Gorączka złota w Polsce? W tych miejscach można u nas znaleźć złoto

Mogłoby wydawać się, że w Polsce nie natkniemy się na tak szlachetny kruszec jak złoto. Najczęściej kojarzy się z westernami i Dzikim Zachodem w Ameryce Północnej, ale jak się okazuje, w Polsce też złoto jest i można je znaleźć.

Poszukiwacze złota
Poszukiwacze złota 123RF/PICSEL

Jak donosi portal onet.pl, w polskich rzekach również można odnaleźć złoto i różne kamienie szlachetne. Nie trzeba już wydawać pieniędzy na bilet do USA. Co więcej, płukanie złota stało się tam już nawet atrakcją turystyczną.

Miejsca złotem płynące

Jednak na niektórych terenach przez długie wieki funkcjonowały kopalnie złota, a ludzie do dziś odnajdują samorodki. Przez 700 lat z miejscowych złóż pozyskano blisko 16 ton czystego kruszcu! I choć ostatnią kopalnię złota zamknięto w 1961 r., to nadal pojawiają się jej poszukiwacze.

Jest to zwłaszcza region Dolnego Śląska. To właśnie tam można poczuć się jak poszukiwacz złota rodem z westernu. Od średniowiecza wydobywano złoto w okolicach Złotoryi i Złotego Stoku. Płukanie złota urosło tam do rangi atrakcji turystycznej regionu. Warto wybrać się nad najbardziej “złotonośne” rzeki. Należą do nich Kaczawa (nosząca miano “Złotej Rzeki”), Skorę, Prudnik czy Białą Głuchołaską. Często poszukiwacze złota przeczesują nurty Kwisy i Zadrny.

Co istotne na wydobywanie złota konieczne jest pozwolenie. Jednak szukanie wypłukanych samorodków w nurcie rzeki tego nie wymaga. W przypadku gdy rzeka płynie przez teren prywatny, to potrzeba zgody właściciela. Jeśli komuś poszczęści się i znajdzie złoto, to powinien się zgłosić do odpowiedniego starosty - złoto znalezione w rzece podlega podziałowi między znalazcą a właścicielem gruntu.

Popyt na złoto ma się dobrze123RF/PICSEL

Nowe źródło złota

Jak już donosiliśmy stare mleko może być wykorzystane do ekstrakcji złota i innych metali z elektroodpadów. Naukowcy opracowali absorbujący złoto materiał z użyciem przeterminowanego mleka, aby wydobywać cenne metale ze zużytych płyt głównych komputerów.

Raffaele Mezzenga z ETH Zurich w Szwajcarii, wraz ze swoim zespołem, opracował metodę odzyskiwania złota z elektrośmieci za pomocą aerożelu na bazie mleka - specyficznego rodzaju żelu, w którym składnik płynny jest zastąpiony gazem.

W polskich lasach można znaleźć skarb jeleni. Trwają poszukiwania "rogatego złota"Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas