Gdzie wyrzucać paragony? Nie, to nie jest kosz na papier

Prawidłowe segregowanie śmieci pozwala na odzyskanie surowców i ponowne wprowadzenie ich do obiegu. W ten sposób można zredukować negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne. Istnieją jednak odpady, które bywają kłopotliwe do zaklasyfikowania do odpowiedniego pojemnika. Dowiedz się, gdzie wyrzucać paragony.

Czy paragony można wyrzucać do pojemników na papier?

Wiele osób wyrzuca paragony do pojemnika na papier. I ty tak postępujesz? To błąd, ale z pewnością popełniany niecelowo. Nie ma się czemu dziwić, bo paragony przypominają z wyglądu papier. Należy jednak mieć na uwadze, że do kas fiskalnych wykorzystuje się specjalny papier termiczny. Znajdują się w nim substancje chemiczne, przez co nie nadaje się on do recyklingu. Urządzenia przetwórcze nie są w stanie wyizolować czystego papieru z nich. 

Z czego są wykonane paragony fiskalne?

Wkłady fiskalne składają się z papieru bazowego i emulsji termoczułej, umożliwiającej drukowanie. Znajduje się w nich także rozpuszczalnik o nazwie bisfenol A, który jest potencjalnie toksyczny i może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwory, sprzyjać bezpłodności, czy pojawieniu się zaburzeń metabolicznych. Ta substancja ma wysoką przenikalność przez skórę, bo aż około 50%. Dla zwykłego konsumenta nie stanowi ona dużego zagrożenia, jednak osoby obsługujące kasę fiskalną z takim wkładem powinny nosić rękawiczki ochronne. 

Reklama

Gdzie wyrzucać paragony sklepowe?

Gdzie wyrzucać paragony, jeśli nie do pojemników na odpady papierowe? Powinny znaleźć się w koszach na odpady zmieszane. Co dzieje się z nimi później? Trafiają one na linie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, gdzie są sortowane. Część z odpadów jest ponownie wykorzystywana np. jako paliwo alternatywne do zakładów produkcyjnych czy przetwórczych. 

Mogą one trafić także do spalarni, gdzie powstała energia jest przekształcana w ciepło czy prąd. Nawet popioły powstałe w tym procesie znajdują dalsze zastosowanie - np. jako składnik materiałów budowlanych. W efekcie, choć paragony nie nadają się do recyklingu papieru, są wykorzystywane w innym celu.

Gdzie wyrzucać niebieskie paragony sklepowe?

Coraz więcej sklepów dąży do możliwie jak najbardziej ekologicznego działania. Dlatego wprowadzono specjalny rodzaj papieru do kas fiskalnych. Niebieskie paragony z oznaczeniem certyfikatu FSC są wykonane z surowców pozyskanych przez recykling. Są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż te wyprodukowane z tradycyjnego papieru termicznego. Zatem niebieskie paragonu nadają się do ponownego przetworzenia i te można wyrzucić do pojemnika w tym samym kolorze.

Co zrobić ze starymi paragonami sklepowymi?

Wiele osób zachowuje oryginalne paragony zwłaszcza za zakup urządzeń RTV, AGD, ubrań, butów, oprogramowania czy innych produktów podlegających gwarancji. Warto wykonać ich kopie, gdyż wraz z biegiem czasu nadruki blakną. Na szczęście coraz więcej sklepów oferuje paragony elektroniczne, które są przechowywane przez odpowiednie aplikacje. Dzięki temu nie ma konieczności przechowywania papierowych dowodów zakupu. Stare paragony bez oznaczenia FSC należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: segregacja śmieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy