Część szlaków w Tatrach zamyka się aż do maja. Zwierzęta będą miały "wolne"

Część szlaków turystycznych znajdujących się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego zostanie zamkniętych od 1 listopada. Zakaz poruszania się po nich będzie w większości obowiązywał do 31 maja.

Każdego roku Tatrzański Park Narodowy (TANAP) zamyka część szlaków turystycznych. W sezonie zimowym zwierzęta i przyroda "mają wolne" od turystów
Każdego roku Tatrzański Park Narodowy (TANAP) zamyka część szlaków turystycznych. W sezonie zimowym zwierzęta i przyroda "mają wolne" od turystów123RF/PICSEL

Szlaki w Tatrzańskim Parku Nrodowym zamknięte od 1 listopada

Każdego roku wraz z nadejściem sezonu zimowego zmieniają się zasady odwiedzin Tatrzańskiego Parku Narodowego po stronie słowackiej (TANAP). Tatry powyżej schronisk górskich są zamykane z uwagi na ochronę przyrody, ponieważ turystyka wywiera dużą presję na żyjące w górach gatunki zwierząt.

Z powodu cyklicznych ograniczeń w sumie niedostępnych będzie ponad 80 odcinków. Można poruszać się po szlakach, które prowadzą do schronisk górskich, np. Schroniska Rainera, Schroniska Zamkowskiego, czy popularnego Schroniska Téryego.

Od 15 grudnia do 15 kwietnia można uprawiać w Tatrach sporty zimowe.

Szlaki powyżej schronisk są wyłączane z użycia od lat 80. XX w. Władze parku dostrzegły wtedy, że turystyka jest zagrożeniem dla tatrzańskiego środowiska.

W Tatrach Słowackich nie wolno spacerować z psem

Od końca ubiegłego roku na terenie TANAP obowiązują nowe zasady. Dotyczą m.in. skrócenia okresu zamknięcia szlaków o dwa tygodnie i zakazu spacerowania z psem po tatrzańskich szlakach turystycznych z wyjątkiem tych oznaczonych. Z psem nie można wejść do większości schronisk.

W Tatrzańskim Parku Narodowym po polskiej stronie takie przepisy już obowiązują. Z kolei wysokogórskie szlaki w polskich Tatrach nie są zamykane w zimie.

Tatrzański Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym na Słowacji i sąsiaduje od północy z polskim Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Oba parki tworzą wspólnie transgraniczny obszar chroniony. Większość, bo aż 78 proc. Tatr, leży na terytorium Słowacji.

TANAP odwiedza rocznie prawie 3,5 mln osób. Turyści mają do dyspozycji ok. 600 km tras.

Złe wieści o Ziemi. Kolejne lata będą kluczowe dla przyrodyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas