Sekretne triki na kaskady pelargonii. Zamień balkon w rajski ogród
Masz już dość marnie wyglądających pelargonii, które smętnie zwisają? Czas podejść do uprawy profesjonalnie i poznać sekretne triki, jak sadzić pelargonie w doniczkach. A tych nie jest mało, bo liczy się nie tylko dobrze dobrane podłoże, ale i odpowiednia pielęgnacja młodych sadzonek. Zobacz, na co zwrócić uwagę, żeby mieć kaskady kwiatów, których będą zazdrościły nawet sąsiadki.

- Dowiedz się, jak wybrać idealną doniczkę do pelargonii, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu.
- Poznaj zasady sadzenia pelargonii w doniczkach, które obejmują wybór podłoża i odpowiednie nawożenie.
- Odkryj znaczenie pielęgnacji młodych pelargonii, w tym podlewania i regularnego przycinania.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Wybór idealnej doniczki: rozmiar, materiał i drenaż
Przede wszystkim, jeśli chcesz wiedzieć, jak sadzić pelargonie w doniczkach, musisz wybrać odpowiedni rodzaj pojemnika. W przypadku zwisających pelargonii, które mają tworzyć piękne kaskady na balkonie, można wybrać wysokie donice, wiszące kosze lub skrzynki balkonowe, które zawisną na balustradzie. Im większa średnica lub długość pojemnika, tym więcej sadzonek można w nim umieścić.
W przypadku młodych roślinek warto wybrać doniczki z grubego plastiku, ceramiczne lub gliniane. Lepiej unikać cienkich doniczek plastikowych, ponieważ materiał ten może nie wytrzymać pod ciężarem kaskady pelargonii. Poza tym pozwala na przenikanie ciepła, które mocno ogrzewa glebę i tworzy środowisko sprzyjające gniciu korzeni. Każda doniczka powinna mieć drożne otwory odpływowe, żeby usuwać nadmiar wody z podlewania lub opadów deszczu.
Jak sadzić pelargonie w doniczkach? Przygotowanie podłoża
By roślina mogła zdrowo rosnąć i była mocna, wymaga odpowiedniej gleby. Można wybrać zwykłą, uniwersalną ziemię do kwitnących kwiatów doniczkowych lub specjalne podłoże do pelargonii. Kluczem do zdrowych roślin jest zadbanie o utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Dlatego przydadzą się także keramzyt do drenażu i wermikulit lub hydrożel do magazynowania wody.
Na spodzie doniczki zawsze musi znaleźć się warstwa drenująca, a dopiero potem można wsypać ziemię. Podłoże do pelargonii należy wymieszać w proporcji 3:1 z materiałem zatrzymującym wodę (np. wermikulitem). Warto do ziemi dodać nawóz długodziałający do roślin kwitnących, który będzie przez około 4 miesiące dostarczał sadzonkom niezbędne składniki odżywcze.
Jak gęsto sadzić pelargonie w skrzynkach na balkonie?
Pelargonie w skrzynkach lub doniczkach należy sadzić w regularnych odstępach. Przyjmuje się, że dla prawidłowego wzrostu rośliny trzeba zachować 15-20 cm odległości między jedną a drugą sadzonką. Można sadzić po dwie lub trzy roślinki o tym samym kolorze kwiatów lub stworzyć kompozycję wielobarwną. Jeśli zastanawiasz się, jak sadzić pelargonie w doniczkach ważna jest nie tylko odległość, ale i głębokość umiejscowienia sadzonek. Rośliny kupione w pojemnikach należy wsadzać zawsze na tę samą głębokość, na jakiej rosły dotychczas w zastępczej doniczce.
Wszystkie pelargonie lubią słońce, więc najlepsze będzie dla nich słoneczne miejsce na balkonie. Poradzą sobie także na stanowiskach lekko zacienionych, aczkolwiek będą mniej obficie kwitły, a wtedy sąsiadki nie będą miały, czego zazdrościć.
Pielęgnacja młodych pelargonii. Podlewanie, nawożenie, przycinanie
Pelargonie sadzone w podłożu, które zawiera już wstępną porcję nawozu lub posadzone w glebie zasilonej nawozem długodziałającym, nie wymagają nawożenia przez kilka tygodniu lub nawet miesięcy. W przeciwnym wypadku trzeba trzymać się zasady, że przez 14 dni po zasadzeniu nie wolno roślin nawozić. Dopiero po upływie dwóch tygodni można rozpocząć odżywianie pelargonii specjalnym nawozem w dawkach określonych przez producenta.
Pamiętaj, że kwiaty te lepiej radzą sobie z okresową suszą niż z przelaniem. Jednak za pierwszym razem po posadzeniu należy podlać roślinę obficie, zraszając nawet liście i kwiaty. Potem już tylko podlewa się ją od dołu. Młode sadzonki pelargonii niestety trzeba pozbawiać pędów kwiatowych. Dopiero kiedy roślina ma większe sadzonki, można pozwolić jej na kwitnienie. Trzeba jednak pamiętać, że regularne przycinanie i usuwanie przekwitniętych kwiatostanów jest konieczne. Ten zabieg gwarantuje piękne kaskady pelargonii na balkonie.