Koniec z betonozą pod Pałacem Kultury. Plac w Warszawie mocno się zmieni

Warszawa szykuje dużą metamorfozę terenów pod Pałacem Kultury i Nauki. W ramach projektu Nowe Centrum Warszawy przebudowana zostanie część Placu Defilad. Zamiast dużego parkingu dla autobusów i samochodów pojawi się tam sto drzew, tysiące krzewów, trawniki, a nawet sadzawka. Przebudowany teren będzie nosił nazwę Plac Centralny.

W Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki rozpoczęła się budowa Placu Centralnego. Przestrzeń będzie "zielona, uporządkowana, przyjazna mieszkańcom, ale też powstanie z poszanowaniem historii miasta" - podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy
W Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki rozpoczęła się budowa Placu Centralnego. Przestrzeń będzie "zielona, uporządkowana, przyjazna mieszkańcom, ale też powstanie z poszanowaniem historii miasta" - podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

"Po latach dyskusji i wyjaśniania kwestii dotyczących własności gruntów i planowania, w sercu Warszawy powstanie nowa przestrzeń, która będzie służyła warszawiankom i warszawiakom - przestrzeń zielona, uporządkowana, przyjazna mieszkańcom, ale też powstająca z poszanowaniem historii miasta" - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Warszawa. Ruszyła przebudowa Placu Defilad

Do tej pory pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie od strony ul. Marszałkowskiej były duże parkingi dla autobusów i samochodów. Teren w tym miejscu jest niemal w całości zabetonowany i brakuje mu funkcji rekreacyjnych, a także drzew i trawników.

Nowa koncepcja zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce codziennych spotkań i wydarzeń kulturalnych. Będzie ono nosić nazwę Plac Centralny. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, na którym znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych.

Projekt zakłada posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i bylin. Pojawi się 11 gatunków krzewów, a także ponad sto drzew: robinii akacjowych, jesionów, glediczji, dereni, grujeczników, miłorzębów i magnolii. W północno-zachodniej części Placu Centralnego, w pobliżu budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości, projektant zaplanował niską sadzawkę.

Teren pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie mocno się zmieni. Dotychczasowa betonoza i parkingi zostaną zastąpione przez drzewa, trawniki, krzewy, a nawet małą sadzawkęUM Warszawamateriały prasowe

Jakie skarby skrywa parking pod Pałacem Kultury?

Teren po remoncie ma także oddawać hołd historii Warszawy. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

Przebudowa ma się skończyć za nieco ponad rok, w lipcu 2024 r. Możliwe jednak, że w czasie prac pojawią się opóźnienia, o czym już teraz informuje miasto. "Jak zaczynamy kopać w centrum Warszawy, to trafiamy na mnóstwo niespodzianek" - przewiduje Rafał Trzaskowski. Dlatego prace będą prowadzone pod nadzorem archeologów.

Całkowity koszt prac pod Pałacem Kultury w Warszawie wynosi 61,2 mln zł. Przebudową zajmie się firma Balzola.

"Wydarzenia": W czasie rewitalizacji wycinają całą zieleń. Betonoza w polskich miastachPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas