Ryjówka

Piątek, 19 stycznia 2024 (14:46) Aktualizacja Piątek, 24 maja 2024 (15:41)
Ryjówka (Sorex) to niewielki ssak z rodziny ryjówkowatych, który występuje w różnych regionach świata, głównie na półkuli północnej. Ryjówki są małymi, owadożernymi ssakami, które charakteryzują się specyficznym wyglądem i intensywnym trybem życia.
Ryjówka Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Ryjówka aksamitna. /Duncan Usher / ardea.com /East News

Ryjówka - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    ryjówka

  • Rodzina:

    ryjówkowate

  • Rząd:

    owadożery

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Ryjówka jest ssakiem występującym głównie w Eurazji oraz Ameryce Północnej. W Polsce wyróżnia się cztery gatunki tych zwierząt: 
  • ryjówkę aksamitną, 
  • ryjówkę malutką, 
  • ryjówkę górską,
  • ryjówkę białowieską. 
Są to stworzenia lądowe, które doskonale czują się w gęstej roślinności oraz ściółce liściastej, gdzie budują gniazda. Niektóre gatunki potrafią wspinać się po drzewach, żyć pod ziemią, a nawet polować w wodzie. 

Co jedzą ryjówki?

Niektóre gatunki ryjówek posługują się echolokacją, podobnie jak nietoperze. Długość ich życia nie przekracza najczęściej 1,5 roku. Są to zwierzęta, które bytują samotnie. Ze względu na dużą aktywność zarówno w dzień, jak i w nocy oraz błyskawiczną przemianę materii muszą jeść nawet co 2-3 godziny. Dorosłe osobniki przyjmują w ciągu doby tyle pokarmu, ile same ważą, ale bardzo często spożywają nawet dwukrotnie więcej. Żywią się głównie owadami, pająkami, ślimakami oraz dżdżownicami. Bez dostępu do pokarmu już po kilku godzinach umierają.

Niektóre gatunki ryjówek są jadowite. Toksyna jest wprowadzana do rany przez bruzdy znajdujące się w zębach. Ryjówka nie hibernuje, ale może wpaść w letarg. Są to bardzo terytorialne zwierzęta, a  zwłaszcza ich samce, które są w stanie skutecznie bronić swojego obszaru przed wrogami. Wykorzystują w tym celu swoją największą broń, czyli zęby. 

Ryjówki są pożywieniem dla ptaków drapieżnych, a także lisów i kun. W celu ochrony przed zagrożeniem wydzielają nieprzyjemną piżmową woń, która ma ich skutecznie chronić przed przeciwnikami.

Jak wygląda ryjówka?

Ryjówka to mały ssak, który jest nieco podobny do kreta lub myszy długonosej. Wydłużony ryjek jest pokryty licznymi oraz długimi włosami czuciowymi. Ten gatunek to to jedne z najmniejszych żyjących współcześnie ssaków. Ich ciało o długości około 10 cm pokrywa szarobrunatne aksamitne futerko. 

Młode ryjówki rodzą się po 3 tygodniach od zapłodnienia. Na świat przychodzi od 3 do 8 osobników, a każdy z nich waży nie więcej niż 1 gram. Samice opiekują się młodymi w gniazdach budowanych pod ziemią. Poruszają się gęsiego po długich i wąskich korytarzach. Wydają młode na świat 2-3 razy w roku. 

Ryjówka w ogrodzie i na działce

  • W Polsce najczęściej można spotkać ryjówki malutkie, które zamieszkują terytorium praktycznie całego kraju.
  • Zwierzęta te bardzo chętnie zasiedlają ogródki działkowe. Dzięki temu, że żywią się szkodnikami, np. ślimakami, są uważane za sprzymierzeńców ludzi. 
  • Zęby ryjówki mają czerwono-brunatną barwę na końcach, co jest wynikiem wysycenia związkami żelaza. Nie ścierają się one praktycznie przez całe życie tych ssaków.
  • Ryjówki wykształciły zdolność do sezonowej zmiany wielkości narządów wewnętrznych. Jest to tzw. zjawisko Dehnela. Zimą ich małe ciała jeszcze bardziej się kurczą, co jest związane z mniejszą dostępnością pożywienia. 
  • Ryjówki to jedne z najlepiej ukrywających się zwierząt. Aby je spotkać w naturalnym środowisku, trzeba mieć sporo szczęścia. Także rozpoznanie poszczególnych gatunków jest bardzo trudne ze względu na niewielkie różnice, które między nimi występują. 

Ryjówka - Wiadomości