Świerszcz, kret czy krewetka? Leśnicy pokazali zdumiewającego owada

Polscy leśnicy podzielili się niedawno ciekawostkami na temat jednego z największych i najciekawiej wyglądających owadów w Polsce. Sporych rozmiarów turkuć podjadek słynie z wielu zwyczajów.

Łacińska nazwa turkucia podjadka (Gryllotalpa gryllotalpa) pochodzi od słowa świerszcz oraz kret. Połączenie tych określeń oddaje wygląd jednego z największych polskich owadów (może mierzyć ponad 6 cm).

W niedawnym wpisie na Facebooku leśnicy podzielili się kilkoma informacjami na temat turkucia podjadka. Nielubiany przez wielu działkowców owad jest nie tylko niezwykły ze względu na swoją "aparycję".

Turkuć podjadek: wyjątkowy owad występujący w Polsce

Turkuć podjadek, czyli "świerszczokret" jest owadem niezwykłym. Owad został wyposażony przez naturę w specjalne łopatki do kopania w ziemi. Podobne udogodnienia posiada m.in. kret. Leśnicy z Lasów Państwowych dodają, że w turkuciu podjadku jest też trochę świerszcza - ooba owady należą do prostoskrzydłych. Patrząc na turkucia podjadka, nietrudno skojarzyć go też z krewetką lub innym skorupiakiem - turkuć posiada charakterystyczne czułki i pancerz.

Reklama

Warto wiedzieć, że turkuć podjadek potrafi wspaniałe śpiewać - potwierdzają to użytkownicy Facebooka, którzy licznie skomentowali post udostępniony przez Lasy Państwowe.

"To bardzo ciekawe, "śpiewające" owady! Budują systemy podziemnych korytarzy, a samce dodatkowo urządzają sobie w nich komory akustyczne, które wzmacniają dźwięki podczas wygrywanych przez nie, godowych koncertów" - piszą leśnicy. 

Dobry i zły

Turkuć podjadek jest owadem wszystkożernym. Zjada m.in. młode korzenie roślin, co jest powodem do niezadowolenia działkowiczów i ogrodników. Jednak turkuć podjadek, podobnie jak każde zwierzę, pełni więcej funkcji w ekosystemie. Owad zjada też larwy innych owadów, np. chrabąszcza, jaja ślimaków, a także drutowców. Turkuć podjadek może być więc dla ludzi pożyteczny. 

Lepiej nie denerwować turkucia podjadka - "gdy zechcemy się im przyjrzeć z bliska, zaniepokojone mogą strzelić w nas cuchnącą cieczą" - ostrzegają leśnicy. Jeżeli turkucie dają się we znaki w ogrodzie najlepiej będzie wywieźć turkucie na nieużytki. Turkuć podjadek nie podlega ochronie, ale gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turkuć podjadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy