Zjadacze trupów i agenci kryminalni. Większość nie znosi much, ale wcale ich nie zna

Mucha to z pewnością jedno ze stworzeń najczęściej zabijanych odruchowo przez człowieka. Owady kojarzą się powszechnie z patogenami, bzyczeniem i brudem. Jednak muchy mają cechy i role w ekosystemie, o jakich nie mieliśmy pojęcia.

Mucha w zbliżeniu i świetle UV wygląda właśnie tak
Mucha w zbliżeniu i świetle UV wygląda właśnie takFRANK FOX/SCIENCE PHOTO LIBRARYEast News

W ogromnym rzędzie muchówek znajdują się dwa podrzędy: muchówki niższe (np. komarowate) oraz muchówki wyższe, a w tym muchowate. W Polsce występuje kilkaset gatunków muchowatych. Wśród nich znajduje się mucha domowa, która przystosowała się do życia w świecie przekształconym i zdominowanym przez człowieka. Ale i inne muchy na co dzień nam pomagają, chociaż możemy o tym nie wiedzieć.

Ludzie nie lubią much, ponieważ mogą przenosić liczne patogeny
Ludzie nie lubią much, ponieważ mogą przenosić liczne patogenyEast News

Dlaczego ludzie nie lubią much?

Muchy są stosunkowo małymi owadami, ale głośnymi, co daje się we znaki zwłaszcza w nocy. Lądują na jedzeniu i na ludzkiej skórze, co może powodować stres związany między innymi z potencjałem przenoszenia przez muchy chorób (muchy mogą, ale nie muszą roznosić chorób). Muchy latają szybko i choć żyją krótko, to samica jednorazowo może złożyć nawet 600 jaj w zależności od temperatury. Tak mogłyby brzmieć grzechy główne pod adresem much.

Akrobaci

Emily Hartop z muzeum historii naturalnej w Berlinie od wielu lat zajmuje się muchami. Twierdzi, że owady te potrafią w powietrzu robić cuda. Oprócz pary skrzydeł mają specjalne organy zwane przezroczami, które działają jak żyroskopy. Pozwalając muchom wchodzić w ostre zakręty, unosić się w powietrzu i lądować do góry nogami. "Nie bez powodu nazywa się je muchami" - twierdzi ekspertka. "Są niesamowitymi akrobatami w powietrzu" - dodaje.

Zapylacze

Podobnie jak pszczoły i inne owady, muchy pomagają zapylać rośliny. Jest to podstawowa rola tych owadów, dzięki której wzrastają drzewa, krzewy i kwitną kwiaty. Podobnie jak pszczoły, muchy lądują na kwiatach, aby zebrać pyłek i przenieść go dalej.

Dla antyfanów much dobrą wiadomością będzie to, że muchy są ważnym elementem łańcucha pokarmowego. Owady te stanowią więc ważny element jadłospisu różnych zwierząt.

Kryminalistyka i muchy

Co dla niektórych ludzi może wydawać się obrzydliwe, dla naukowców jest fascynujące. Dla badaczki z Berlina fenomenem w przyrodzie jest mucha trumienna  (ang. coffin fly, łac. Conicera tibialis). Skojarzenia ze zwłokami nie są tu przypadkowe. Mucha ta jest tak zdeterminowana, że potrafi przebić się przez ziemię i trumnę, aby dotrzeć do zwłok i złożyć jaja. Następnie larwy wykluwają się i żywią rozkładającą się tkanką. Kiedy się przepoczwarzą, wracają na powierzchnię, a cały cykl powtarza się.

"Chociaż szczegóły mogą być makabryczne, owady kolonizujące zwłoki dokonują niezbędnego rozkładu materii organicznej, który musi nastąpić po śmierci" - podaje ekspertka.

Co więcej "muchy trumienne" oraz muchy niebieskie to jedne z kluczowych owadów wykorzystywanych w dziedzinie entomologii sądowej - gałęzi kryminalistyki, która za pomocą wiedzy o cyklach życia i ekologii owadów może przybliżyć wiek zwłok.

Naukowcy odkryli również, że muchy trumienne potrafią czekać cierpliwie. Ujawnili przypadek, w którym owady rozmnażały się na ludzkich szczątkach 18 lat po śmierci człowieka. 

Kolce w oknach. Fatalna decyzja i krzywdzenie ptakówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas