W Polsce odkryto drugiego jadowitego ssaka. Jego ślina uszkadza krew

Naukowcy odkryli drugiego jadowitego ssaka występującego w Polsce. Ryjówka aksamitna, która występuje między innymi właśnie w naszym kraju, ma ślinę zawierającą jad uszkadzający czerwone krwinki. Wcześniej jedynym jadowitym ssakiem znanym w Polsce był rzęsorek rzeczek.

Ryjówka aksamitna Sorex araneus jest znana w Polsce od dawna. Teraz jednak udowodniono, że ssak jest jadowity
Ryjówka aksamitna Sorex araneus jest znana w Polsce od dawna. Teraz jednak udowodniono, że ssak jest jadowity mikelane45123RF/PICSEL

Wśród ssaków wytwarzanie jadu jest rzadkością. Powszechnie znane są jadowite pająki, skorpiony czy węże, ale nie ssaki. Jednak i w ich przypadku występują osobniki posiadające trujący jad. Na przykład samce australijskiego dziobaka mają jadowite kolce na tylnych kończynach. Natomiast żyjąca w Ameryce Północnej blarina krótkoogonowa (gatunek ryjówki) zabija owady jadem zawartym w ślinie.

Jadowitą ślinę mają także małe ssaki owadożerne z Kuby i Haiti zwane almikami. Wreszcie żyjący w Polsce rzęsorek rzeczek z rodziny ryjówkowatych dzięki jadowitej ślinie potrafi zabić zwierzę większe od siebie. Jego jad ma silne działanie paraliżujące, co pozwala unieruchamiać ofiarę i przetrzymywać ją w stanie śpiączki.

Ryjówka aksamitna. Drugi jadowity ssak w Polsce

Dotychczas rzęsorek uważany był za jedynego jadowitego ssaka żyjącego w naszym kraju. Jednak Krzysztof Kowalski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Paweł Marciniak oraz Leszek Rychlik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza odkryli, że jadowita jest także pospolita w Polsce ryjówka aksamitna (Sorex araneus), mały ssak ważący od 5 do 15 gramów.

Ponieważ ryjówka żeruje przez całą dobę, zjadając niemal tyle, ile waży (głównie owady i inne bezkręgowce), dodatkowe możliwości łowieckie są jej bardzo potrzebne. Jeśli nie może jeść, umiera w ciągu 10 godzin.

Już 400 lat temu pojawiały się w piśmiennictwie sugestie, że ryjówki mogą być jadowite, jednak późniejsi badacze uznali je za nieuzasadnione. Teraz polscy naukowcy pobrali wyciąg ze ślinianek rzęsorka rzeczka oraz ryjówki aksamitnej, aby sprawdzić wpływ zawartego w próbce jadu na czerwone krwinki (erytrocyty) żab z rodzaju Peophylax.

Ryjówka aksamitna tylko z pozoru wygląda jak słodkie zwierzątko. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom ssak może żerować całą dobę, jedząc tyle, ile waży mikelane45123RF/PICSEL

Ślina ryjówki niszczy czerwone krwinki

Jak się okazało, pod wpływem śliny ryjówki doszło do silnej hemolizy, czyli przechodzenia hemoglobiny do osocza w wyniku zniszczenia erytrocytów. Dzięki swojej jadowitości pozwalającej upolować większą zdobycz (na przykład małe żaby, młode myszy, a nawet inne ryjówki) ryjówkom aksamitnym łatwiej uniknąć śmierci głodowej.

"To prawdopodobne, że wytwarzanie jadu wśród ryjówkowatych i innych ssaków z rzędu owadożerów (Eulipotyphia) jest znacznie bardziej rozpowszechnione, niż się przypuszcza" - komentują autorzy publikacji.

To prawdopodobne, że wytwarzanie jadu wśród ryjówkowatych i innych ssaków z rzędu owadożerów (Eulipotyphia) jest znacznie bardziej rozpowszechnione, niż się przypuszcza.
Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas