To największe ptaki na świecie. Prawdziwe giganty!

Największym ptakiem w Polsce jest bielik, a jaki jest najcięższy ptak w naszym kraju? Królestwo zwierząt jest bardziej zróżnicowane, niż mogłoby się wydawać. Podajemy więc nazwy rodzimych i zagranicznych gatunków, które na tle pozostałych wyróżniają się swoimi nieprzeciętnymi wymiarami. Sprawdźmy, jaki jest największy ptak na świecie i który z przedstawicieli skrzydlatych przewyższa inne względem wagi.

Polujący orzeł bielik (z łac. haliaeetus albicilla) to największy ptak w Polsce
Polujący orzeł bielik (z łac. haliaeetus albicilla) to największy ptak w Polsce123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Każdy przedstawiciel królestwa ptaków jest pod pewnym względem wyjątkowy. Nasi skrzydlaci przyjaciele zawsze wyróżniają się bowiem pięknym ubarwieniem, wyjątkowym talentem lub śpiewem. Dziś skupimy się jednak wyłącznie na ptasich gigantach. Zarówno tych rodzimych, jak i zagranicznych. 
  • Oto największe ptaki na świecie, czyli gatunki ptaków, które już na pierwszy rzut oka imponują nam swa ponadprzeciętną wielkością lub masą. 
  • Od dawna zastanawiacie się, jaki jest najcięższy ptak na świecie, a jaki w Polsce? W takim razie czytajcie dalej. 

Największy ptak w Polsce to bielik, a jaki jest najcięższy ptak w naszym kraju?

Największym ptakiem w Polsce jest widoczny na głównym zdjęciu, uroczy bielik ( z łac. haliaeetus albicilla). Szacuje się, że jego rozpiętość skrzydeł w locie może osiągać od 220 do nawet 250 centymetrów.

To imponujące wymiary, choć pod względem masy wcale nie jest on gigantem, gdyż ciężar jego ciała wynosi zazwyczaj od 3 do 6 kilogramów.

W rankingu wagi polskich ptaków zdecydowanie góruje za to łabędź niemy (z łac. Cygnus olor), którego aktualnie uznaje się za najcięższego ptaka w Polsce. Waga samców z tego gatunku często dochodzi do około 15 kilogramów, a samice są nieco lżejsze. Ich przeciętna waga oscyluje w granicach od 8 do 10 kilogramów.

Łabędź niemy w locie
Łabędź niemy w lociePiotr Kamionka123RF/PICSEL

Największy ptak na świecie to struś afrykański. Prawdziwy gigant wśród zwierząt

Bielik może wydawać się nam potężny. Jednak w porównaniu z największym ptakiem na świecie jego wymiary wydają się dość przeciętne Za prawdziwego ptasiego giganta uznawany bowiem struś afrykański (z łac. Struthio camelus). Przedstawiciel tego gatunku osiąga do 2,7 metra wysokości.

Jednocześnie jest on również najcięższym ptakiem na świecie z uwagi na imponującą masę dochodzącą do 135 kilogramów. Niestety tak potężna waga nie pozwala strusiom afrykańskim wzbijać się w powietrze. Ten ptasi olbrzym to nielot. Wrażenie robi  jednak fakt, iż potrafi on biegać z imponującą szybkością do 70 km/h.

Struś afrykański swą imponuje wielkością i masą
Struś afrykański swą imponuje wielkością i masą

Największy latający ptak na świecie. Ten szybujący kolos robi wrażenie

Struś afrykański nie wzbija się w powietrze. Tak więc, gdy mówimy o największym latającym ptaku na świecie, na myśli powinniśmy mieć raczej majestatycznego albatrosa wędrownego (z łac. diomedea exulans).

Ten urodziwy morski ptak o wadze do 12 kilogramów potrafi rozłożyć swoje skrzydła w locie na długość do nawet 3,5 metra. Z pewnością jest to przydatne przy długich dystansach, które pokonuje podczas migracji. Często wynoszą one tysiące kilometrów.

Albatros wędrowny w locie
Albatros wędrowny w locieFLPA/Kevin ElsbyEast News

Najcięższy ptak latający na świecie. W Polsce niestety wyginął

Najcięższym ptakiem latającym na świecie jest za to zamieszkujący Europę i Azję - drop olbrzymi (z łac. ardeotis kori). Na przełomie XIX i XX wieku występował on także powszechnie na terenach Polski. Niestety po roku 1986 przestał być widywany w naszym kraju.

Drop ma ponad metr wysokości, a masa jego ciała osiąga nawet 18 kilogramów. Aż trudno uwierzyć, że z taką wagą ten gatunek bez większego trudu wzbija się w powietrze.

Drop olbrzymi jest narażony na wyginięcie
Drop olbrzymi jest narażony na wyginięcieSergio Pitamitz/VWPicsEast News

Aleksandra Waleczek

Czytaj również: 

Zobacz także:

Żurawie wiosnąPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas