Tuja
Tuja (Thuja L.) albo inaczej żywotnik to rodzaj roślin należący do rodziny cyprysowatych. Występują naturalnie w obszarach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Są popularnymi roślinami ozdobnymi ze względu na swoje atrakcyjne, iglaste liście oraz zdolność do formowania się w różne kształty, takie jak stożki, kolumny czy żywopłoty.
Tuja - najważniejsze informacje
Tuja to inaczej żywotnik
Tuje to drzewa i krzewy iglaste znane także pod nazwą żywotnik. Naturalnie występują w Ameryce Północnej i wschodniej Azji. Wyróżnia się 5 gatunków tej rośliny.
Tuja szybko adaptuje się do warunków glebowych i nie jest podatna na infekcje. Dobrze znosi zarówno chłodne pory, jak i upały oraz suszę.
Jak wysoko rośnie tuja?
Tuja w naturalnych warunkach może wyrastać nawet do 60-70 metrów. Pokrój tej rośliny przypomina stożek, a ulistkowienie jest zimnozielone i umiejscowione nakrzyżlegle. Kwiaty tui występują w formie rozdzielnopłciowych szyszek i dojrzewają w ciągu roku.
Roślina ma rozległy system korzeniowy, którego rozmiar stanowi nawet połowę wysokości drzewa.
Popularne odmiany tui
Spośród pięciu gatunków w przydomowych ogrodach najczęściej są uprawiane:
- żywotnik olbrzymi – bardzo szybko rośnie i już w kilka lat może osiągnąć wysokość 4 metrów,
- żywotnik wschodni – dorasta do 1,5 metra i ma koronę w barwie żółci oraz zieleni.
Te rośliny mają niewielkie wymagania i doskonale sprawdzą się w roli żywopłotu lub samodzielnie – jako dekoracja.
Szkodniki tui
Choć żywotniki charakteryzują się dużą wytrzymałością, to należy zadbać o ochronę przed szkodnikami. Tuje są atakowane przez misecznika tujowca, licinka tujowiaczka i miodownicę tujową. Oznaką inwazji tych insektów jest najczęściej odbarwienie rośliny i zatrzymany wzrost. Żywotniki mogą zapadać na choroby grzybiczne, takie jak szara pleśń.
Jak pielęgnować i kiedy przycinać tuje?
Zastanawiasz się, jak wygląda pielęgnacja żywotnika? Sadzenie tui warto zaplanować na okres od wiosny do jesieni, aby roślina zdążyła rozwinąć system korzeniowy przed zimą. Najlepsza gleba dla niej powinna być próchnicza i przepuszczalna.
W pierwszym roku wzrostu żywotnika należy zadbać o systematyczne podlewanie. Niezbędne jest także regularne przycinanie tui. Pozwoli to na stymulację rośliny do wzrostu i nadanie jej atrakcyjnego kształtu. Pędy należy przycinać w suche dni, jednak nie powinno się tego robić podczas upałów.
Czy tuje są trujące?
Olejek eteryczny tui zawiera tujon, który wykazuje się toksycznym działaniem dla człowieka. Podczas przycinania i prac pielęgnacyjnych przy tej roślinie należy założyć rękawice ochronne. Natomiast spożywanie szyszek żywotnika jest niebezpieczne dla człowieka.