Ptak śpiewak i poeta. Wypatruj go o zmroku

Do jego charakterystycznej melodii, w której powtarzają się muzyczne frazy, odnoszono się nieraz w poezji. Drozd śpiewak to wybitny artysta - już nazwa tego ptaka zobowiązuje do śpiewania.

Drozd śpiewak występuje między innymi w  Puszczy Białowieskiej
Drozd śpiewak występuje między innymi w Puszczy Białowieskiej123RF/PICSEL

Średniej wielkości ptak podobny sylwetką do kosa to prawdziwy artysta. Jego łacińska nazwa -Turdus philomelos wskazuje, z kim mamy do czynienia. Philos to "miłośnik", a melos – "melodia", "śpiew". Mamy więc z miłośnika śpiewu.

W Polsce drozda śpiewaka można usłyszeć od wczesnej wiosny do jesieni. Niektóre ptaki - głównie na zachodzie kraju, zimują, więc jest szansa na spotkanie tego wyjątkowego gatunku, który przystosował się do gatunków miejskich. Liczebność śpiewaka w Polsce waha się między 1,2 mln a 1,8 mln par.

Śpiewa ze szczytu drzewa

Drozda śpiewaka można usłyszeć, bo trudniej go zobaczyć i zidentyfikować, na terenie parków, lasów i ogrodów. Drozd siada na szczycie drzewa i śpiewa przeważnie o zmroku. Siada wysoko, aby melodia była dobrze słyszalna.

To samiec popisuje się niezwykłym repertuarem muzycznym. Ornitolodzy uważają, że w repertuarze ma nawet setkę "piosenek". Stowarzyszenie jestem na pTAK podaje, że śpiewak zapożycza melodie również od innych ptaków i potrafi naśladować dźwięki emitowane przez urządzenia.

Od lewej: śpiewak i paszkot123RF/PICSEL

Popisy wokalne drozda były już opisywane w VIII wieku przed naszą erą w "Odysei". Niektóre źródła mówią o tym, że śpiew był dla tego gatunku przekleństwem - ptaki wyłapywano i zamykano w klatkach, niektóre zabijano i zjadano. A śpiewak śpiewa z konkretnego powodu - im bardziej melodyjna i lepiej wykonana pieśń, tym większe szanse na zdobycie partnerki. Im starszy osobnik, tym bardziej ambitne utwory.

Śpiewający ptak jest bardzo podobny do paszkota i trudno odróżnić od siebie oba gatunki. Paszkot jest jednak nieco większy. Z oczu i sylwetki śpiewak przypomina również kosa lub kwiczoła - wszystkie te gatunki należą bowiem do rodziny drozdowatych. Ptaki z tej rodziny bardzo dobrze widzą w ciemności.

Mieszka w filiżance

Drozdy budują wyjątkowe gniazdka w kształcie... filiżanki. Gniazdo wyścieła zmurszałym drewnem i błotem, które po wyschnięciu tworzą charakterystyczną czarkę.

W gnieździe samica składa jaja w pięknym turkusowym kolorze. Gniazdo ptaka można znaleźć między innymi na gałęziach iglastych drzew, dlatego jeśli chcemy zaprosić do siebie śpiewaka powinniśmy zadbać, żeby w ogrodzie znalazły się solidne drzewa, a także jagodowe krzewy.

Poza tym ornitolodzy radzą, aby nie grabić i nie usuwać z ogrodów, czy parków liści, ponieważ śpiewaki znajdują w nich pożywienie, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że ptaki zabijają chętnie stosowane pestycydy.

Problemy drozda w Polsce

Podobnie jak w przypadku innych wróblowych populacja śpiewaka mierzy się z różnymi przeciwnościami - naturalnymi i nienaturalnymi. Ptaki bywają atakowane przez zewnętrzne i wewnętrzne pasożyty, ale zagrożeniem są dla nich również drapieżne ptaki i koty.

Śpiewak traci siedliska w wyniku masowych wycinek i konsekwentnego betonowania przestrzeni. W konsekwencji stosowania środków chemicznych - głównie pestycydów, populacja tych ptaków odnotowuje spadki w całej Europie.

W Wielkiej Brytanii i Holandii doszło do spadku liczebności populacji o ponad 50 proc. Prawdopodobnie przyczyną były zmiany w praktykach rolniczych. Wielkim problemem są również stosowane powszechnie lepy, które powodują śmierć ptaków.

Czynniki, które zagrażają europejskim ptakom mają wymiar uniwersalny, co oznacza, że znalazły się one w opresji powodowanej industrializacją i zaburzeniami przyrodniczej równowagi.

Na terenie Polski śpiewak jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Podlot drozda śpiewakaSid Mosdell Wikimedia Commons
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas