Muchy
Czwartek, 26 października 2023 (12:50)
Aktualizacja Piątek, 27 października 2023 (15:30)
Muchy to owady charakteryzujące się parą dobrze rozwiniętych skrzydeł oraz parą zredukowanych skrzydełek zwanych halterami. Są to niezwykle zróżnicowane organizmy, które można znaleźć niemal wszędzie na świecie. Odgrywają ważną rolę w ekosystemach. Pełniąc funkcję zapylaczy, rozkładaczy substancji organicznych oraz stanowiąc pożywienie dla wielu innych zwierząt. Jednak niektóre gatunki mogą być uciążliwe dla człowieka, przenosząc choroby lub psując zapasy żywności.

Muchy - najważniejsze informacje
-
Rodzina:
muchowate
-
Rząd:
muchówki
-
Gromada:
owady
-
Typ:
stawonogi
-
Królestwo:
zwierzęta
Muchy — występowanie i środowisko
Muchy zamieszkują wszystkie kontynenty. Najwięcej z nich żyje lasach liściastych i iglastych oraz na nasłonecznionych, otwartych przestrzeniach.
Niektóre gatunki – np. mucha domowa – są synantropijne i na przestrzeni lat przystosowały się do życia w środowisku antropogenicznym. Takie osobniki są silnie związane z człowiekiem.
Niektóre gatunki – np. mucha domowa – są synantropijne i na przestrzeni lat przystosowały się do życia w środowisku antropogenicznym. Takie osobniki są silnie związane z człowiekiem.
Można spotkać je w pomieszczeniach mieszkalnych, występują na wysypiskach śmieci, w budynkach gospodarczych czy oborach.
Muchy — tryb życia i zachowanie
Muchy funkcjonują w trybie dobowym. Są aktywne w ciągu dnia i szczególnie napastliwe w słoneczne, ciepłe dni, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie od 25 do 32°C. Kiedy zapada zmrok, ukrywają się w różnych zakamarkach pomieszczeń czy drzew. W ten sam sposób zimują.
Muchy żyjące w środowisku naturalnym żywią się odchodami i padliną. Dobrze czują się towarzystwie człowieka ze względu na łatwy dostęp do pożywienia. Jedzą resztki jedzenia, zepsutą żywność, lubią lizać ludzki pot, wysięki z ran i śluz.
Owady te są bardzo płodne, a idealnym miejscem do składania ich jaj są świńskie odchody, zepsute resztki jedzenia, śmieci i odpady organiczne.
Jednocześnie składanych jest zwykle ok. 150 jajek. Larwy much dojrzewają tym szybciej, im wyższa jest temperatura otoczenia.
W najcieplejszych miesiącach pełen cykl rozwojowy tych owadów trwa zaledwie 14 dni.
W najcieplejszych miesiącach pełen cykl rozwojowy tych owadów trwa zaledwie 14 dni.
Muchy — anatomia
Muchy to niewielkie owady, z których niektóre mają tylko 2 mm długości – w przypadku większości gatunków nie przekracza ona 12 mm. Są czarne, szarawe, niekiedy żółtawe i z metalicznym połyskiem. Samice są większe od samców i mają szerzej rozstawione oczy.
Charakterystycznymi cechami much są:
- muskoidalny aparat gębowy – zwykle liżący, a u niektórych osobników kłujący. To za jego pomocą mogą one zlizywać pokarm płynny lub stały. Dolna warga aparatu gębowego bywa zakończona częścią filtracyjną służącą do filtracji pożywienia. Muchy spożywają pokarmy stałe po wcześniejszym rozpuszczeniu ich własną śliną;
- cienkie i przezroczyste skrzydła. Najczęściej występująca w Polsce mucha domowa ma ich tylko jedną parę;
- oczy złożone, które składają się z nawet kilku tysięcy małych oczek;
- trzy pary owłosionych odnóży. Umożliwiają im one poruszanie się po płaskich powierzchniach, a także rozróżnianie smaków i zapachów.
Ciekawostki o muchach
- Latem mucha żyje do 4 tygodni. Natomiast im robi się chłodniej, czas jej życia wydłuża się. Bywa, że muchy zimują w zakamarkach mieszkań aż do wiosny.
- Muchy są nosicielami groźnych chorób, w tym grypy żołądkowej, gruźlicy i czerwonki. Przenoszą też niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia pasożyty jelitowe.
- Największe muchy należą do gatunku Gauromydas heros żyjącego w wilgotnych lasach Ameryki Południowej. Dorosłe osobniki mają do 6 cm długości.
- Mucha może w ciągu całego życia złożyć nawet 2000 jaj.
- Mucha domowa ma pole widzenia wynoszące 360 stopni.
- Do tej pory poznano i opisano 4000 gatunków much. Prawie 300 z nich żyje w Polsce.
- Muchy mogą składać jaja także pod ludzką i zwierzęcą skórą.
- Owady te pojawiły się na świecie ok. 260 mln lat temu.
- Mucha może machać skrzydłami aż 200 razy w ciągu sekundy.
Temat Muchy znajdziesz również w serwisie:
Muchy - Wiadomości
-
Wytworzyły maski i perfumy. Muchy udają termity, żeby wniknąć do gniazda
Sobota, 15 lutego (14:29)Oszuści istnieją nie tylko wśród ludzi. Larwy muchy plujki potrafią przebierać się za termity, by oszukać te owady. Na dodatek pachną dokładnie jak one. Wszystko po to, aby bezpiecznie... -
Mięsożerna larwa wróciła jako plaga. Znów zagraża bydłu oraz ludziom
Sobota, 7 grudnia 2024 (12:35)Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wiele państw Ameryki Środkowej ogłosiło, że udało się im rozwiązać problem mięsożernych larw muchy śrubowej, które dziesiątkowały populacje bydła w tym... -
Wygląda jak pająk albo wielki komar. Zaczyna wchodzić do domów w Polsce
Wtorek, 17 września 2024 (12:55)Mucha żurawia to owad, który swoim wyglądem może przywodzić na myśl pająka lub dużego komara. Wszystko za sprawą długich i cienkich odnóży, które są charakterystyczne dla wspomnianych... -
Mrówki, muchy, komary, muszki owocówki. Jak się ich pozbyć z domu?
Wtorek, 9 lipca 2024 (13:19)Lato cenimy za wyższą temperaturę, dużą ilość słońca, długie dni i ciepłe wieczory. Jednakże dla wielu przekreślającym tę porę roku minusem jest duża ilość owadów. Przez otwarte okna czy... -
Kwiaty na komary i muchy. Co posadzić w ogrodzie i na balkonie?
Środa, 29 maja 2024 (08:00)Komary psują ci każdy wieczór spędzony w ogrodzie lub na balkonie? Latem bzyczące muchy grają ci na nerwach? Jeśli chcesz odstraszyć te owady od swojego zielonego zakątka, możesz zrobić... -
Ogromna plaga much w Hiszpanii. Widok jest przerażający
Sobota, 18 maja 2024 (09:48)Mieszkańcy Galicji na północnym zachodzie Hiszpanii mierzą się z niespodziewaną plagą. Nie pomagają żadne klasyczne sposoby, a ściany domów pokrywają czarne plamy. Much w regionie jest... -
Nienawidzimy much, choć ich nie znamy. Te owady są kluczowe dla człowieka
Piątek, 17 listopada 2023 (05:50)Znalezienie miłośników much to nie lada wyzwanie. Najczęściej kojarzą się nam z uciążliwością, brudem i chorobami. Od kilkudziesięciu stuleci nie maja dobrej opinii. A nie zawsze tak... -
Plastik z martwych much. Nietypowe odkrycie amerykańskich chemików
Sobota, 19 sierpnia 2023 (16:30)Naukowcy twierdzą, że martwe muchy można wykorzystać do produkcji biodegradowalnego plastiku. Polimer z much jest obiecującym materiałem, bo inne bioplastiki często wykorzystują jako...