Drop - ogromny ptak, który leczy się sam przy użyciu ziół
Magdalena Mateja-Furmanik
Ten majestatyczny ptak, który kiedyś występował również w Polsce, jest nie tylko piękny ale również wszystko wskazuje na to, że potrafi się leczyć ziołami. Wybiera w tym celu mak i żmijowiec babkowaty.
Dropie olbrzymie (Ardeotis kori) to najcięższe ptaki latające na świecie. Ich waga sięga blisko 20 kg, a rozpiętość skrzydeł przekracza dwa metry. Występowały niegdyś licznie również w Europie, w tym w Polsce - niestety, ostatni osobnik tego gatunku występujący w naszym kraju padł w 1989 r. Obecnie najliczniej występują w Hiszpanii i Portugalii - znajduje się tam blisko 70 proc. światowej populacji.
Naukowcy odkryli, że samice tych zwierząt pozostają przez całe życie w rodzimej okolicy. Z kolei samce wracają tam w okresie lęgowym. Regularne odżywianie się i wydalanie w tej samej okolicy z całą pewnością może prowadzić do infekcji i chorób pasożytniczych, w związku z tym naukowcy postanowili zbadać, jak ptaki sobie z tym radzą.
Czym leczy się drop?
Naukowcy zbadali próbki odchodów aż 623 dropi zwyczajnych. I chociaż przeważająca obecność ziół, którą w nich znaleźli, nie była niczym dziwnym, ponieważ badany ptak jest roślinożerny, uwagę naukowców przyciągnęły dwa spośród nich.
Chodzi o mak polny i żmijowiec babkowaty, które pojawiały się w nich o wiele częściej niż wynikałoby to z ich miejscowej populacji. Oznacza to, że ptaki musiały szukać ich celowo. Działo się tak zwłaszcza w okresie godowym, ponieważ ptaki w tym sezonie muszą zaprezentować się jako silne i zdrowe.
Lecznicza moc ziół
Naukowcy poddali badaniu ekstrakt z maku i żmijowca. Okazało się, że mają wybitne działanie pasożytobójcze i są skuteczne zwłaszcza w walce z tymi patogenami, z którymi borykają się dropie, czyli z pierwotniakiem Trichomonas gallinae, nicieniem Meloidogyne javanica i kropidlakiem czarnym (Aspergillus niger).
Naukowcy podkreślają jednak, że potrzeba więcej badań by udowodnić, że dropie potrafią leczyć się same.
Źródło: National Geographic