Sikorki

Aktualizacja

Sikorki (Paridae) to małe ptaki z rodziny sikorowatych, które występują w Eurazji, Afryce Północnej i Ameryce Północnej. Charakteryzują się krępym ciałem, krótkim dziobem i zwinnym zachowaniem. Istnieje wiele gatunków sikorek, różniących się wyglądem, kolorem upierzenia i obszarem występowania.

W Polsce żyje sześć gatunków sikorek.
W Polsce żyje sześć gatunków sikorek.123RF/PICSEL

Sikorki - najważniejsze informacje

Rodzina:
sikory
Rząd:
wróblowe
Gromada:
ptaki
Typ:
strunowce / kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją sikorki? 

Sikorki występują na półkuli północnej. Żyją w Afryce, Azji, w Ameryce Północnej i w Europie. Zamieszkują różnego rodzaju środowiska. W Polsce sikorki zasiedlają niemal każdy rodzaj środowiska. 

Sikorka bogatka i modraszka żyją zarówno w lasach, jak i w miastach. Natomiast sikorki sosnówka, czubatka i czarnogłówka mieszkają wyłącznie w lesie i z dala od ludzi.

Jak długo żyją sikorki?

Sikorki żyją średnio aż do 12 lat. Podstawę ich diety stanowią bezkręgowce i owady – także te uważane za szkodniki (np. larwy motyli żerujących na warzywach). Ze względu na to, że są pożyteczne, ludzie decydują się dokarmiać ptaki zimą. Wtedy na ich jadłospis składają się również słonina, ziarna zbóż i orzechy. Są one inteligentne i zapamiętują, gdzie znajdują się kryjówki z jedzeniem innych zwierząt. 

Najpopularniejsze w Polsce sikorki bogatki rozpoczynają okres lęgowy w marcu lub kwietniu. Są to ptasi monogamiści, którzy zakładają gniazda w dziuplach, w szczelinach budynków i stworzonych przez człowieka budkach, a nawet w skrzynkach elektrycznych. 

Samica za jednym razem znosi od 4 do 16 jaj. Wysiaduje je ok. 2 tygodni, po czym wykluwają się młode. Zarówno samica, jak i samiec karmią i opiekują się potomstwem. Młode szybko stają się samodzielne i po ok. 3 tygodnia opuszczają rodzinne gniazdo.

Jak wyglądają sikorki? 

Sikorki różnią się od siebie w zależności od gatunku. Mają różne ubarwienie i wielkość. Przyjmuje się, że długość ciała tych małych ptaków wynosi od 11,5 do 14 cm, a ich waga oscyluje w granicach od średnio 6 do 20 g. Sikorki mają:

  • krótki i mocny dziób, który umożliwia im jedzenie nasion, owadów i owoców jagodowych;
  • upierzenie w kolorze białym, czarnym, szarym, niebieskim, żółtym. Pióra mają najczęściej kontrastujące ze sobą odcienie. Sikorki są np. biało-czarne lub żółto-niebieskie;
  • krótkie skrzydła i dłuższy ogon;
  • 12 sterówek i 10 lotek I rzędu;
  • łapy zakończone 4 pazurami i kciukiem skierowanym do tyłu;
  • upierzenie na nogach powyżej stawu kolanowego.

Jakie gatunki sikorek żyją w Polsce?

W Polsce żyje 6 gatunków sikorek – modraszka, bogatka, sosnówka, czarnogłówka, czubatka i uboga. Wszystkie są pod ścisłą ochroną. Nie można także niszczyć ich gniazd, siedlisk i jaj. 

Zimą sikorki są narażone na mróz i głód. Ich naturalnymi wrogami są polujące na nie krogulce (duże, drapieżne ptaki z rodziny jastrzębiowatych) oraz kuny leśne i domowe, a także szczury. 

Ciekawostki o sikorkach

  • W czasie 3 tygodni każdy z rodziców piskląt przynosi pokarm swoim młodym od 300 do 650 razy!
  • W 1996 r. w węgierskich Górach Bukowych zauważono, że sikorki bogatki zjadają nietoperze Pipistrellus. Były do tego zmuszone ze względu na brak innego pokarmu.
  • Sikorka potrafi zjeść tyle, ile sama waży.
  • W ciągu sezonu wiosenno-letniego rodzina sikorek może zjeść nawet 75 kg owadów.
  • Sikorka bogatka potrafi wydawać około 40 różnych odgłosów.
  • Sikorki, chcąc zająć miejsce do wylęgu młodych, są w stanie posunąć się do zabicia innych ptaków.
  • Jaja sikorek są pokryte rdzawymi plamkami.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas