Twoje pelargonie pokochają domowe nawozy. Proste i skuteczne
Gotowe nawozy do pelargonii można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Ale po co to robić, skoro domowe sposoby na odżywienie roślin są tańsze, a odżywki powstają z tego, co zostało ci w kuchni? Poznaj 5 sposobów na skuteczne, ekologiczne i łatwe do zrobienia nawozy do pelargonii.

W skrócie
- Domowe nawozy do pelargonii są tańszą, naturalną i ekologiczną alternatywą dla sklepowych produktów.
- Wykorzystując kuchenne resztki, jak skórki bananów, fusy kawy i drożdże, można zapewnić pelargoniom niezbędne składniki do wzrostu.
- Naturalne nawozy są bezpieczne, skuteczne i sprzyjają zero-waste, nie powodując szkód dla środowiska.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Spis treści:
Dlaczego warto stosować domowe nawozy?
Domowe nawozy to szereg korzyści dla roślin, środowiska i… twojego portfela! Dlaczego w uprawie pelargonii warto korzystać właśnie z nich?
Domowe nawozy są tanie. Nawozy, które robi się w domu, są znacznie tańsze niż gotowe preparaty ze sklepów. Powstają najczęściej z kuchennych resztek, które i tak nadają się do wyrzucenia.
Domowe nawozy powstają bez marnowania. Robienie domowych nawozów to spory krok w kierunku życia zgodnie z ideą zero-waste, czyli bez marnowania. Do przyrządzenia takich odżywek wykorzystuje się obierki, skórki albo fusy - zamiast je wyrzucać, korzysta się z tego jeszcze raz. Poza tym - kupując nawozy w plastikowych butelkach, generuje się kolejne śmieci. Do przygotowania domowego nawozu wystarczy wiaderko albo słoik.
Domowe nawozy są ekologiczne. Nawozy przyrządzane w domu nie zawierają żadnej chemii - są całkowicie naturalne, zdrowe i nie zagrażają środowisku. Używając takich preparatów, na pewno nie zaszkodzisz roślinom ani innym organizmom żyjącym w ogrodzie.
Domowe nawozy są skuteczne. Domowe nawozy, choć powstają bez chemii, są bardzo skuteczne. Składniki, z których robi się takie odżywki (np. skórki od bananów, pokrzywa czy kawa), są pełne mikroelementów niezbędnych roślinom do wzrostu i kwitnienia.
Domowe nawozy są bezpieczne. Nawóz z bananów czy gnojówka z pokrzywy nie zrobią krzywdy twoim roślinom - nawet, jeśli zdarzy ci się wlać ich nieco więcej. Tego samego nie można powiedzieć o nawozach mineralnych, które w nadmiarze mogą spowodować na przykład popalenie korzeni.
Jak i czym nawozić pelargonie domowym sposobem?
Jedną z roślin, które wymagają regularnego nawożenia, jest pelargonia. Jeśli chcesz, aby bujnie kwitła przez całe lato i jesień, musisz zapewnić jej ciągły dostęp do składników odżywczych. Z czego zrobisz najlepszy domowy nawóz do pelargonii?
Oto kilka inspiracji.
Domowy nawóz do pelargonii ze skórek bananów
Nie wyrzucaj skórek bananów - wykorzystaj je do mieszanki pełnej potasu i fosforu! To składniki, które pelargonie uwielbiają. Zrobienie takiego nawozu jest banalne: kilka skórek (jeśli został ci jakiś przejrzały banan, również go dodaj) wrzuć do słoika albo wiaderka, zalej ciepłą wodą, zakręć i odstaw na 2 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie roztwór rozrabiaj z wodą w proporcjach 1:1 i podlewaj kwiaty.
Domowy nawóz z fusów kawy
Pijesz kawę? Z pewnością zostaje ci w ekspresie albo filiżance sporo fusów. Wykorzystaj je do zrobienia uniwersalnego nawozu do pelargonii i innych roślin.
Fusy, które zostały ci po porannej kawie, zalej wodą i odstaw na godzinkę. Nawóz z fusów kawy zawiera fosfor, azot, potas oraz miedź, czyli wszystko to, czego potrzebują rośliny. Regularne podlewanie pelargonii taką mieszanką pomoże jej zbudować mocny system korzeniowy, wpłynie na obfite kwitnienie i uodporni ją na choroby.
Domowy nawóz do pelargonii z drożdży
Produktem spożywczym, który świetnie poprawia jakość i strukturę gleby, a do tego dostarcza roślinom witaminę B oraz minerały, są drożdże. Przygotowanie mieszanki, która wpłynie na obfite kwitnienie i wzmocni roślinę, jest łatwe.
Wystarczy, że rozpuścisz 25 g świeżych drożdży w 1 l letniej wody i dodasz 1 łyżkę cukru. Po godzinie nawóz będzie gotowy. Taką miksturą podlewaj pelargonie raz na dwa tygodnie.
Pelargonie to kwiaty, których nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie ani na balkonie! Mają romantyczny urok i nostalgiczny czar, a prawie niczego nie potrzebują do kwitnienia! Tym, co trzeba im zapewnić, jest tylko odpowiednia dawka nawozu - najlepiej naturalnego. Aby twoje pelargonie obficie kwitły całe lato, raz w tygodniu podlewaj je własnoręcznie zrobionym preparatem.