Czym dokarmiać ptaki zimą? Zimowe menu sikorek i wróbli
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Grudzień, styczeń czy luty to czas pięknych, śnieżnych krajobrazów i… pustych ptasich żołądków. Dokarmianie ptaków zimą pomaga im przetrwać najtrudniejszy dla nich okres w roku. Jednak pamiętaj, że to, co wkładasz do ptasiej spiżarni, ma ogromne znaczenie dla zdrowia zwierząt. Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Lepiej sprawdź, czym je dokarmiać.
Spis treści:
Kiedy dokarmiać ptaki zimą?
Ptaki należy dokarmiać dopiero wtedy, gdy ze względu na pogodę, nie są one w stanie same zdobyć pożywienia. Nie można zbyt spieszyć się z „podrzucaniem” im smakołyków do karmników. Dokarmianie ptaków zimą należy zacząć:
- gdy temperatura spada poniżej 0°C i utrzymuje się na tym poziomie przez kilka dni;
- podczas intensywnych opadów śniegu, kiedy pokrywa śnieżna zakrywa naturalne źródła ptasiego pokarmu.
Dlaczego zbyt wczesne dokarmianie ptaków zimą może im zaszkodzić?
Zbyt szybkie rozpoczęcie zimowego dokarmiania może osłabić naturalne instynkty ptaków. Niektóre gatunki, mając pod dostatkiem jedzenia, nie decydują się wtedy na odlot do ciepłych krajów na czas zimy.
Ptaków nie należy dokarmiać, gdy mimo nadejścia zimy temperatury są dodatnie i nie ma śniegu. Zwierzęta powinny radzić sobie wtedy same, czyli samodzielnie szukać wartościowego dla nich pokarmu – owadów, ziaren czy leśnych owoców.
Jaki karmnik wybrać i gdzie go umieścić?
Ptasi karmnik powinien być stabilną, solidną konstrukcją. Musi być zadaszony i zapewniać ptakom osłonę przed wiatrem. Jego wielkość powinna być dostosowana do wielkości zwierząt, które będą się w nim „stołować”. Do ogrodu, na taras czy balkon możesz wybrać klasyczne drewniane karmniki-domki lub budki, albo nowoczesne stacje dokarmiania z podajnikiem pokarmu czy na kule tłuszczowe.
„Ptasią stołówkę” należy umieścić w takim miejscu, do którego nie mają dostępu drapieżniki (np. dzikie koty i kuny) oraz z dala od legowisk domowych pupili. Warto umieścić ją przynajmniej na wysokości 1,5 m nad ziemią. Najlepiej, jeżeli karmnik dla ptaków znajdzie się w zacisznym i osłoniętym przed wiatrem miejscu, z którego ptaki mogą szybko wzbić się do lotu. Możesz zawiesić go na gałęzi drzewa, ustawić na parapecie lub przymocować do barierki balkonu.
Zobacz również:
Czym karmić ptaki zimą, a jakie produkty są zakazane?
Zimą ptaki dokarmia się zarówno pokarmem pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Różne gatunki mają odmienne preferencje żywieniowe.
Dlatego w karmniku mogą znaleźć się rozmaite przysmaki. Umieszcza się w nim:
- drobne ziarna – słonecznik pastewny, czarnuszkę, proso, płatki owsiane i ryżowe;
- orzechy – kawałki orzechów włoskich, laskowych i ziemnych,
- suszone owoce – bez cukru i niekandyzowane;
- niesoloną słoninę,
- mieszanki tłuszczowo-nasienne w postaci kul, dzwonków czy kostek.
Takie przysmaki to pokarm dla małych ptaków, które zimą potrzebują wsparcia człowieka – jest to pożywienie m.in. dla sikorek, kosów, dzięciołów, wróbli, szczygłów czy gili.
Do ptasiego karmnika nigdy nie wkładaj:
- pieczywa – pęcznieje ono w ptasich brzuchach, dając fałszywe uczucie sytości, co w efekcie może doprowadzić do śmierci głodowej zwierząt,
- „ludzkiego”, przetworzonego i przyprawionego jedzenia – sikorki, wróble i inne małe ptaki, które przylecą do twojego karmnika, nie mogą jeść m.in. soli. Może ona spowodować u nich choroby nerek. Dlatego w ptasiej stołówce zabronione są np. solone mieszanki orzechów czy słodkie płatki śniadaniowe.
Dokarmianie ptaków zimą w karmniku. O tym musisz pamiętać!
Pamiętaj, że w kramiku oprócz nasion czy słoniny powinno znaleźć się również poidło na wodę. W czasie przedłużających się mrozów ptaki mają problem z zaspokojeniem pragnienia. Ich naturalne poidła – sadzawki, jeziora, stawy, a nawet kałuże – są wtedy zmarznięte. Dlatego w twoim karmniku powinny one móc zarówno się najeść, jak i napić.
Jeżeli zdecydujesz się dokarmiać ptaki, rób to regularnie. Nie wsypuj do karmnika ziarenek na zapas, ale rób to częściej, umieszczając tam mniejsze porcje pożywienia. W ten sposób pokarm się nie zepsuje, nie zgnije, a ptaki przyzwyczają się, że w danym miejscu czeka na nie posiłek.
Pamiętaj o tym, że karmnik trzeba utrzymywać w czystości. Ułatwisz sobie to zadanie, wkładając do niego tackę, na którą będziesz wsypywać pokarm. Wtedy przynajmniej raz w tygodniu wystarczy ją wyjąć, wyrzucić resztki jedzenia i zdezynfekować.
Mroźne zimy nie są łaskawe dla ptaków. Dlatego, aby pomóc przetrwać im mrozy i śniegi, możesz ustawić na balkonie lub w ogrodzie karmnik. Jednak pamiętaj, aby umieszczać w nim wyłącznie pokarm bezpieczny dla ptasich brzuchów.