Poczta Polska odbierze nasze śmieci. Może odzyskać z nich m.in. złoto

W 350 placówkach Poczty Polskiej rusza pilotażowy program. Na terenie trzech województw na poczcie staną specjalne pojemniki przeznaczone na odpady. Pojawią się m.in. w Warszawie, Katowicach i Łodzi.

Poczta Polska wprowadza nową, nietypową usługę
Poczta Polska wprowadza nową, nietypową usługęArtur Szczepanski/REPORTEREast News

Poczta Polska uruchomiła pilotażowy program zbiórki elektroodpadów. Przedsięwzięcie powstało we współpracy z MB Recycling i Terra Recycling. W ponad 350 placówkach w woj. mazowieckim, śląskim i łódzkim pojawią się specjalne pojemniki na elektroodpady.

Na poczcie można oddać elektroodpady

Do pojemników można wrzucać drobne elektrośmieci: żelazka, czajniki elektryczne, routery, telefony komórkowe, zegarki czy zabawki elektryczne. Na kartonowych kontenerach znajdują się wskazówki dotyczące urządzeń, które mogą do nich trafić.

Pilotaż prowadzony jest w placówkach pocztowych zlokalizowanych w województwach:

  • mazowieckim, m.in. w Warszawie (52 placówki), Piasecznie, Płocku, Siedlcach, Radomiu, Żyrardowie oraz Ostrołęce;
  • śląskim, m.in. w Katowicach, Częstochowie, Sosnowcu, Gliwicach, Rybniku, Bytomiu, Tychach, Chorzowie i Zabrzu;
  • łódzkim – Łódź (15 placówek).

Zużyte baterie, jak dotychczas, zbierane są do oddzielnych pojemników, które znajdują się w placówkach pocztowych już od 2015 r.

Obsługą nowych pojemników na AGD zajmują się partnerzy projektu. Będą opróżniane, gdy pracownicy placówki zgłoszą taką potrzebę. Odpady będą odbierane i przewożone do wyspecjalizowanych punktów recyklingu.

Tak będą wyglądać pojemniki na elektroodpady w placówkach Poczty Polskiejmateriały prasowe

Wszystkie elektrośmieci zbierane przez firmy są przetwarzane. Odzyskuje się z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Surowce te wykorzystywane są przy produkcji nowych urządzeń i produktów - tłumaczy Poczta Polska.

W procesie recyklingu elektroodpadów pozyskuje się m.in. złoto, srebro, platynę, miedź, czy cynę. Gram złota można odzyskać już zaledwie z kilku starych laptopów.

Rozszerzenie oferty o zbiórkę drobnego AGD jest naturalnym krokiem w rozwijaniu naszych usług proekologicznych. Dzięki temu dajemy klientom realną możliwość dbania o środowisko w sposób prosty i wygodny przy okazji codziennych wizyt w placówkach
mówi Piotr Szajczyk z Poczty Polskiej.

Projekt realizowany jest pilotażowo. Jeśli inicjatywa, podobnie jak zbiórka baterii, spotka się z dużym zainteresowaniem klientów, Poczta Polska ustawi pojemniki w kolejnych placówkach.

Według badania na zlecenie RLG z końca 2023 r. niemal 80 proc. Polek i Polaków wie, że elektroodpady trzeba odpowiednio segregować i nie wolno ich po prostu wyrzucać do kosza. Jednak tylko 66 proc. respondentów i repondentek przyznało, że faktycznie segreguje elektrośmieci.

Odpady są pełne skarbów. Można z nich odzyskać m.in. złotoPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas