kopca zbudowano pomnik — symbol Polski Walczącej. Zaprojektował go powstaniec warszawski i architekt Eugeniusz Ajewski.
Jednak przez to, że był to dziki, nieuporządkowany teren, miejsce nie cieszyło się popularnością. W lipcu 2023 r. do użytku oddano park po rewitalizacji i od tego czasu jest on chętnie odwiedzany przez warszawianki i warszawiaków.
W projekcie nie zabrakło przestrzeni rekreacyjnych - ścieżek, miejsc do wypoczynku z ławkami oraz placu zabaw. Wszystko w poszanowaniu walorów historycznych miejsca, wraz z wykorzystaniem zastanych elementów. Niektóre ścieżki wznoszą się nad koronami drzew.
Wykorzystuje ruiny II Wojny Światowej
Jury The European Prize for Urban Public Space 2024 nie kryło swojego zachwytu nad Parkiem Akcji "Burza". W uzasadnieniu napisano, że udało się stworzyć dostępną i przyjemną przestrzeń publiczną, która łączy w sobie i historię i rekreację oraz jest wrażliwa na ekologię i przyrodę.
Z jednej strony projekt wzmacnia związek mieszkańców z tym miejscem, ponieważ pozwala im na lepsze zrozumienie jego historii, a także w estetyczny sposób wykorzystuje gruz, który tworzy kopiec. Z drugiej — projekt stworzył nową zieloną przestrzeń, która jest odporna na zmiany klimatyczne dzięki odpowiedniemu zarządzaniu krajobrazem, uwzględniającym spontaniczną działalność natury, co obniża koszty utrzymania
Inwestycja była dofinansowana ze środków unijnych, park otrzymał około 11,6 mln zł z Funduszu Spójności.