Złoto ze… starego mleka. Tak można odzyskać cenne metale z elektrośmieci

Stare mleko może być wykorzystane do ekstrakcji złota i innych metali z elektroodpadów. Naukowcy opracowali absorbujący złoto materiał z użyciem przeterminowanego mleka, aby wydobywać cenne metale ze zużytych płyt głównych komputerów.

Mleko może przydać się w recyklingu. Okazuje się, że stworzony ze starego mleka aerożel pomaga w ekstrakcji złota z elektrośmieci
Mleko może przydać się w recyklingu. Okazuje się, że stworzony ze starego mleka aerożel pomaga w ekstrakcji złota z elektrośmieci123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Aerożel, stworzony ze starego mleka, umożliwia ekstrakcję czystych bryłek złota z odpadów elektronicznych.

Wyrzucany sprzęt elektroniczny, nazywany elektrośmieciami, często zawiera duże ilości złota i innych cennych metali. Istnieją metody odzyskiwania tych surowców, ale zazwyczaj opierają się one na syntetycznych chemikaliach, które mogą szkodzić środowisku.

Złoto z elektrośmieci odzyskane dzięki mleku

Raffaele Mezzenga z ETH Zurich w Szwajcarii, wraz ze swoim zespołem, opracował metodę odzyskiwania złota z elektrośmieci za pomocą aerożelu na bazie mleka - specyficznego rodzaju żelu, w którym składnik płynny jest zastąpiony gazem.

"Kiedy przyjrzeć się ekonomii tego procesu, zysk jest całkiem spory. Rozpoczynamy od materiału (elektroodpadów), który nie kosztuje nas nic,  korzystamy także z serwatki, produktu ubocznego, który jest łatwy w przetwarzaniu" - mówi Mezzenga magazynowi “New Scientist".

Zespół Mezzengi wykorzystał wyrzuconą serwatkę, pozyskując z niej długie, nanoskopijnie cienkie włókna białkowe. Następnie dodali kwas, by połączyć włókna, zamrozili i ogrzali powstałą masę, tworząc aerożel.

Elektrośmieci zawierają wiele cennych surowców, m.in. złoto
Elektrośmieci zawierają wiele cennych surowców, m.in. złoto123RF/PICSEL

Złoto ze starych elementów komputerowych

Umieszczając aerożel w roztworze zawierającym zużyte płyty główne komputerów, z których usunięto wszystkie niemetalowe składniki, a następnie rozpuszczono w mieszaninie kwasu solnego i azotowego, naukowcy odkryli, że aerożel pochłania jony złota z roztworu elektroodpadów. Po wysuszeniu i spaleniu rusztowania aerożelowego, Mezzenga i jego zespół odzyskali czyste bryłki złota o czystości ponad 90 proc., co odpowiada złotu 22-karatowemu, przy czym większość pozostałości stanowiła miedź.

Wykorzystanie jednego odpadu do ekstrakcji wartościowego materiału z innego odpadu jest zrównoważone, mówi Jason Love z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii. Jednakże nie jest to tak efektywne jak inne dostępne metody ekstrakcji chemicznej. Ponadto, ponieważ aerożel serwatkowy pochłania również inne metale, takie jak miedź, czyni to złoto mniej użytecznym w niektórych zastosowaniach.

Naukowcy uprzedzają: nie róbcie tego w domu. Idea poszukiwania złota w elektronicznych rupieciach może wydawać się kusząca, ale prowadzenie podobnych eksperymentów chałupniczo mogłoby być bardzo złym pomysłem. Rozpuszczanie płyt głównych komputerów w silnych kwasach jest niebezpieczne i może prowadzić do wydzielania wysoce toksycznych oparów.

Moda na recykling: Rejowiec FabrycznyBee Music
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas