Kiedy przycinać tuje ostatni raz? Tylko jeden miesiąc

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Tuje to jedne z popularniejszych roślin ogrodowych w Polsce. Dzięki temu, że są tanie, zimozielone i uniwersalne, można je dostrzec naprawdę w wielu ogrodach. Zazwyczaj tuje wykorzystuje się jako żywopłot, a więc wymagają one regularnego przycinania. Kiedy przycinać tuje i jak robić to prawidłowo?

Przycinanie tui powinno się wykonywać dwa razy w roku.
Przycinanie tui powinno się wykonywać dwa razy w roku. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Po co przycinać tuje?

Tuja (żywotnik zachodni) to drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, jednak zostało sprowadzone do Europy już w 1540 roku. Roślina dorasta do 15-20 metrów wysokości. Początkowo rośnie szybko i przybiera stożkowy kształt.

Po kilkudziesięciu latach zmniejsza tempo wzrostu i przyjmuje bardziej okrągły pokrój.

Żywotniki przycina się głównie po to, aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar. Przycinanie pomaga jednak równie zagęścić rośliny.

Kiedy przycinać tuje? Częstotliwość i termin wykonywania zabiegu mają duże znaczenie. Ten pierwszy parametr należy dopasować do przeznaczenia rośliny i jej odmiany. Tzw. soliterom, czyli tujom rosnącym pojedynczo, można nadawać dowolne kształty (np. kuli, stożka czy spirali). W przypadku żywopłotów zwykle reguluje się kształt krzewów w znacznie bardziej zachowawczy sposób, przycinając przesadnie rozrośnięte gałęzie i wyrównując ich wysokość.

Kiedy przycinać tuje?

Co do zasady, tuje rosnące w żywopłocie oraz te przeznaczone na rzeźby ogrodowe przycina się 2-3 razy w sezonie. Okazy, które rosną wolniej przycina się natomiast dopiero wtedy, gdy za bardzo się rozrosną. Warto jednak wiedzieć, że im częściej i łagodniej jest przycinana dana roślina, tym bardziej się zagęszcza. Znaczenie ma jednak również termin przycinania krzewów. Kiedy przycinamy tuje?

Tuje należy zacząć przycinać w rok po ich posadzeniu. Należy przycinać tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra. Ważne również, aby przycinać rośliny tylko wtedy, gdy nie zagrażają im przymrozki. W przeciwnym razie może bowiem dojść do ich osłabienia lub uszkodzenia. Przycinanie w czasie deszczu również jest niewskazane - wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi chorób grzybowych. Patogeny chorobotwórcze łatwiej przenikają przez miejsce cięcia, co może prowadzić do zakażenia.

Tuja Brabant osiąga wysokość od 2 do 4 metrów, dlatego świetnie sprawdza się w roli żywopłotu
Tuja Brabant osiąga wysokość od 2 do 4 metrów, dlatego świetnie sprawdza się w roli żywopłotu123RF/PICSEL123RF/PICSEL

A zatem kiedy przycinać tuje?

Pierwsze cięcie należy przeprowadzić na wiosnę (przed rozpoczęciem wegetacji). Zwykle ten termin przypada na drugą połowę marca lub początek kwietnia.

Drugie cięcie najlepiej przeprowadzić w czerwcu, gdy młode pędy osiągną kilkanaście centymetrów. Należy odciąć ok. 1/3-1/2 młodych pędów.

Trzecie cięcie powinno się wykonać pod koniec lipca, najpóźniej w połowie sierpnia. Co ważne, przy trzecim cięciu należy jedynie delikatnie skrócić pędy o ok. 1 cm.

Sierpień to ostatni miesiąc, w którym można przycinać tuje. Cięcie po tym terminie jest bardzo ryzykowne, ponieważ rany muszą się dobrze zagoić przed rozpoczęciem zimowania. Zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Jak przycinać tuje?

Nie wystarczy jednak zapamiętać tylko, kiedy przycinamy tuje. Bardzo ważny jest również sposób przeprowadzania tej czynności.

Pierwsze (wiosenne) i drugie (letnie) cięcie powinny wyglądać podobnie. Pędy rośliny należy skrócić o 1/3-1/2 długości. Wiosną należy też usunąć wszystkie martwe gałązki, które mogą się pojawić po zimie. Ostatnie cięcie (lipcowe lub sierpniowe) powinno być bardzo delikatne - zaleca się jedynie skrócenie pędów o 1-2 cm. Wspomoże to ich rozkrzewianie się.

Do przycinania potrzebujesz oczywiście odpowiednich narzędzi. Należy stosować tylko narzędzia przeznaczone do pracy w ogrodzie. Mogą to być:

  • ręczne nożyce do żywopłotu,
  • nożyce do gałęzi,
  • nożyce elektryczne (najlepiej zasilane akumulatorowo).

Ręczne narzędzia sprawdzą się przede wszystkim w przypadku niewielkiej liczby roślin. Praca z nimi jest bowiem dość czasochłonna, a ponadto wymaga niemałego wysiłku. Przycinanie tui nożycami elektrycznymi jest znacznie prostsze i szybsze. Dlatego inwestycja w tego typu sprzęt może być uzasadniona.

Nie zapominaj, że należy pracować tylko z dobre naostrzonymi, czystymi narzędziami. Tępe nożyce mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, oszpecają roślinę i przyczyniając się np. do jej zakażenia chorobą grzybową. Regularne i staranne przycinanie zapewni jednak tujom piękny wygląd przez cały rok.

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas