Gdzie wyrzucić stare płyty CD? Chyba każdy wybiera zły kosz na śmieci

Tomasz Wróblewski

Tomasz Wróblewski

Stosy płyt CD czy DVD piętrzą się na półkach w twoim domu. Zanim wyrzucisz je do zwykłego kosza na śmieci, zastanów się, czy na pewno tam jest ich miejsce. Co zrobić z tak dużą ilością zgromadzonych odpadów i gdzie wyrzucić stare płyty CD i DVD?

Stare płyty CD można wykorzystać na przykład w ogrodzie.
Stare płyty CD można wykorzystać na przykład w ogrodzie. 123RF/PICSEL

Segregacja śmieci. Co robić ze starymi płytami CD?

Era płyt CD i DVD powoli się kończy, a wraz z nią pojawia się problem, co robić ze zgromadzonym dorobkiem. Zostawić je w domu pokryte kurzem, wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci czy poddać recyklingowi lub wykorzystać ponownie. 

Na pewno materiałów tych nie należy wyrzucać do śmieci. Jeśli tak postąpisz, sprawisz, że natura będzie czekać latami, aż ulegną rozkładowi. Płyty składają się z zanieczyszczających metali, które są szkodliwe dla środowiska i mogą mieć poważne konsekwencje dla ludzkiego zdrowia. 

Płyty CD i DVD mają w zasadzie te same warstwy: etykietę, warstwę akrylową, metaliczną warstwę lustrzaną i warstwę plastikową wykonaną z poliwęglanu. Materiały te w pełni nadają się do recyklingu, ale pod warunkiem, że śmieci będą segregowane. By tak się stało, odpad musi trafić we właściwe miejsce.

Gdzie wyrzucić stare płyty CD?

Odpady zmieszane: myślisz, że do jednego z takich pojemników powinno się wyrzucać stare płyty CD? Jesteś w błędzie. Pojemnik na odpady komunalne nie jest miejscem na tego typu rzeczy. Zatem, gdzie wyrzucić takie śmieci? 

Pamiętaj! Zanim wyrzucisz starą płytę CD, zniszcz ją, by nikt nie mógł odczytać prywatnych danych.

Recykling płyt CD. Co z nich można zrobić?

Drzemie w tobie odrobina kreatywności? Płyty CD i DVD można zamienić w elementy dekoracyjne, które udekorują twój dom. Można je na przykład pomalować lub owinąć sznurkiem, aby zrobić podstawki pod kubek lub bombki choinkowe. Z pociętych na kawałki wykonasz mozaikę, która ozdobi ramę obrazu lub lustra. W Internecie znajdziesz inspirujące filmiki DIY.

Jeśli nie chcesz wykonywać prac ręcznych, nigdy nie wyrzucaj starych płyt CD do zwykłego kosza. Oddaj je do utylizacji lub przekaż w miejsce, gdzie zostaną poddane kontrolowanemu recyklingowi.

Narodziny manata we wrocławskim zoo. To ich pierwszy chłopakPolsat NewsPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 1}