Koń

Poniedziałek, 4 września 2023 (12:31) Aktualizacja Czwartek, 2 listopada 2023 (11:50)
Naturalne występowanie dziko żyjących koni ograniczało się do terenów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Preferowały one zarówno tereny leśne, jak i otwarte stepy czy nawet pustynie. Natomiast w związku z udomowieniem, obecnie te zwierzęta mieszkają wszędzie tam, gdzie znajduje się człowiek.
Koń Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Konie mają silne potrzebny społeczne, dlatego najlepiej się czują w stadzie. Wykazują także zdolność do nawiązywania relacji z człowiekiem. /123RF/PICSEL

Koń - najważniejsze informacje

  • Gatunek:

    koń domowy

  • Rodzaj:

    koń

  • Rodzina:

    koniowate

  • Rząd:

    nieparzystokopytne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Koń domowy – występowanie i środowisko

Koń domowy (Equus caballus) jest przystosowany do życia w różnych warunkach, jednak najlepiej czuje się w klimacie chłodnym i umiarkowanym. Może pełnić różne funkcje – robocze, sportowe czy rekreacyjne. Konie wykorzystuje się również w hipoterapii neurofizjologicznej.

Koń domowy – tryb życia i zachowanie

Te zwierzęta mają silne potrzebny społeczne, dlatego najlepiej się czują w stadzie. Wykazują także zdolność do nawiązywania relacji z człowiekiem. Dla prawidłowego funkcjonowanie powinny prowadzić aktywny tryb życia, pełen przebieżek. W naturalnych warunkach pokonywałby dziennie około 30 km. 

Koń domowy jest roślinożercą, dlatego powinien odżywiać się paszą włóknistą objętościową i zielonkami. Ważne jest wprowadzenie elementów ściernych, dzięki którym naturalnie ulegną redukcji ciągle rosnące zęby. Hodowca musi zapewnić ciągły dostęp do świeżej wody. 

Te duże ssaki nie należą do zwierząt łączących się w pary. W naturze w stadzie występował samiec alfa, który miał największy dostęp do samic. Ciąża u tych zwierząt trwa 12 miesięcy i zwykle rodzi się jedno źrebię. 
Dzięki udomowieniu konie żyją znacznie dłużej niż w naturze i nie są narażone na ataki dzikich zwierząt. Natomiast warto mieć na uwadze, że instynkt tych ssaków jest silny, przez co charakteryzują się one czujnością oraz płochliwością. 

Koń domowy – anatomia

Koń domowy to nieparzystokopytny ssak. Charakterystyczna dla jego budowy jest podłużna i duża głowa z oczami zlokalizowanymi po bokach.

Zwierzę ma długie uszy i krótką okrywę, z wyjątkiem grzywy znajdującej się na łbie i karku oraz długiego ogona. Masywny tułów jest umieszczony na szczupłych nogach z kopytami. W zależności od rasy wyróżnia się umaszczenie czarne, brązowe, białe, szare, rude, blond czy wielokolorowe.  

Szczęka u konia jest szersza niż żuchwa, a jego zęby stale rosną, dlatego istotne jest ich ścieranie za pomocą odpowiedniej diety. Jeśli nie jest to możliwe, hodowca powinien wykonać kontrolę uzębienia u weterynarza w celu ich starnikowania.

Koń domowy – ochrona i zagrożenia 

W Polsce są pod ochroną następujące rasy koni:
  • koniki polskie,
  • huculskie,
  • śląskie,
  • małopolskie,
  • zimnokrwiste.
Natomiast nadal dochodzi do uboju koni w Polsce, szczególnie dotyczy to zwierząt starych lub kontuzjowanych. Ten temat wiąże się z licznymi kontrowersjami. 

W warunkach domowych trudno mówić o naturalnych wrogach koni, gdyż ataki wilków lub innych drapieżników należą do rzadkości. Natomiast należy uważać na żmije, które mogą kąsać nogi zwierząt podczas spaceru. 

Koń domowy – ciekawostki 

  • Od jakiego gatunku zwierzęcia pochodzi koń domowy?
Koń domowy pochodzi od tarpana.
  • Jak długo żyją konie domowe?
Średnia długość życia tych zwierząt wynosi maksymalnie 30 lat. Jednak jest ona uzależniona od warunków bytowania, rasy i obciążenia genetycznego. 
  • Czy konie potrafią pływać?
Te zwierzęta pod wpływem zagrożenia potrafią pływać, choć środowisko wodne nie jest dla nich naturalnym miejscem bytowania. 

Temat Koń znajdziesz również w serwisie:

Koń - Wiadomości

Koń - Wideo

  • Todorovden. Święto koni to początek Wielkiego Postu w Bułgarii

    Środa, 8 marca 2023 (10:55)
    Początek Wielkiego Postu to w Bułgarii czas wyjątkowego święta. W pierwszą sobotę prawosławnego Postu obchodzi się dzień św. Teodora Tyrona — męczennika i patrona koni. Hodowcy...
  • Dumne konie o bogatej historii. Są dziedzictwem Europy

    Czwartek, 8 grudnia 2022 (13:53)
    Są niezbyt duże i masywne. Nie wyróżniają się wyglądem, ale siłą charakteru i bogatą historią. Konie lipicańskie to rasa wywodząca się z terenów monarchii austro-węgierskiej. Kiedyś...
  • "Zwierzostan": Schronisko dla koni

    Poniedziałek, 16 sierpnia 2021 (08:00)
    Polska jest krajem, który szczyci się miłością do koni, jednak kiedy zagłębimy się w temat, okazuje się, że kochamy je, dopóki na nas zarabiają i sprawiają nam przyjemność - mówi Agata...