To olbrzym. Największy organizm na świcie okazuje się też najstarszym
Kiedyś wydawało się, że mamy do czynienia po prostu z osikowym lasem. Dzisiaj wiemy, że ten las tworzy tak naprawdę jeden organizm. Jedna rozrastająca się topola osikowa. Na dodatek rośnie w ten sposób nawet od 81 tysięcy lat., co czyni ją nie tylko największym, ale i najstarszym organizmem świata.
Methuselah - tak nazywa się prastara sosna długowieczna rosnąca w Górach Białych w Kalifornii. Sosny długowieczne uważane są za jedne z najstarszych drzew świata, przebijają pod tym względem sekwoje. Wiek sosny imieniem Methuselah określa się na 4845 lat, co znaczyłoby, że pamięta ona założenie pierwszy miast sumeryjskich. piramidy egipskie i założenie cywilizacji egipskiej przez Menesa około 2850 roku p.n.e. Zdaniem botaników, sosna Methuselah wykiełkowała w 2832 roku p.n.e.
Obok niej ma rosnąć inna sosna długowieczna, która nie ma imienia, a być może jest jeszcze starsza.
To rekordzistki, aczkolwiek część naukowców uważa, że za najstarsze drzewo winniśmy uważać ficroję cyprysowatą, która - zgodnie z nazwą rodzajową - rośnie w Chile i może liczyć nawet 5 tysięcy lat. O tej niezwykłej roślinie pisaliśmy w Zielonej Interii.
Pando przebija wszystkie rośliny świata
Wszystkie te drzewa przebija jednak jeden z najbardziej niezwykłych organizmów istniejących na świecie, czyli Pando. To las rosnący w Stanach Zjednoczonych, w Utah, który niegdyś uważano za najzwyklejszy las osikowy świata. Nic bardziej mylnego. Pando to coś więcej. Nie są lasem pełnym różnorodnych drzew, ale jednym organizmem. Ogromnym, największym na świecie.
To jedna rozrastająca się topola osikowa, które nasiona wyposażone w biały puszek rozsiewa wiatr. Mogą z nich powstawać nowe drzewa, ale ta topola występuje także w postaci klonalnej (jako genet) – nowe drzewa wyrastają z odrostów korzeniowych. Są jednym organizmem o wielu pniach.
Identyczne genetycznie topole osikowe wyrosłe w stanie Utah stanowią jeden organizm nie tylko pod tym względem, ale także dlatego, że są ze sobą połączone systemem korzeniowym. To więc jedna istota, na dodatek największa istniejąca na świecie. Zajmuje obszar trzydziestu boisk piłkarskich, na którym rośnie niemal 50 tysięcy drzew. Ważą one łącznie 6 tysięcy ton.
Topoli osikowej nie należy mylić z topolami czy osikami rosnącymi u nas. To odrębny gatunek, typowy dla Ameryki Północnej, który tworzy takie właśnie wielkie, połączone skupiska drzew wyrosłych z jednego organizmu. Przy czym to w stanie Utah przebija wszelkie inne. Naukowcy spróbowali nawet oszacować dokładną masę tego organizmu ze Stanów Zjednoczonych. Rozdzielona na wiele pni topola osikowa ma ważyć 6615 ton.
Ta roślina rośnie od 81 tysięcy lat
Dotąd uważano, że rośnie tak nieprzerwanie od 16 tysięcy lat, co już przebija sekwoje, sosny długowieczne czy ficroje. Nowe szacunki dotyczące Pando mówią jednak o 81 tysiącach lat. Roślina jest znacznie starsza niż myślimy. Wykazały to badania DNA odrostów tego organizmu, który składa się z 47 tysięcy łodyg. Jak podaje "Nature", Pando jest triploidalne, co oznacza, że jego komórki zawierają trzy kopie każdego chromosomu, a nie dwie. W rezultacie Pando nie może rozmnażać się płciowo i mieszać swojego DNA z DNA innych drzew, zamiast tego tworzy klony samego siebie. Niekoniecznie są one jednak identyczne, gdyż drzewo potrafi dokonywać mutacji genetycznych podczas podziału komórek. To fascynujący proces, którego jeszcze do końca nie znamy. Do tej pory udało się zbadać jedynie 4 tysiące wariantów genetycznych rośliny.
81 tysięcy lat wzrostu oznacza, że Pando pamięta mamuty, tygrysy szablozębne, niedźwiedzie krótkopyskie i ogromne naziemne leniwce. Rosło o wiele wcześniej niż na terenie Ameryki i stanu Utah pojawili się pierwsi ludzie.