Wygląda jak pająk albo wielki komar. Zaczyna wchodzić do domów w Polsce

Oprac.: Tomasz Kromp

Mucha żurawia to owad, który swoim wyglądem może przywodzić na myśl pająka lub dużego komara. Wszystko za sprawą długich i cienkich odnóży, które są charakterystyczne dla wspomnianych stworzeń. Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy mucha żurawia gryzie. Co z nią zrobić, gdy wleci do domu? Wyjaśniamy.

Mucha żurawia odwiedza nasze domy jesienią i zimą
Mucha żurawia odwiedza nasze domy jesienią i zimąBrett_Hondow pixabay.com

Mucha żurawia. Co to za owad?

Mucha żurawia to owad, który jesienią i zimą często odwiedza nasze domy w poszukiwaniu schronienia. Najczęściej dostaje się do środka przez otwarte okna. Wówczas bierzemy ją za wyjątkowo dużego komara lub pająka, a to za sprawą jej długich i cienkich odnóży.

Muchy żurawia są znane również jako komarnice, które należą do rodziny Tipulidae. W większości przypadków ich rozmiar nie przekracza 3 cm. Mają żółtawoszare bądź jasnobrązowe ubarwienie. Ich larwy żyją w glebie i nierzadko wyrządzają szkody, a to za sprawą podgryzania korzeni roślin.

Czy mucha żurawia gryzie?

Mucha żurawia, choć przypomina komara, nie żywi się ludzką krwią. Wobec tego nie ma ryzyka, że owad nas ugryzie. A nawet gdyby chciał, to nie posiada on narządów przystosowanych do pobierania krwi. Muchy żurawia preferują materię roślinną. Jak już zostało wcześniej wspomniane – larwy podgryzają korzenie roślin bądź żywią się rozkładającą się materią organiczną.

Co ciekawe, dorosłe muchy żurawia pożywiają się dość rzadko. Większość czasu przeznaczają na rozmnażanie, czyli składanie jaj do gleby.

Co robić z muchą żurawią, gdy wleci do domu?

Jeżeli zobaczysz w swoim domu muchę żurawia – nie zabijaj jej! Owad nie zrobi ci krzywdy, ponieważ nie żywi się ludzką krwią. Zamiast tego lepiej go wypuścić, ponieważ pełni ważną rolę w ekosystemie. Mucha żurawia stanowi pokarm dla wielu gatunków ptaków.

Jeśli chcesz wypuścić muchę żurawia na zewnątrz, weź szklankę i niewielki kawałek papieru (na przykład ulotkę reklamową). Następnie, ostrożnie przykryj szklanką owada, a potem delikatnie wsuń papier pod otwór szklanki. Dzięki temu mucha żurawia nie ucieknie, a Ty będziesz mógł wynieść ją na zewnątrz lub wystawić za okno.

Pożyteczne komary. Brzęczą i kąsają, ale dla natury są niezbędnePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas