Krakowskie konie duszą się na betonie. Turyści płacą, dorożkarze korzystają

"Koń musi pracować" - to sformułowanie słyszy się często z ust tych, którzy korzystają na pracy koni. Wśród nich są krakowscy dorożkarze, którzy mają koncesje na wjazd pojazdami na rynek. Konie stoją na rozgrzanej płycie rynku nawet w najgorszym upale.

Konie podczas upałów w Krakowie
Konie podczas upałów w KrakowieTadeusz Koniarz/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Temperatura powietrza w Krakowie od kilku dni regularnie przekracza 30 stopni Celsjusza. Na zabetonowanym, rozgrzanym rynku upał jest jeszcze bardziej dotkliwy. Dorożkarzom nie przeszkadza to jednak w wożeniu turystów po mieście, nawet mimo tymczasowych zakazów. Ciężką pracę w 30-stopniowym upale wykonują za nich konie.

Od wielu lat w Krakowie spora grupa mieszkańców oraz organizacje domagają się wprowadzenia zakazu pracy koni dorożkarskich w mieście. Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt składało jakiś czas temu apel o włączenie pytania na temat funkcjonowania dorożek w referendum. Regularnie tworzone są petycje i projekt uchwały. Wszystko to na nic.

"Decydenci są głusi na nasze apele. Problem związany z pracą koni jest dostrzegalny. To hańba dla Krakowa" - mówi  Agnieszka Wypych, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

"Mnie ciężko jest przejść przez rynek bez żalu i wstydu, że jako ludzie i społeczność Krakowa skazujemy konie na ogromne cierpienie w imię dawno już niepotrzebnego przyzwyczajenia. Krzywda zwierząt jest w wielu sprawach przez polityków ignorowana" - mówi Aleksandra Owca, krakowska aktywistka, polityczka Lewicy Razem.

Kraków. Konie na rynku w największym upale

Pomimo że Urząd Miasta Krakowa w największe upały ogłasza zakaz postoju i przejazdu dorożek, konie ciągnące wozy z turystami i dorożkarzami i tak stoją na rozgrzanej płycie rynku. Widzą to mieszkańcy oraz organizacje, a w sieci pojawiają się zdjęcia koni pracujących w centrum miasta w trzydziestostopniowych upałach.

Dorożkarze wozili turystów m.in. w poniedziałek. Panował wtedy 30-stopniowy upał, więc wydano zakaz pracy koni na rynku. Dorożkarzom to jednak nie przeszkodziło. Aktywiści nagrali jak nic nie robią sobie z zakazu.

Szansa, że ktoś ich skontroluje jest bliska zeru. A jeśli już jakimś cudem trafi się jakaś kontrola, to i tak szansa na odczuwalną karę jest nikła.
Wegańska Inicjatywa Obywatelska
Protest grupy sprzeciwiającej się wykorzystywaniu koni do pracy na rynku
Protest grupy sprzeciwiającej się wykorzystywaniu koni do pracy na rynkuBeata ZawrzelEast News

Zakaz pracy koni w upale tylko na papierze

Aleksandra Owca zwróciła się w związku z problemem z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej do Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa. Jak zaznacza, pomimo zakazu postoju i przejazdu dorożek przez Rynek Główny między 13 a 16 sierpnia dorożkarze nie respektowali przepisów.

Z kolei 15 sierpnia, kiedy padł w Polsce rekord najwyższej tegorocznej temperatury, przez rynek przejechał korowód wozów, który z Bronowic dotarł pod Kościół Mariacki. Przejazd zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Bronowic, Parafia pw. św. Antoniego w Bronowicach Małych oraz Rada Dzielnicy VI.

Pracownicy urzędu miasta mieli we wtorek przeprowadzać kontrole na rynku. "Wozy zatrzymały się w zacienionym obszarze placu Mariackiego. Wykonano dokumentację fotograficzną oraz sporządzono notatkę" - informuje KRK News Joanna Dubiel z biura prasowego krakowskiego magistratu. Urzędnicy zrzucają jednocześnie odpowiedzialność za dobrostan koni na inspekcję weterynaryjną i organizatorów wydarzenia.

"To prymitywna rozrywka. Otrzymujemy wiadomości od osób zajmującymi się końmi. Mówią, że obecna praca zwierząt stanowi dla nich niebezpieczeństwo i naraża je na cierpienie, utratę zdrowia, a nawet życia. Miasto wciąż wyraża na to zgodę" - dodaje prezeska KSOZ.

Za przejazd "kolorową" dorożką w centrum Krakowa turyści płacą ok. 600 zł.

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźnimateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas