Gdzie rosną prawdziwki? W tych miejscach zbierzesz całe kosze

W całej Polsce mamy wysyp grzybów, a najbliższy weekend zapowiada się wyjątkowo owocny w zbiory. Wszyscy grzybiarze polują na borowika szlachetnego, potocznie znanego jako prawdziwek. Jest kilka zasad, którymi warto się kierować, by go znaleźć. Gdzie szukać borowików?

Borowik szlachetny znany jako prawdziwek
Borowik szlachetny znany jako prawdziwek123RF/PICSEL

Prawdziwek jest jednym z najsmaczniejszych grzybów. Jest wyjątkowo aromatyczny i pyszny, ale, by go znaleźć, należy wykazać się cierpliwością. Warto pamiętać o kilku zasadach przed wyruszeniem na łowy.

Borowik szlachetny, występujący w Ameryce Północnej, Europie oraz Nowej Zelandii czy Afryce, w Polsce spotykany jest głównie w górach, rzadziej na niżu i w okolicach wielkich miast. Przez swój aromat i smak jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym. To król kuchni - nadaje się do spożycia po obróbce termicznej, ale także do marynowania, suszenia i innych wyrobów.

Kiedy zbierać prawdziwki?

Na grzyby najlepiej chodzić rano. To popularne stwierdzenie ma kilka swoich uzasadnień. Najbardziej prozaicznym jest fakt, że w lesie jest mniej grzybiarzy. A co za tym idzie, konkurencja jest mniejsza, co zwiększa szanse na lepszy zbiór.

Kolejna z odpowiedzi, dlaczego na grzyby chodzi się rano, a nie np. wieczorem, to po prostu lepsza widoczność. Nie da się ukryć, że rankiem światło jest bardziej rozproszone, co zdecydowanie ułatwia znalezienie okazów pośród liści i traw. Wilgotne od rosy grzyby odbijają światło i są lepiej widoczne.

Mamy początek jesieni, która jest szczytem jeśli chodzi o ilość prawdziwków w lasach. To właśnie we wrześniu i październiku najlepiej ruszać na borowiki szlachetne.

Na grzybobranie warto wybrać się po kilku dniach umiarkowanego deszczu - prawdziwki nie lubią dużej ilości wody, preferują równomierną wilgotność. Dlatego najlepiej zbierać je, kiedy ziemia jest wilgotna, a temperatury nie spadają poniżej 10 stopni Celsjusza.

Gdzie najlepiej szukać prawdziwków

Jest kilka sprawdzonych miejsc, w których na pewno znajdziemy borowiki. Z drugiej strony są także lokalizacje, gdzie z pewnością ich nie znajdziemy.

Jak już pisaliśmy - prawdziwki nie lubią dużej ilości wody. Dlatego nie znajdziemy ich na terenach podmokłych, bagnach czy torfowiskach.

Borowiki szlachetne preferują przepuszczalną glebę, w pobliżu mchów i paproci. Występują w lasach mieszanych i liściastych, ale coraz częściej są spotykane też w lasach iglastych. Najczęściej rosną pod dębami, bukami, brzozami i sosnami.

Borowiki są jednymi z najbardziej popularnych i pożądanych grzybów w Polsce123RF/PICSEL

Jak poprawnie zbierać prawdziwki

Grzybiarze mówią, by borowiki najlepiej wykręcać z ziemi, nie używać nożyka. Czy to słuszne podejście? Od lat grzybiarze toczą spór, czy grzyby powinno się wyrywać, czy może wycinać. Gdzie leży prawda?

Wątpliwości grzybiarzy co do tego, czy wyrywać a może ścinać grzyby postanowili rozwiać leśnicy z Nadleśnictwa Baligród w polskich Bieszczadach. "Odwieczne pytanie. Trzeba to raz na zawsze rozwiać i zdecydować - co my w końcu z tymi grzybami robimy? Wykręcamy? Wycinamy?" - zastanawiają się leśnicy. "Prawda jest taka, że grzybom to obojętne" - mówią.

Mimo to należy pamiętać o szacunku dla lasu. Nie należy deptać innych grzybów, nie niszczyć grzybni. Należy zbierać tylko te grzyby, co do których jesteśmy pewni, inne pozostawić by swobodnie rosły. Lepiej zostawić "niepewnego" grzyba, niż go zjeść i przypłacić to zdrowiem lub życiem.

"Wydarzenia": Mężczyzna podcinał ambonyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas