Ogródki działkowe walczą z suszą. Problem mają rozwiązać studnie
Słynne w Polsce Rodzinne Ogrody Działkowe przeżywają trudne chwile - wszystko przez susze i globalne ocieplenie. Rekordy temperatury sprawiają, że uprawy giną, a wypoczynek na zielonej trawce staje się niezwykle uciążliwy. Samorządy wyciągają pomocną dłoń w formie dofinansowań, Wody Polskie zaś przypominają jak można wybudować legalne ujęcie wody.
Rodzinne Ogrody Działkowe w Polsce mają niezwykle długą tradycję. Najstarszy ROD znajduje się w Grudziądzu i powstał w 1897 r. Mają łączną powierzchnię 4 razy większą od Puszczy Białowieskiej - 41 tys. ha. I na całym tym terytorium pojawia się ten sam problem - susza i brak wody.
Samorządy dofinansują ROD
Lokalne władze, głównie samorządy, mają prawny obowiązek doprowadzenia wody do Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jednak Samorządy dodatkowo prowadzą nabory wniosków o dofinansowanie ROD.
Jedne przetargi już się skończyły. Na inne jest czas aż do końca tego roku. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna W 2024 roku jeden ROD może otrzymać dofinansowanie w maksymalnej kwocie 65 tys. zł. Można je przeznaczyć między innymi na modernizację alei, zbiorniki na deszczówkę, prace budowlane czy modernizację dróg ogrodowych.
Jak wykopać legalną studnię?
Działkowcy niejednokrotnie skarżą się na brak dofinansowania. Tym samym muszą radzić sobie sami. W obliczu suszy jest to coraz częściej budowa dodatkowego ujęcia wody.
Właściciele ROD skarżą się, że zabija ich nie susza a... biurokracja. Okazuje się, że wykopanie studni nie podlega pod ustawę o Ogródkach Działkowych. Należy taką studnię zarejestrować w Wodach Polskich. Jednak procedura jest trudna i czasochłonna.
“Należy wskazać, że nie jest karane posiadanie studni. Właściciel takiego urządzenia wodnego musi natomiast uzyskać zgodę wodnoprawną, gdy pobór wody przekracza 5 m3/dobę średniorocznie. Natomiast każdy właściciel działki, na terenie której znajduje się studnia, musi ją zalegalizować" - twierdzą Wody Polskie. “Nie chcemy karać, tylko doprowadzić do sytuacji, gdy każdy korzystający z wody na działce ROD będzie czuł się bezpieczne pod względem prawnym."
Uściślając - zgodnie z przepisami do budowy własnej studni nie trzeba mieć pozwolenia. Chyba, że głębokość ujęcia wynosi maksymalnie 30 metrów, a średnioroczna dobowa wydajność nie będzie przekraczać poboru w wysokości 5 m3. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego od PGW-WP jest obligatoryjne, jeśli woda ze studni miałaby być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak już informowaliśmy - od 2015 r. nasz kraj zmaga się z permanentną suszą. “Regularnie mierzą się z nim rolnicy, a coraz częściej także samorządy, które muszą reglamentować wodę pitną. To jednak tylko "leczenie objawowe", bo strategii przeciwdziałania suszy brakuje. Eksperci ostrzegają, że do końca wieku ok. 15 mln Polek i Polaków może doświadczać braku wody."