Wielki sekret małego polskiego ssaka rozwiązany. Nikt tak nie potrafi

Ryjówka aksamitna (Sorex araneus) to jedno z nielicznych zwierząt, które zamiast zapadać w zimowy sen, woli radykalnie zmniejszać rozmiary narządów, w tym mózgu. Gdy nadchodzi zima, ten ssak potrafi tracić nawet 18 proc. masy ciała i aż 26 proc. masy mózgu, by później „odbudować” je wiosną. Nowe badania pokazują, że za tym fenomenem stoją unikatowe geny, mogące rzucić światło na mechanizmy stojące za wieloma schorzeniami neurodegeneracyjnymi, w tym chorobą Alzheimera.

Ryjówka aksamitna musi jeść przez cały czas
Ryjówka aksamitna musi jeść przez cały czasDuncan Usher / ardea.com East News

Pierwsze informacje o zimowych zmianach masy ciała u ryjówek pojawiły się jeszcze w połowie XX wieku i zostały nazwane „zjawiskiem Dehnela”, na cześć polskiego zoologa Augusta Dehnela. To niezwykłe zachowanie może wynikać z mikrych rozmiarów ryjówki, osiągającej często mniej, niż 10 gramów wagi. Podczas, gdy wiele ssaków wybiera zimową hibernację i gromadzenie tłuszczu, maleńki ssak musi pozostawać aktywny. Ale aby ułatwić sobie przetrwanie zimą, zmienia kształt czaszki i zmniejsza rozmiary narządów, by zużywać mniej energii.

Gdy nadchodzi późna jesień, ryjówka aksamitna traci do 18 proc. masy ciała, w tym ok. 26 proc. masy mózgu, osiągając zimowy ‘rozmiar minimalny’. Na wiosnę następuje częściowe lub całkowite odbudowanie utraconej masy, w tym masy mózgu. Przez cały ten czas ryjówka pozostaje niezwykle aktywna. Obserwacje terenowe wskazują, że zwierzę żeruje niemal przez całą dobę - co najmniej co 2-3 godziny, bo wystarczy 10 godzin bez pożywienia, by zwierzę padło. Tempo przemian metabolicznych jest w jej przypadku jednym z najwyższych wśród wszystkich ssaków.

Mechanizmy odpowiadające za ten niezwykły sposób znoszenia zimowych mrozów pozostawały jednak dotąd słabo rozpoznane. Teraz jednak naukowcom udało się w genach ryjówki wypatrzyć te, które pomagają jej przetrwać zimę - i regulować rozmiary swojego mózgu. „Zidentyfikowaliśmy zestaw genów, które zmieniają ekspresję wraz z porami roku” pisze William Thomas ze Stony Brook University. “Zmiany te dotyczą zarówno homeostazy energetycznej, jak i ścieżek związanych z apoptozą, co może przyczyniać się do zmniejszania objętości mózgu.”

Co kryje się w genach ryjówki aksamitnej

Badania wykazały, że w podwzgórzu ryjówki zachodzi sezonowa aktywacja i wyciszanie określonych genów, zwłaszcza tych odpowiadających za regulację energetyczną i obumieranie komórek (apoptozę). Autorzy opisują 333 zidentyfikowane geny silnie różnicujące się między jesienią a wiosną, co sugeruje dokładnie zaprogramowany cykl zmniejszania i przywracania tkanki mózgowej. Wśród nich znalazły się m.in. sekwencje BCL2L1 oraz NGF, kluczowe dla regulowania procesów śmierci komórek nerwowych.

Młode ryjówki aksamitne. Przemiana materii tych zwierząt jest rekordowaWWalasWikimedia Commons

„Znaleźliśmy zestaw genów, który zmienia się między jesiennym kurczeniem a wiosenną odbudową. Wiele z nich reguluje homeostazę energetyczną, a część odpowiada za mechanizmy komórkowej apoptozy” pisze William Thomas w badaniu opublikowanym jako preprint w czasopiśmie eLife.

Gatunki o podobnej wielkości, takie jak myszy czy chomiki, często wybierają hibernację. Ryjówka aksamitna, ważąca zaledwie 5–12 g i osiągająca 6,5–8 cm długości ciała, nie ma dostatecznych rezerw tłuszczu, by przetrwać bez aktywnego żerowania. Z tego powodu, ten ssak woli zachować mobilność i zdolność do żerowania, jednocześnie radykalnie zmniejszając zapotrzebowanie energetyczne poprzez redukcję szybko zużywających paliwo narządów”.

W efekcie, zamiast przesypiać trudne warunki, ryjówka poluje na owady, pajęczaki czy ślimaki na terytorium o promieniu do 630 metrów od gniazda i stara się intensywnie uzupełniać wysokie straty energii. Drastyczna redukcja masy ciała i mózgu na chłodniejsze miesiące obniża dobowy wydatek energetyczny, co daje zwierzęciu kilka dodatkowych „godzin oddechu” w przypadku, gdyby na krótko zabrakło pożywienia.

Co ryjówka mówi nam o chorobach ludzkiego mózgu

Zespół badaczy z USA, Niemiec i Danii zwrócił uwagę na potencjalne powiązania odkrytych mechanizmów genetycznych z procesami chorobotwórczymi u ludzi, zwłaszcza w kontekście schorzeń jak choroba Alzheimera. „Nasze badania ujawniły interesujące podobieństwa w kilku genach kontrolujących synapsy i metabolizm, związanych także z ludzkimi zaburzeniami neurologicznymi” piszą autorzy.

Wymieniają tu między innymi gen GPR3, który – przy nadmiernej aktywacji – sprzyja odkładaniu się szkodliwych złogów białkowych w neuronach, co przypomina przebieg choroby Alzheimera. Z drugiej strony, ten sam gen odpowiada za tworzenie neuronów w trakcie dojrzewania mózgu, a jego obniżona ekspresja u myszy miała wiązać się z „późno pojawiającą się otyłością”.

Badacze podkreślają znaczenie, jakie dla całego procesu ma aktywność podwzgórza, czyli regionu mózgu odpowiadającego za regulację metabolizmu. „Sezonowa zmiana aktywności setek genów w podwzgórzu sugeruje, że ryjówka, zamiast dążyć do typowego dla innych ssaków zimowego ograniczenia funkcji życiowych, maksymalizuje zdolność reagowania na każdą szansę zdobycia pokarmu” pisze Troy Richter z University of Massachusetts w Bostonie.

Żyj szybko, umrzyj młodo

Ryjówka aksamitna rzadko żyje dłużej, niż rok, za to błyskawicznie przechodzi okres rozrodczy i wydaje na świat potomstwo już wiosną. Ciąża trwa 19–21 dni, a na świat przychodzi 5–9 młodych, które są w pełni samodzielne po trzech tygodniach. Badacze sugerują, że ten cykl intensywnej aktywności, wysokiego metabolizmu i szybkiej reprodukcji może prowadzić do „wysokiej presji selekcyjnej na efektywne gospodarowanie energią”.

„Fakt, że osobniki giną krótko po odchowaniu młodych, jest tu niemal regułą” – podkreślają uczeni. W ten sposób gatunek unika długotrwałego gromadzenia tłuszczu czy wielomiesięcznej hibernacji, wykorzystując „przejściowe” kurczenie się mózgu.

Mechanizmy te są dalej badane, ponieważ – jak twierdzi Thomas we wspomnianym preprincie – „mogą być pomocne w opracowaniu nowych sposobów leczenia chorób. „Mamy tu potencjał przełomowych odkryć, bo jeśli da się mechanizmy celowej neurodegeneracji i neurogenezy ‘wyłączyć’ oraz ‘włączyć’ sezonowo, to istnieje szansa na zrozumienie wielu procesów patologicznych u innych ssaków” – wyjaśnia Liliana M. Dávalos ze Stony Brook University. Wiele pytań pozostaje jednak otwartych. Naukowców interesuje zwłaszcza to, w jaki sposób ryjówka „regeneruje” mózg i inne narządy na wiosnę, nie ponosząc przy tym najwyraźniej drastycznych kosztów poznawczych.

Zoo przygotowuje się do zimyPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas