Gdzie wyrzucać puszki po farbie? Duży problem po remoncie

Tomasz Wróblewski

Tomasz Wróblewski

Remont mieszkania generuje nie tylko duży bałagan, ale także problem z pozostałymi odpadami. Niektóre z nich mogą być trudne do utylizacji i nie nadają się do pojemnika na śmieci zmieszane. Szczególne wyzwanie stanowią produkty chemiczne i narzędzia do ich aplikacji. Dowiedz się, gdzie wyrzucić puszki po farbie i zabrudzone pędzle malarskie.

Do jakiego kosza wyrzucić puszkę z resztkami farby?
Do jakiego kosza wyrzucić puszkę z resztkami farby?123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucać puszki po farbie? Jedna zasada

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać pozostałe po remoncie opakowania po farbie? To zagadnienie reguluje Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. 

Odpady budowlane i lakiernicze zawierają potencjalne związki chemiczne, które mogą przenikać do środowiska naturalnego, np. do gleby czy wód. W efekcie zabronione jest wyrzucanie ich do pojemnika na odpady zmieszane. 

Firma odpowiedzialna za wywóz śmieci prawdopodobnie nie przyjmie worka z takimi materiałami, a dodatkowo narażasz się na karę pieniężną. Zatem przy takich odpadach należy przyjąć jedną zasadę - nigdy nie wyrzucaj ich do domowego kosza.  

Gdzie wyrzucić puszki po farbie? Trzeba je dostarczyć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK. Informacje na temat lokalizacji takich miejsc znajdziesz urzędzie miejskim lub gminnym. Istnieją także punkty mobilne, które przeprowadzają cykliczny odbiór odpadów budowlanych czy lakierniczych.

Nie wyrzucaj puszki po farbie do "zwykłego" kosza na śmieci123RF/PICSEL

 

Stara farba, stara puszka. Co robić?

Po remoncie została puszka z resztkami farby? Możesz ją przechować na wypadek gdyby konieczne były poprawki malarskie. Jednak powinieneś mieć na uwadze, że produkty lakiernicze po otwarciu zasychają i szybką tracą swoje właściwości, przez co nie nadają się do ponownego użytku. Jeśli chcesz przedłużyć trwałość otwartej farby, zamknij ją w szczelnym pojemniku. Producenci często na opakowaniu umieszczają instrukcje przechowywania.

Natomiast jeśli produkt nie nadaje się do ponownego użytku, należy go odpowiednio zutylizować. Wyschnięte farby lateksowe można wyrzucić do odpadów zmieszanych. Jednak samą puszkę po takich produktach powinieneś oddać do PSZOKu. W żadnym wypadku nie wylewaj barwnika do kanalizacji wodnej. Wynika to z tego, że farby mają substancje chemiczne mogące przyczynić się do degradacji środowiska naturalnego.

Co zrobić z narzędziami malarskimi i odpadami po remoncie?

Gdzie wyrzucić zabrudzone pędzle i wałki po remoncie? Je również należy dostarczyć do punktu selektywnej zbiorki odpadów komunalnych. Natomiast jeśli narzędzia zostały dokładnie oczyszczone, możesz je wyrzucić do pojemnika żółtego na plastiki. Podobnie postępuj z czystą folią zabezpieczającą. 

Pamiętaj - pędzli i narzędzi malarskich nie należy myć w zlewie. Powinieneś nalać wodę do miski i tam wyczyścić produkty z farby. Brudnej wody nie wylewaj do kanalizacji, tylko przelej do np. pojemników po farbie. Po remoncie łatwo zawieziesz brudne narzędzia czy farbę do właściwego dla twojego zamieszkania PSZOKu.  

Działając w ten sposób, zadbasz o to, aby pozostałe śmieci po remoncie nie przyczyniły się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego. 

Czeka cię remont? Poznaj zasady gospodarowania odpadami123RF/PICSEL
Albania: Lotnisko w parku narodowymDeutsche WelleDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 1}