Pelargonie najlepsze na balkon. Co robić, żeby obficie kwitły?
Pelargonie to każdego lata niepodzielne królowe balkonów. Mimo że pochodzą z gorącej Afryki Południowej, to także polskie lato sprzyja ich zjawiskowemu kwitnieniu. To również rośliny, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych i przekształcą każdy balkon w kolorową oazę. Co zrobić, aby cieszyć się widokiem obficie kwitnących pelargonii.
Spis treści:
Jakie pelargonie są najlepsze na balkon?
Na balkon najlepiej sprawdzi się kilka odmian pelargonii.
- Pelargonia bluszczolistna - to roślina, która jeżeli jest odpowiednio pielęgnowana, tworzy kaskady wylewające się z donic. Kwitnie od maja aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty zebrane w baldachy mogą mieć różne odcienie. Mogą to być np. piękne różowe pelargonie na balkon albo rośliny z czerwonymi lub białymi płatkami.
- Pelargonia angielska ma wzniesione pędy i ząbkowane liście. Natomiast jej kwiaty są wyjątkowo okazałe. To odmiana rodząca dużo liści, z których paruje woda, dlatego wymaga częstego podlewania.
- Pelargonia pachnąca (nazywana też geranium) ma ozdobne, mocno powycinane liście. Ich lekkie poruszenie powoduje unoszenie się w powietrzu cytrusowego, owocowego zapachu. To roślina odporna na wysokie temperatury, jednak chłód może jej bardzo zaszkodzić. Jej kwiaty mogą być białe, jasno lub ciemnoróżowe, purpurowe i jasnofioletowe.
Kiedy można wystawić pelargonie na balkon?
Każda z odmian pelargonii przeznaczonej do uprawy balkonowej jest ciepłolubna i potrzebuje stałego dostępu do promieni słonecznych.
Dlatego z przeniesieniem tych roślin na balkon trzeba cierpliwe czekać, aż temperatura w dzień nie będzie spadać poniżej 10 °C, a w nocy poniżej 0 °C. Przyjmuje się, że te kwiaty balkonowe najlepiej sadzić po "zimnej Zośce", czyli po 15 maja.
Jak pielęgnować pelargonie na balkonie?
Tworząca kwietne kaskady pelargonia bluszczolistna na balkonie, odmiana angielska czy pachnąca pomogą ci stworzyć miniaturowy ogródek. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie stanowisko, regularne podlewanie roślin i ich nawożenie.
Najlepsza ziemia dla pelargonii i odpowiednie stanowisko
Pelargonie uwielbiają "kąpiele słoneczne". Mogą przez wiele godzin być wystawione na bezpośrednie promieniowanie słońca. Dlatego będą najlepiej rosły na słonecznym lub znajdującym się w półcieniu balkonie.
Ta kolorowa roślina potrzebuje dość dużo miejsca, aby okazale kwitnąć. Wybierz dla niej doniczki o głębokości przynajmniej 18 cm. Odstęp pomiędzy posadzonymi roślinami powinien wynosić minimum 20 cm.
W przypadku pelargonii ważny jest odczyn ziemi. Najlepiej, gdy ma on pH 7. Zapewnia to, że roślina będzie w stanie pobrać z podłoża wszystkie niezbędne do zawiązania pąków składniki odżywcze. Pelargonie można sadzić w gotowych mieszankach, które można kupić w sklepach. Taka ziemia powinna mieć dodatek torfu lub materiału drenażowego, aby zapewnić odpowiedni przepływ wody.
- Podlewanie pelargonii
Jeżeli chcesz, aby pelargonie były oblepione kwiatami, nie żałuj im wody. Wiosną i latem podlewaj je nawet 2 razy dziennie (rano i wieczorem) - w zależności od tego, czy ziemia jest przesuszona, czy ciągle bardzo wilgotna. Rośliny te mają zdolność do magazynowania wody, dlatego mogą przetrwać krótkie, okresowe przesuszenie - będą jednak wtedy mniej obficie kwitnąć.
- Nawożenie pelargonii
Nawożenie pelargonii to klucz do tego, aby obficie kwitły. Należy je przeprowadzać raz w tygodniu preparatem płynnym przeznaczonym do ich pielęgnacji. Można też w pierwszej kolejności, wiosną stosować nawóz azotowy, aby roślin się rozrosły, a latem produkt potasowo-fosforowy wspomagający kwitnienie.
Pelargonie, które mają przezimować i zakwitnąć za rok, przestaje się nawozić w połowie sierpnia. Natomiast okazy, które przed zimą będą wyrzucone, zasila się do pierwszych przymrozków - dzięki temu będą dłużej cieszyć pięknym wyglądem.
Różowe, czerwone i białe pelargonie na balkonie mogą stanowić wyjątkowo efektowną kompozycję. Posadź je w doniczkach powieszonych na balustradach oraz w stojących na podłodze drewnianych skrzynkach. Pelargonia wisząca na balkon może być też zestawiona z odmianą pachnąca czy angielską - wykorzystaj potencjał tych kwiatów, aby stworzyć mały, kolorowy ogród.