Smogowy ranking Polski. W tym mieście jest najgorzej

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. W porównaniu z zestawieniem z poprzedniego roku zmieniła się pozycja "lidera", którą wcześniej utrzymywał Nowy Targ. Na listę trafiły także trzy miejscowości uzdrowiskowe. Które miasto ma największy smog w Polsce?

Opublikowano najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Nowym smogowym liderem Polski została Nowa Ruda. To dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach - najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni. Tuż za Nową Rudą uplasowały się małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka. 

Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska - Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie). Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

Reklama

W 2021 r. pierwsze miejsce w rankingu zajął Nowy Targ. Mówiono wówczas, że to najbardziej zanieczyszczone miasto prawdopodobnie nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. 

Smog króluje w mniejszych miastach

Na liście smogowych rekordzistów brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie - zauważa PAS. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły aż o 45 proc.

Dużo gorzej jest wśród smogowych liderów - we wszystkich miejscowościach w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku. Jeśli chodzi o średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu, to we wszystkich miejscowościach utrzymywały się na poziomie 700-1500 proc. dopuszczalnej normy.

- Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. 

Dolny Śląsk ma problem ze smogiem

- To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie - tam smog trwał 96 dni - czyli praktycznie całą zimę - dodaje Piotr Siergiej. 

Polski Alarm Smogowy ocenia, że nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie na Dolnym Śląsku. Wynika to ze specyfiki miejscowości z dużą ilością starych kamienic w centrach oraz z opóźnieniem wdrożenia wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych. 

- Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim - komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smog | Nowa Ruda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama