Odkryto największe na świecie złoża złota. Znajdują się w Chinach

Chińskie media obwieściły, że w prowincji Hunan w środkowej części kraju odkryto największe na świecie złoża złota. Szacuje się, że pod ziemią może się znajdować się co najmniej 1000 ton kruszcu.

Lokalne media donoszą, że w Chinach odkryto największe na świecie złoża złota
Lokalne media donoszą, że w Chinach odkryto największe na świecie złoża złotaAFPEast News

Gigantyczne złoża złota, których wartość szacuje się na ponad 80 mld dolarów, znajdują się w położonej w środkowym biegu Jangcy prowincji Hunan, najludniejszej prowincji w środkowych Chinach.

Największe złoża złota na świecie? Pod ziemią jest 1000 ton

Według lokalnego instytutu geologicznego na poziomie do 3 tys. m pod ziemią znajduje się ponad tysiąc ton kruszcu - poinformował portal Pengpai.

Instytut Geologiczny prowincji Hunan szacuje, że pod powierzchnią ziemi natrafiono na 40 żył złota, w których najwyższa gęstość kruszcu sięga 138 g na tonę. Żyły powstają w wyniku procesów hydrotermalnych, w których gorące, bogate w minerały płyny przemieszczają się przez pęknięcia w skorupie ziemskiej.

Przy obecnej cenie złota wartość złóż w kopalni Wang jest wyceniana na ok. 83 mld dolarów. Kopalnia jest zresztą jednym z najważniejszych ośrodków wydobywczych w Chinach, które zainwestowały prawie 13 mln dolarów w poszukiwania minerałów na tym obszarze.

Obszar miasta Lengshuijiang w Hunan słynie zaś z kopalni stibnitu i stanowi jeden z głównych ośrodków wydobycia antymonu w Chinach.

Droższe złoto

Lokalne media zwracają uwagę, że ogłoszenie wyników badań, w których wykorzystano zaawansowane technologie modelowania geologicznego 3D, przyczyniło się do dalszego wzrostu i tak już gwałtownie rosnących cen złota, ponieważ zapotrzebowanie na ten surowiec nadal rośnie. Ceny złota wzrosły o prawie 40 proc. w ciągu ostatniego roku.

Chiny są największym na świecie producentem złota, odpowiadającym za około 10 proc. globalnej produkcji w 2023 r., wynika z danych World Gold Council.

Przed odkryciem w kopalni Wang tytuł największej rezerwy złota na świecie należał do kopalni South Deep w prowincji Gauteng w RPA, gdzie znajduje się ok. 930 ton metrycznych kruszcu.

Gorączka złota i katastrofa

Nielegalne wydobycie złota w wielu krajach Afryki, w tym w Ghanie, wiąże się z ogromnymi zanieczyszczeniami środowiska, a także w wyniku tego z pogarszającym się stanem zdrowia mieszkańców regionów dotkniętych wydobyciem. Nielegalne wydobycie złota jest plagą w całej Amazonii.

Nielegalne wydobycie złota doprowadza m.in. do skażenia rzek rtęcią - substancją wysoce toksyczną dla ludzi, ale i zwierząt - głównie ryb i innych organizmów wodnych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia rtęć powoduje poważne zmiany neurologiczne i psychiczne u dorosłych; u dzieci powoduje opóźnienia w ich rozwoju fizycznym i psychicznym.

Niezwykły wynalazek Polaków. Nowy asfalt lepiej radzi sobie z pogodąPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas