Myślisz, że niszczy ogród? Oto cała prawda o krecie i tym, co może zrobić
Kretowiska na trawniku i zapadnięte rabaty z uszkodzonymi warzywami to szkody, które krety może wywołać w ogrodzie. Mimo tych szkód jest to gatunek, który odgrywa istotną rolę w ekosystemie – nie powinno się go więc tępić. Podpowiadamy, co zrobić, gdy kret wprowadzi się do twojego ogrodu.

W skrócie
- Kret niszczy trawniki i rabaty, ale pełni ważną rolę w ekosystemie.
- Ochrona kretów jest częściowa, a ich obecność może być zarówno szkodliwa, jak i pożyteczna.
- Zamiast zabijać kreta, warto go odstraszyć za pomocą ekologicznych metod.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Europejski kret to owadożerny ssak o masie ciała nieprzekraczającej 120 g. Jest sporo większy od małych gryzoni - długość jego ciała to zwykle około 20 cm. Kreta trudno pomylić z innym zwierzęciem - do charakterystycznych cech jego wyglądu należą:
- ryjkowaty pysk uzbrojony w 44 zęby,
- czarne futerko ze sztywnymi włoskami,
- duże, łopatowate i zagięte do tyłu łapy z długimi, mocnymi pazurami, którymi rozkopuje ziemię.
Krety spędzają większość swojego życia pod ziemią - na powierzchnię wychodzą bardzo rzadko, gdyż na ziemi nie potrafią się sprawnie poruszać. Budowane przez nich korytarze mają średnicę około 6 cm i nawet kilkusetmetrową długość. Ssaki te kopią na głębokości 20-50 cm pod ziemią, gdyż w tej warstwie gleby znajduje się najwięcej ich ulubionego pokarmu.

Czy kret jest szkodnikiem w ogrodzie?
Większość ogrodników zgodnie stwierdzi, że kret to jeden z bardziej irytujących ogrodowych szkodników. I rzeczywiście - ten niewielki ssak potrafi sprawić nieco kłopotów:
- ryjąc podziemne korytarze wyrzuca na zewnątrz ziemię, w efekcie czego trawnik jest pokryty wielkimi, nieestetycznymi kopcami,
- budując korytarze pod ziemią uszkadza korzenie roślin, więc przyczynia się do ich obumierania;
- w jego korytarzach zapadają się nasiona roślin - przez to część wysianych roślin nie wschodzi,
- zjada dżdżownice, które są bardzo mile widziane w ogrodach.
Nie jest on jednak niebezpieczny ani dla ludzi, ani dla domowych zwierząt, a szkody, które robi najczęściej nie są bardzo duże.
Warto wiedzieć! W Polsce krety są pod częściową ochroną - nie można więc ich zabić czy okaleczyć. Wyjątkiem są ogrody, szkółki ogrodnicze i działki, gdzie teoretycznie przepisy rozporządzenia o ochronie gatunkowej nie obowiązują. Jednak w myśl ustawy o ochronie zwierząt, nawet w tych miejscach nie powinno się likwidować kretów.
Czy kret jest pożyteczny?
Każde stworzenie, które zamieszkuje ziemię odgrywa w ekosystemie jakąś rolę. Pojęcie szkodnika wymyślił człowiek, rozumiejąc je jednak bardzo powierzchownie - jako gatunek, który przeszkadza ludziom. W naturze nie ma jednak czegoś takiego, a świat potrzebuje również kretów, które - jak się okazuje - są pożyteczne także w ogrodach! Dlaczego ich obecność jest istotna?
- Krety zjadają niektóre szkodniki: turkucie podjadki, larwy owadów, drutowce, pędraki i ślimaki, które potrafią siać na rabatach prawdziwe spustoszenie.
- Kopiąc korytarze napowietrzają glebę, co przyczynia się do poprawy jej struktury.
- Zjadają małe gryzonie, które mogą niszczyć uprawy.
Oprócz tego, ziemia, którą krety wyrzucają na powierzchnię, jest bardzo żyzna i doskonała do uprawiania warzyw czy kwiatów.
Choć kret często wzbudza irytację, zdecydowanie należy do pożytecznych stworzeń i w żadnym razie nie powinno się go zabijać.
Nie tylko ze względu na zabraniające tego przepisy prawne, ale przede wszystkim na szacunek do natury. Krety można natomiast odstraszyć - tak, aby niechętnie zadomawiały się w ogrodzie. W tym celu wystarczy uzbroić się w dźwiękowe odstraszacze albo pułapki - kreta, który się do takiej złapie wystarczy wywieźć z dala od ogrodu.
Pomocne może być również zastosowanie ekologicznego preparatu na bazie olejków zapachowych - kret zniechęcony aromatem na przykład lawendy, przeniesie się w inne miejsce.