Wody Polskie nie chcą ratować jezior. Jest reakcja minister klimatu
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Wschodnia Wielkopolska od lat walczy z wysychającymi jeziorami. Był plan na ich przywrócenie, ale Wody Polskie wycofały się z części inwestycji. Lokalni samorządowcy zaapelowali w tej sprawie do rządu. Głos w rozmowie z "Wydarzeniami" Polsatu zabrała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Zbiorniki w Wielkopolsce wysychają. Jeden z nich - Jezioro Powidzkie - co roku przyciąga tysiące turystów. Tych jest jednak coraz mniej, a przyczyną jest m.in. coraz niższy stan wody w jeziorze. To tylko jeden z przykładów - takich wysychających zbiorników w regionie jest więcej.
Niski stan wód w wielkopolskich jeziorach
"Nie wiem, co zrobić, aby ratować to jezioro" - mówi w rozmowie z "Wydarzeniami" Polsatu pan Jakub, przedsiębiorca z Powidza.
We wschodniej Wielkopolsce przez ponad 70 lat działała kopalnia węgla brunatnego. Mimo że jej właściciel - firma ZE PAK S.A. - odszedł od paliw kopalnych, to wyrobiska zdążyły zaburzyć sytuację hydrologiczną w regionie.
Dwa lata temu samorządy, Wody Polskie i właściciel kopalni stworzyli plan, który polegał na przywróceniu dawnej świetności jeziorom we wschodniej Wielkopolsce. Chodziło o to, aby zalać dawne wyrobiska, żeby te nie "wysysały" wód z okolicznych zbiorników. O projekcie pisaliśmy w Zielonej Interii.
Minister klimatu reaguje. "Projekt musi być zrealizowany"
Niedawno Wody Polskie poinformowały jednak, że rezygnują z 6 na 25 inwestycji, które zaplanowano w ramach tego projektu. Przedstawiciele zaangażowanych gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Powidzkiego Parku Krajobrazowego zaapelowali do władz o pomoc i interwencję w tej sprawie.
Wody Polskie odmówiły komentarza przed kamerą "Wydarzeń" Polsatu i odesłały dziennikarzy do oficjalnego komunikatu. Instytucja chce, aby kopalnia sama sfinansowała zalanie wyrobisk. Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że ok. 89 proc. wydobycia węgla w tym miejscu odbyło się za czasów gdy kopalnia należała jeszcze do Skarbu Państwa.
Głos w sprawie zabrała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. "Ten projekt musi być zrealizowany" - podkreśliła. "Rozmawiałam już na ten temat z panią prezes Wód Polskich, by Wody Polskie absolutnie z tych inwestycji nie rezygnowały i wydaje się, że jesteśmy bliscy wypracowania porozumienia" - powiedziała przedstawicielka rządu.