Pies dziwnie się zachowuje? Słyszy coś, co nie powinno wydawać dźwięków
Zieloni przyjaciele z naszych ogrodów nie tylko zmieniają wygląd pod wpływem stresu, ale dosłownie "krzyczą", informując dźwiękami i zapachami o swoim stanie. Tę niezwykłą formę komunikacji zauważyły już zwierzęta i owady. Na podstawie takich sygnałów otoczenie może rozpoznać stan zdrowia rośliny.

Czy rośliny mogą płakać, kiedy są zestresowane? Naukowcy twierdzą, że tak - choć robią to w sposób, którego nie jesteśmy w stanie usłyszeć. Okazuje się, że kiedy roślinom dzieje się krzywda, emitują ultradźwiękowe "krzyki", które mogą być słyszalne przez niektóre zwierzęta lub inne rośliny.
Rośliny w naszych ogrodach są bardzo hałaśliwe
Drzewa i kwiaty w twoim ogrodzie są dużo bardziej aktywne, niż sądziliśmy. Obserwują, a potencjalnie nawet komunikują się ze światem wokół nich. Nietoperze, myszy, ćmy, a także twój pies są w stanie usłyszeć ich rozmowy.
Stres szkodzi zdrowiu roślin, a kiedy są one w złym nastroju, wydają z siebie masę dźwięków. Są one na tyle różnorodne, że można określić rodzaj stresu oraz gatunek rośliny na ich podstawie.
W nowy badaniu naukowcy umieścili tytoń i pomidory w specjalnych pudełkach z czułymi mikrofonami. Odkryto w ten sposób, że pozbawione wody rośliny emitowały dźwięki podobne tych, które wydaje popcorn podczas prażenia. Odpowiednio nawodnione rośliny zachowywały ciszę.
Prawdopodobnie odgłosy te to proces zwany kawitacją, czyli pękaniem pęcherzyków powietrza wewnątrz rurek transportujących wodę i składniki odżywcze w całym ciele rośliny. Nie jest to celowy ruch roślin - wynika z ich natury i nie mają na to wpływu.
Mowę roślin da się usłyszeć
Badania sugerują, że rośliny w różny sposób komunikują się z owadami i zwierzętami wokół nich, głównie za pomocą chemikaliów. W przypadku zainfekowania danej rośliny przez szkodnika wydziela ona specjalny zapach, który przekazuje informacje o rodzaju i ilości szkodników, które ją zjadają. Wykazano, że m.in. owady wykrywają i reagują na te zapachy, a rośliny wokół odbierają to jako ostrzeżenie i szykują się do wzmocnienia mechanizmów obronnych.
Różne badania wskazują, że niektóre z gatunków zwierząt są w stanie reagować na sygnały wysyłane przez rośliny. W jednym eksperymencie wykazano, że samice ćmy konsekwentnie wybierały do składania jaj "cichą" wersję rośliny pomidora, jeśli miały do wyboru nawodnioną oraz odwodnioną (płaczącą).
Stres u roślin. Co go powoduje i jak go uniknąć?
Niektóre z oznak złego stanu roślin są łatwe do zidentyfikowania: rosną wolniej niż kiedyś lub ich liście mają inny kolor, niż powinny. Każda nieprzyjemna dla rośliny sytuacja może wywołać u niej złą reakcję. Najbardziej stresogennymi czynnikami są temperatura i wilgotność - bezpośrednio wpływają na wzrost i rozwój rośliny. Również takie czynniki jak zmiana ilości dostępnego światła czy jakość gleby i wody przyczyniają się do płakania u zielonych przyjaciół. Prócz tego na rośliny czyhają zagrożenia w postaci szkodników lub chorób, co również wpływa na ich rozwój.
Aby twoim kwiatom żyło się lepiej, warto edukować się więcej o danym gatunku, aby dać mu najlepsze warunki do wzrostu i życia. Większość preferuje jasne, równomiernie rozłożone na liściach światło słoneczne - więc pamiętaj o regularnym obracaniu donicy. Ważnym aspektem jest również odpowiednie nawodnienie, dlatego sprawdzaj glebę, aby dowiedzieć się, kiedy potrzebuje wody. Nie stawiaj doniczki w przeciągu lub tam, gdzie często zmienia się temperatura - rośliny lepiej się czują w spokojnych miejscach.