Tuje będą zielone, gęste i zdrowe. Daj im na jesień to, co najlepsze

Oprac.: Justyna Nachman

Tuje zasługują na miano jednych z najpopularniejszych roślin polskich ogrodów. Są powszechnie cenione za swoją uniwersalność i małe wymagania. Jeżeli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki i nawożenie, przez długie lata będziemy cieszyć się zielonym i gęstym żywopłotem. Czym i kiedy nawozić tuje? Jak samodzielnie wykonać wartościowy nawóz do tui w domu? Odpowiadamy.

Stosuj te nawozy w określonym czasie, a tuja będzie gęsta i zielona.
Stosuj te nawozy w określonym czasie, a tuja będzie gęsta i zielona.123RF/PICSEL

Czym nawozić tuje, żeby szybko rosły? Znaczenie nawożenia

Tuje ozdabiają nasz ogród i zapewniają nam cenną prywatność. Abyśmy mogli cieszyć się ich gęstymi pędami, musimy zadbać o stworzenie im optymalnych warunków do wzrostu. Oprócz takich zabiegów jak podlewanie, opryski czy przycinanie tui, równie ważne jest ich umiejętne nawożenie. A to wcale nie jest takie oczywiste, ponieważ w przypadku tui nawożenie jest uzależnione od pory roku.

Tuje zasilamy nawozem 3 razy w sezonie. W związku z tym wyróżniamy nawożenie wiosenne (kwiecień/maj), letnie (początek lipca) i jesienne (wrzesień/październik). Nawozy bogate w azot są przeznaczone do stosowania w fazie wegetatywnej tui tj. wiosną i latem, ponieważ azot przyspiesza wydłużanie się komórek roślinnych oraz ogólny rozwój nowych pędów i liści. Jeżeli użyjemy go w drugiej połowie lata albo – co gorsza – jesienią, nowo powstałe pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Gotowy nawóz azotowy możemy kupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie w domu.

Jak zrobić wiosenny nawóz dla tui?

Nawozy stosowane wiosną muszą być bogate w azot. Możemy zrobić taką odżywkę samodzielnie w domu. Wystarczy jedynie rozpuścić łyżeczkę żelatyny spożywczej w 250 ml ciepłej wody (jedna szklanka). Powstałą zawiesinę rozcieńczamy w 750 ml zimnej wody (3 szklanki). Otrzymany nawóz jest gotowy do użycia.

Czym nawozić tuje jesienią?

Niskie temperatury pojawiające się na początku jesieni są silnym czynnikiem stresowym dla tui. Na przełomie września i października warto nawozić nasze tuje odżywkami bogatymi w składniki, które zminimalizują stres roślin w tym okresie oraz pomogą im przetrwać w sezonie zimowym. Fosfor m.in. pobudza rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu usprawnia pobieranie wody przez roślinę. Natomiast potas w głównej mierze reguluje gospodarkę wodną i gazową rośliny oraz wzmacnia jej odporność na choroby.

Jesienne nawożenie jest bardzo ważne, jeżeli chcemy cieszyć się gęstymi i zielonymi tujami w kolejnym sezonie. Nawozy bogate w fosfor i potas możemy kupić w sklepach ogrodniczych w formie gotowych mieszanek mineralnych. Mają one postać granulek lub preparatów przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie. Jesienny nawóz dla tui możemy również przygotować w domu.

Jak zrobić jesienny nawóz dla tui?

Aby zasilić nasze tuje fosforem i potasem przed zimą, możemy użyć domowego nawozu ze skórek od banana. Skórki kroimy na drobniejsze kawałki, wkładamy do litrowego naczynia i zalewamy ciepłą wodą. Naczynie zamykamy i odstawiamy najlepiej na 2-3 dni chroniąc przed słońcem.

Otrzymany nawóz mieszamy w proporcji 1:1 z wodą. Teraz nasza odżywka jest gotowa do użycia! Ważne jest, aby zużyć otrzymaną mieszankę za jednym razem i nie zostawić jej do ponownego użytku np. na następny rok.

Tylko w Interii. Gościem podkastu Przemysława Białkowskiego jest Jacek Karczewski. Przyrodnik i działacz opowiada między innymi o ulubionych ptakach Polaków - bocianach.Przemysław BiałkowskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas