Czy przycinać lawendę latem? Zrób to w lipcu, a znów bujnie zakwitnie
Cięcie lawendy to obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny, który powoduje, że utrzymuje ona właściwy, zwarty pokrój i pięknie kwitnie w kolejnym sezonie. Jak przycinać lawendę i kiedy jest na to najlepszy moment? Wyjaśniamy!

Spis treści:
Lawenda po kwitnieniu. Kiedy ją przycinać latem?
Lawenda to niewymagająca bylina, która - otrzymując minimum uwagi od ogrodnika - odwdzięcza się pięknie pachnącymi kwiatami doskonałymi do robienia syropów, lemoniady oraz do suszenia.
Jej zapach działa uspokajająco, dlatego jest chętnie wykorzystywana do produkcji olejków aromaterapeutycznych. Aby jednak lawenda kwitła co roku, wymaga regularnego podcinania. Można to robić w 3 terminach:
- wczesną wiosną,
- latem,
- wczesną jesienią.
Jeśli planujesz przeprowadzić przycinanie lawendy latem, najlepszym okresem będzie czerwiec oraz lipiec. Jest to okres kwitnienia lawendy, dlaczego więc właśnie wtedy warto ją przycinać?
Letnie cięcie lawendy pobudza ją do ponownego kwitnienia, co oznacza, że odpowiednio ją skracając, będziesz cieszyć się kwiatami dłużej. Po cięciu krzaczek się zagęszcza, co oznacza więcej nowych pędów zakończonych kwiatami! Wycięte kwiatostany, które jeszcze są w fazie kwitnienia, wykorzystaj do zrobienia pysznej lemoniady albo do zasuszenia - będą roztaczać wspaniały zapach w domu i urokliwie go dekorować.

Jak przycinać lawendę?
Przycinanie lawendy latem różni się od cięcia wiosennego i jesiennego - przycina się ją znacznie mniej. Właściwe przeprowadzenie tego zabiegu polega na obcięciu wyłącznie przekwitniętych kwiatostanów oraz bezlistnych łodyg. Robi się to tuż po przekwitnięciu, a nawet w czasie kwitnienia. Dzięki temu utrzymuje się ładny, kulisty pokrój krzaczków i zwiększa szansę na kwitnienie rośliny jeszcze w tym samym roku!
Jeśli latem kupiłeś sadzonkę lawendy, od razu po posadzeniu przytnij wszystkie kwiatostany. Przez chwilę roślina będzie wyglądać mnie spektakularnie, ale zabieg ten pomoże jej się dobrze ukorzenić, co zaowocuje bujnym kwitnieniem.
Błędy w letnim przycinaniu lawendy
Przycinanie lawendy latem nie jest konieczne, natomiast warto dodać je do kalendarza, aby poprawić wygląd krzaczków i przedłużyć kwitnienie rośliny. Trzeba natomiast zrobić to właściwie - w przeciwnym razie z ponownego kwitnienia nici. Jakie błędy najczęściej popełnia się w czasie tego zabiegu?
Przycinanie zbyt nisko - jeśli zetniesz lawendę zbyt mocno, nie zdąży ona wypuścić pędów i zakwitnąć ponownie w tym sezonie. W żadnym razie nie należy skracać zdrewniałych pędów lawendy, gdyż roślina tak nisko przycięta nie wypuści liści.
Przycinanie zanieczyszczonym sekatorem - przycinanie rośliny sekatorem, na którym znajdują się drobnoustroje albo grzyby może spowodować, że lawenda zachoruje.
Przycinanie nieostrym sekatorem - lawendę należy przycinać dobrze zaostrzonym sekatorem, w przeciwnym razie poszarpiesz ją i uszkodzisz pędy. Cięcie roślin tępym sekatorem, a tym samym ich uszkadzanie sprzyja rozwojowi chorób.
Uwaga! Lawendę można, a nawet trzeba raz w roku przyciąć nisko - robi się to jednak nie latem, a jesienią albo wczesną wiosną.
Jeśli twoja lawenda nie kwitnie, a z ładnego krzaczka zrobił się krzak ze sterczącymi pędami, koniecznie musisz ją odmłodzić. Cięcie odmładzające robi się również wiosną albo jesienią.
Czy po letnim cięciu lawenda znowu zakwitnie?
Przycinanie lawendy latem ma jeden główny cel: doprowadzić do tego, aby roślina ponownie zakwitła! Jeśli więc przytniesz lawendę odpowiednio (czyli nie za nisko), najprawdopodobniej roślina zakwitnie późnym latem jeszcze raz.
Aby mieć pewność, że lawenda zakwitnie jeszcze raz:
- przytnij ją maksymalnie do końca lipca;
- zadbaj o odpowiednie podlewanie - przede wszystkim nie przelewaj jej, gdyż w zbyt mokrej ziemi jej korzenie zaczną gnić (umiar w podlewaniu jest szczególnie istotny w przypadku lawendy rosnącej w doniczce);
- dostarcz jej składniki odżywcze - najlepszym sposobem jest podsypanie jej kompostem albo specjalnym nawozem mineralnym do lawendy z minimalną ilością azotu (nadmiar tego składnika powoduje, że roślina wypuszcza nowe liście kosztem kwiatów).
Lawenda to niewymagająca bylina, która doskonale wygląda zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Z jej kwiatów można robić przez cały letni sezon syropy i przepyszne lemoniady - aby jednak nie zabrakło pachnących kwiatostanów, musisz ją przyciąć.