Gdzie wyrzucać stare ubrania? To zależy od ubrań

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Zużytą odzież większość osób traktuje jako standardowy, codzienny odpad. To jednak złe podejście! Tymczasem ubrania to jeden z najbardziej deficytowych towarów na całym świecie, któremu powinno się w pewnym stopniu podarować drugie życie. Dobrze zatem przemyśleć swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zmienić zasady wyrzucania starych ubrań. Wcale nie muszą one skończyć swojego życia w chwili wyrzucenia do pojemnika!

Co robić ze starymi ubraniami?
Co robić ze starymi ubraniami?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Gdzie wyrzucić stare i zniszczone ubrania?

Stare i zniszczone ubrania, które nie nadają się do dalszego użytkowania, są brudne od smarów, olejów, mają dziury czy inne zniszczenia, powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Warto tam umieszczać odzież znoszoną, której nie można przekazać nikomu innemu, w tym dalszej rodzinie czy niespokrewnionym potrzebującym - z uwagi na ich stan.

W takim samym koszu, niezależnie od aktualnego stanu i stopnia zużycia, powinny znaleźć się bardziej osobiste elementy odzieży, np. bielizna, której z uwagi na higienę nie można wykorzystać ponownie. Ponadto do odpadów zmieszanych należy również wyrzucić odzież, która może w jakikolwiek sposób zagrażać innym ludziom. To np. ta pochodząca od osób chorych, zawierająca ślady grzybów lub płynów ustrojowych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przekazanie nawet tak brudnych ubrań do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W ten sposób da się w pewnym stopniu odzyskać materiał i wykorzystać go ponownie. W ramach sortowania zostaną przekazane do odpowiedniego miejsca w celu recyklingu. Tak uzyskany materiał można wykorzystać zarówno do produkcji odzieży, jak i akcesoriów różnego typu, w tym w ogóle niezwiązanych z ubraniami.

Kraje Unii Europejskiej eksportują rocznie 60 tys. ton zużytych ubrań. Większość tekstyliów trafia na składowiska i do spalarni. Żeby temu zapobiec od 2025 r. wprowadzony zostanie nowy pojemnik do segregacji zużytych ubrań
Kraje Unii Europejskiej eksportują rocznie 60 tys. ton zużytych ubrań. Większość tekstyliów trafia na składowiska i do spalarni. Żeby temu zapobiec od 2025 r. wprowadzony zostanie nowy pojemnik do segregacji zużytych ubrań123RF/PICSEL

Kiedy wykorzystać pojemniki na odzież używaną?

Pojemniki na odzież używaną są coraz częstszym widokiem w Polsce. Fakt ten wynika głównie z rosnącej ceny nawet za najbardziej podstawowe i najpotrzebniejsze części ubrań. Na skutek kosztów na wymianę garderoby nie zawsze mogą sobie pozwolić najmniej majętni mieszkańcy naszego kraju. Bluzy, kurtki, spodnie czy inne elementy wrzucone do takich pojemników trafiają wówczas do osób najbardziej potrzebujących i zyskują drugie, zupełnie nowe życie.

Oczywiście nie wszystkie elementy są przekazywane dalej. Sortowacze, w procesie sortowania, oddzielają odzież nadającą się do dalszego użycia od tej, której nie da się wykorzystać ponownie. Odrzucone elementy nie trafią jednak do kosza na odpady zmieszane. W większości przypadków zostaną ponownie przetworzone, np. na biopaliwo, czy na kolejne części odzieży i akcesoria.

Aby oszczędzić nieco pracy sortowaczom, do pojemników na odzież używaną należy wrzucać wyłącznie czyste ubrania zdatne do ponownego wykorzystania. Umieszczanie w nich dziurawych czy brudnych elementów garderoby z wadami, które uniemożliwią ich dalsze wykorzystanie, jest ogromnym błędem. Takie postępowanie diametralnie zwiększa ilość pracy i zmniejsza efektywność całego zakładu sortowania.

Recykling starych ubrań, czyli co konkretnie?

Recykling ubrań polega na poddaniu niektórych części odzieży ponownej obróbce. W ramach tego zadania ubrania, a w zasadzie materiał użyty do ich produkcji, zostanie przetworzony na różne surowce i wykorzystany do produkcji tkanin. Zostaną one użyte nie tylko przez producentów odzieży, lecz także do wytwarzania obić ekologicznych foteli, siatek na zakupy i wielu innych artykułów.

Dzięki temu procesowi zniszczone i nienadające się do dalszego noszenia ubrania nie zalegają na śmietnikach i nie zwiększają w znaczącym stopniu zanieczyszczenia całej planety. Tkaniny powstałe z włókien odzyskanych w wyniku ponownego przetworzenia odzieży są zwykle oznaczone przez producenta odpowiednim logotypem. Dzięki niemu wiesz, że kupując daną bluzkę, koszulę czy spodnie, a nawet ściereczki czy ręczniki, wspierasz trend ekologii, a los planety nie jest Ci obojętny.

Recykling ubrań możesz przeprowadzić również samodzielnie. Oczywiście nie poprzez odzysk materiału, lecz przez nadanie odzieży nowego życia. Jak? Zamiast wyrzucić znoszoną koszulkę, wykorzystaj ją np. jako ściereczkę do ścierania kurzu, a zaplamionym jeansom odetnij nogawki i korzystaj z nich w formie szortów. To się opłaca!

Nowe spoty kampanii "Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu"SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas