Jesień, a tuje brązowieją. Dlaczego tak się dzieje i czy pomoże oprysk?
Oprac.: Tomasz Kromp
Niektórzy mogą zaobserwować brązowienie tui w okresie jesiennym. Zazwyczaj taka sytuacja nie powinna być powodem do niepokoju. Jednak czasem może się zdarzyć, że usychanie tui to objaw infekcji grzybiczej – wówczas należy działać szybko i użyć specjalnych preparatów przeciwgrzybiczych.
Spis treści:
Brązowienie tui – od środka lub od zewnątrz. W czym leży problem?
Tuje to rośliny zimozielone. Dzięki temu mogą stać się doskonałą ozdobą o każdej porze roku. Jednak czasem zdarza się, że tuje brązowieją na jesień. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi może być kilka – niekiedy brązowienie to naturalne zjawisko, jednak czasem jego przyczyną okazuje się infekcja grzybicza lub niedobory wody. Jak rozpoznać, w czym leży problem?
Brązowienie tui od środka korony jesienią zwykle nie jest powodem do niepokoju. Taka sytuacja wynika z ograniczonego dostępu do promieni słonecznych. Po jakimś czasie roślina wytworzy nowe pędy i znowu będzie cieszyć wzrok.
Sytuacja może nie być taka kolorowa, gdy tuja zaczyna usychać również od zewnątrz. Wówczas przyczyna problemu może leżeć w niedoborze wody. Roślinę należy regularnie podlewać. Warto również podlać tuje zimą, ponieważ wówczas mają one problem z pobieraniem wody z zamarzniętej ziemi.
Innym powodem, przez który tuje usychają, jest infekcja grzybicza. Patogeny wywołują między innymi fytoftorozę, która zahamowuje proces wzrostu rośliny, powoduje żółknięcie igieł i przyczynia się do obumarcia tui. Wykrycie choroby we wczesnym stadium znacznie zwiększa szansę na uratowanie rośliny za pomocą oprysku.
Czasem zdarza się, że tuje brązowieją od dołu. Przyczyną tego może okazać się oddawanie moczu przez zwierzęta (na przykład psy lub koty) na rośliny.
Oprysk na brązowienie tui. Pomóc może również nawóz
W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak zahamowanie wzrostu tui oraz usychanie i żółknięcie igieł, należy działać szybko. Wielu ogrodników stosuje oprysk na brązowienie tui, dzięki któremu można spowolnić rozwój choroby. Stosowne preparaty można zakupić w profesjonalnych sklepach ogrodniczych.
Niektórzy robią również domowe opryski na tuje, które mogą zapobiegać rozwojowi infekcji grzybiczych. Jednym z takich specyfików jest oprysk z czosnku, który nie tylko pomoże w usunięciu chorobotwórczych drobnoustrojów, ale również odstraszy ewentualne szkodniki.
Nawóz na brązowienie tui to także dość dobry sposób na zażegnanie problemu. Wieloskładnikowe preparaty pomogą w uzupełnieniu niedoborów ważnych pierwiastków, takich jak magnez czy żelazo. Warto bowiem wiedzieć, że tuja, która nie ma dostępu do tych składników, może brązowieć.