Unikaj tych produktów spożywczych. Są pełne drobin plastiku

Nie ulega wątpliwości, że wszechobecny mikroplastik jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. Zaktualizowano właśnie listę produktów spożywczych, które zawierają mikroplastik. Do niechlubnej grupy dołączyły m.in. ryby, sól czy cukier.

Paluszki rybne to sposób na szybko obiad. Ale czy zdrowy? Paluszki rybne znajdują się w rankingu najbardziej zanieczyszczonych mikroplastikiem białek
Paluszki rybne to sposób na szybko obiad. Ale czy zdrowy? Paluszki rybne znajdują się w rankingu najbardziej zanieczyszczonych mikroplastikiem białek123RF/PICSEL

Chociaż ludzie nie dostrzegają na co dzień problemu, jakim jest przedostawanie się mikrocząstek do środowiska, skala tego zjawiska wciąż rośnie. Cierpią na tym zwłaszcza zwierzęta, ale nie tylko one. Każdy z nas połyka cząstki mikroplastiku i ma je w organizmie. Znajdują się one też w jedzeniu.

Jak już informowaliśmy na łamach Zielonej Interii, mikroplastiki pochodzą z wielu źródeł i dzielą się na pierwotne i wtórne. Pierwotne mikroplastiki pochodzą z tworzywa sztucznego polietylenowego. Są powszechnie stosowane w produktach kosmetycznych oraz środkach do czyszczenia. Wtórne mikroplastiki pochodzą z przemysłu i większych odpadów na bazie tworzyw sztucznych, a z biegiem czasu zostają rozbite na jeszcze mniejsze cząstki.

W tych produktach jest dużo drobin mikroplastiku

W badaniu opisanym w czasopiśmie “Environmental Research” stwierdzono, że 90 proc. próbek białka, zarówno tego roślinnego, jak i zwierzęcego, zawiera mikroskopijne fragmenty plastiku. Zmusza to do stworzenia nowej listy artykułów spożywczych “bogatych” w mikroplastik.

Jak się okazuje, różowa sól himalajska może zawierać cząsteczki plastiku. Według badań sole lądowe, do których należy sól himalajska, są o wiele bardziej obciążone mikroplastikiem niż ich morskie odpowiedniki.

Z kolei badania z University of Queensland wskazują, że każde 100 gramów ryżu może zawierać od 3 do 4 miligramów mikroplastiku. W przypadku ryżu błyskawicznego ilość ta wzrasta. Zanieczyszczenie plastikiem dotyczy zarówno organizmów morskich, jak i lądowych źródeł białka.

Tym samym panierowane krewetki mają ok. 300 kawałków mikroplastiku na porcję. Zaś paluszki rybne znajdują się w rankingu najbardziej zanieczyszczonych białek. Mikroplastik nie ominął też białka roślinnego - jabłka i marchew również go zawierają. Badania wskazują, że oba te produkty mogą mieć ponad 100 tys. cząstek mikroplastiku na gram.

Co ciekawe ostatnie badania dotyczące mikroplastiku w cukrze są dość niepokojące. badacze odnaleźli cząsteczki we wszystkich testowanych markach komercyjnych, a też w cukrach nieopakowanych.

Sól himalajskaWikimedia Commons

Obecność mikroplastiku nie dziwi

Według kanadyjskich badań z 2019 r. zjadamy rocznie ok. 52 tysiące cząsteczek mikroplastiku. To tyle, co karta kredytowa.

Mikroplastik jest już niemal wszędzie - znajdujemy go w wodzie, torebkach z herbatą, a także w ludzkim ciele. Mikroplastik rozprzestrzenił się tak szybko, że ciężko go śledzić, a już tym bardziej z nim walczyć. Podpowiadamy czego nie robić. Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku zrobili badania na temat tego jak wchłaniamy mikroplastik i jak go unikać, począwszy od kuchni. Stworzyli listę 5 głównych źródeł mikroplastiku w domu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas