Gdzie wyrzucić styropian po sprzęcie AGD i RTV? Wielu Polaków robi to źle
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Segregacja śmieci w dalszym ciągu pozostaje zagadką dla wielu osób. Pomimo znajomości ogólnych zasad, często pojawiają się w naszym domu materiały, które nie pasują do żadnego kosza. Jednym z nich jest styropian. Podpowiadamy, co z nim zrobić, kiedy chcemy się go pozbyć.
Spis treści:
Styropian to tworzywo, które ma wiele zastosowań. Stosuje się go termoizolacji budynków czy opakowań sprzętów elektronicznych. Pojawia się również w gastronomii w formie jednorazowych opakowań. Jeśli zastanawiasz się, gdzie go wyrzucić to tekst dla ciebie.
Z czego zrobiony jest styropian?
Styropian to potoczna nazwa polistyrenu ekspandowanego. Jest to tworzywo, które powstaje poprzez poddanie pełnych granulek wykonanych z polistyrenu procesowi spieniania. Pod wpływem dużej ilości gorącej pary wodnej, powstaje lekki materiał o charakterystycznej strukturze i bardzo małej gęstości.
Zaletą styropianu jest jego niewielka masa oraz wysoka izolacyjność. Właśnie dzięki temu jest tak popularnym materiałem termoizolacyjnym w budownictwie. Cieszy się również popularnością w procesie wysyłkowym i stosowany jest do ochrony sprzętów elektronicznych przed uszkodzeniem. Nie podnosi nadmiernie wagi przedmiotu i jest tani.
Gdzie wyrzucić styropian? To zależy od rodzaju
Styropian to tworzywo sztuczne. Tak też powinien być traktowany podczas segregacji śmieci. Niezależnie od tego, czy jest rozdrobniony, czy w całości, należy wyrzucić go do pojemników lub worków na tworzywa sztuczne oraz metale. Dotyczy to szczególnie materiału, który pozostał po sprzęcie AGD i RTV.
Odrobinę inna sytuacja dotyczy styropianu, który stosowany jest przy pakowaniu jedzenia. Jeśli mamy w domu opakowania na wynos, które zostały z niego wykonane, należy zwrócić uwagę, w jakim stopniu zostały zabrudzone. Resztki jedzenia czy olej sprawiają, że materiał nie nadaje się do ponownej obróbki. W takiej sytuacji należy wyrzucić go do odpadów zmieszanych. Jeśli jednak po opłukaniu czy wyrzuceniu resztek jest w miarę czysty, można śmiało wyrzucić go do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale.
Wyjątkiem jest styropian budowlany, szczególnie jeśli pochodzi z demontażu. Nie nadaje się on do żadnego kosza, szczególnie jeśli jest dodatkowo pobrudzony lakierem, farbą czy zaprawą klejową. Czysty styropian budowlany również nie może być poddany recyklingowi — często jest uszlachetniany chemikaliami, przez które nie nadaje się do odzysku. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku jest oddanie go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Na czym polega recykling styropianu?
Segregacja styropianu jest ważna, ponieważ jego recykling jest dopracowany niemal do perfekcji. Firmy, które się tym zajmują, dzielą odpady na rodzaje, biorąc pod uwagę ich wielkość, kolor oraz klasę. Następnie usuwają z materiału powietrze, przez co można ponownie uzyskać czysty polistyren, który później przetapiany jest na granulki. W ten sposób z tego samego materiału można powstać nowy produkt o innym charakterze.
Dzięki recyklingowi styropianu możliwe jest zredukowanie ilości produkowanych przez nas śmieci. To jedna z wielu form ochrony naszej planety, dlatego warto włączyć ją w życie.