Wyjątkowa ryjówka albinos. Widziana pierwszy raz w Polsce i trzeci raz w Europie

Albinotyczne zwierzęta budzą zainteresowanie, ponieważ ich wygląd nie należy do codzienności. Choć widujemy czasem zwierzęta o białym umaszczeniu, to albinosi są w przyrodzie wciąż rzadko spotykani. Naukowcy poinformowali właśnie o pierwszym polskim okazie wyjątkowej ryjówki.

article cover
/Facebook123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
  Ryjówka jest owadożernym ssakiem. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Południowej
Ryjówka jest owadożernym ssakiem. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Południowej123RF/PICSEL

Wyjątkowa ryjówka trafiła właśnie do Instytutu Biologii Ssaków PAN. Albinotyczna ryjówka aksamitna została pierwszy raz zaobserwowana w Polsce. Jak dotąd w całej Europie udowodniono obecność tylko dwóch ryjówek o białych umaszczeniach.

Albinos wśród ryjówek

Ryjówka zostanie poddana dalszym badaniom. Instytut podaje, że zwierzę jest okazem wyjątkowym, także dlatego, że to właśnie ryjówka widnieje w logo instytutu, a historia placówki rozpoczęła się od badań nad tą wyjątkową grupą ssaków.

Ryjówka jest owadożernym ssakiem. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Zwierzęta te mają charakterystyczny wydłużony pyszczek i maleńkie uszy. Ważą bardzo niewiele - od kilku do zaledwie 20 g. Posiadają zdolność echolokacji. Ryjówka aksamitna potrafi wydzielać jad, którym unieruchamia swoją ofiarę. Ugryzienie przez ryjówkę może skutkować drętwieniem palca (badanie przeprowadzili naukowcy). Zwierzęta te jedzą dużo i często. Ryjówki nie zapadają w sen zimowy, ale mają niezwykłą zdolność kurczenia się na zimę. To zjawisko Dehnela

W Polsce występują cztery gatunki ryjówek: aksamitna, malutka, górska i średnia, czyli białowieska. Co ciekawe, ryjówki nie są spokrewnione z myszami i innymi gryzoniami. 

"Wydarzenia": Leśnikom udało się nagrać miłosną serenadę głuszcaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas