W starożytnych egipskich trumnach odnaleziono zmumifikowane jaszczurki

Dzięki nowoczesnym technikom obrazowania naukowcom udało się zajrzeć do starożytnych małych trumien bez ich otwierania. Wewnątrz odkryli kości jaszczurek, które prawdopodobnie zostały zmumifikowane i owinięte w płótno.

Wewnątrz odkryli kości jaszczurek, które prawdopodobnie zostały zmumifikowane i owinięte w płótno
Wewnątrz odkryli kości jaszczurek, które prawdopodobnie zostały zmumifikowane i owinięte w płótno123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dzięki nowoczesnym technologiom obrazowania za pomocą tomografii neutronowej udało się „zajrzeć” do starożytnych trumien. Wewnątrz znajdują się kości jaszczurek oraz tekstylia, którymi prawdopodobnie owinięte były zwierzęta.

Starożytne jaszczurki

Technika tomografii neutronowej pozwala na zobrazowanie wnętrza obiektu bez jego otwierania. Zbierane są informacje o strukturze wnętrza, sprawdzając, w jaki sposób przechodzi przez nie wiązka neutronów. Dzięki skanowaniu sarkofagów czy trumien naukowcy mogą bezinwazyjnie dowiedzieć się więcej na temat egipskich procesów mumifikacji.

W 2021 roku przeskanowali sarkofag, ujawniając mumię, która przeszła wyjątkowy rytuał błotny przed pochowaniem. Analizie zostało poddane sześć trumien. Trzy z nich zostały zwieńczone figurami jaszczurek i węgorzy. Zostały odkryte w starożytnym egipskim mieście Naukratis. Dwie kolejne znaleziono w Tell el-Yehudiyeh. Wszystkie natomiast aktualnie znajdują się w Muzeum Brytyjskim.

W trzech z sześciu znalezionych trumien znaleziono kości, a jedna z nich zawierała nawet nienaruszoną czaszkę zwierzęcia, należącą prawdopodobnie do jaszczurki ściennej. W kolejnych dwóch trumnach odkryto zmielone kości, które rozpadły się na odłamki, również należące do jaszczurek.  

Trzy z trumien zawierały również ślady płótna, co może sugerować, że użyte zostało w procesie mumifikacji zwierząt. Znaleziono również ślady ołowiu, jednak naukowcy nie są do końca pewni jego przeznaczenia. Możliwe, że został tam umieszczony w celu zrównoważenia ciężaru. Jednak ołów postrzegany był przez tę kulturę jako materiał wykazujący magiczne właściwości.

Zwierzęta w kulturze starożytnego Egiptu

Powszechne jest zjawisko zmumifikowanych zwierząt odnajdywanych w miejscach pochówków starożytnych Egipcjan. Wydaje się, że ówczesna ludność ceniła sobie te małe mumie. Znaleziono wiele zmumifikowanych gatunków kotów, psów, węży, ptaków, a nawet krokodyla. Możemy tylko spekulować, skąd w tej starożytnej cywilizacji wzięło się upodobanie do mumifikowania zwierząt.

W starożytnym Egipcie przykładano niezwykłą wagę do kultury i duchowości. Niektórzy sądzą, że szczątki tych zwierząt używane były jako ofiary dla bogów. Natomiast jeszcze inni spekulują, że postrzegane one były za życia jako ucieleśnienie samych bogów, w związku z czym, po ich śmierci należało im okazać adekwatny do ich pozycji szacunek.

Szczątki zwierząt, uważane za fizyczne inkarnacje bóstw, ofiary wotywne lub część rytuału, zostały odkryte w wielu kompleksach religijnych, głównie datowanych na I tysiąclecie p.n.e. Szczątki były czasami umieszczane w posągach zwierząt lub wewnątrz pudeł z przedstawieniem zwierzęcia na górze.
Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas